LIST PREMIERA JERZEGO BUZKA DO UCZESTNIKÓW FESTIWALU

Prezes Rady Ministrów
Rzeczypospolitej Polskiej
Jerzy Buzek

                            Szanowni Państwo,
                 serdecznie dziękuje za zaproszenie do udziału w uroczystości zakończenia XVI Międzynarodowego Katolickiego festiwalu Filmów i Multimediów.
         "Wiara poszukuje zrozumienia, wiara potrzebuje kultury i kulturę tworzy, żyje w przestrzeni kultury". Te słowa Papieża Jana Pawła II, wypowiedziane na krakowskich Błoniach podczas Mszy kanonizacyjnej świętej Królowej Jadwigi, mogłyby być przesłaniem Festiwalu w Niepokalanowie. Tegoroczna, szesnasta już edycja przyniosła ponad dwieście filmów, reportaży telewizyjnych i audycji radiowych, których autorzy pochodzą z 16 krajów i ze wszystkich kontynentów. To dowód wielkiego sukcesu organizatorów Festiwalu, którego pragnę Wam dzisiaj serdecznie pogratulować.
        Podobnie jak Wy, o sprawach wiary i kultury myślał twórca Niepokalanowa, święty Maksymilian Maria Kolbe. Sławny dzisiaj swym męczeństwem, za życia znany był przede wszystkim jako niestrudzony misjonarz. Czy to w Rzymie, w Japonii czy w małej wiosce pod Warszawą - wszędzie jego działania ożywiał duch apostolstwa, o którym święty Paweł powiedział, że to "miłość Chrystusa przynagla nas" (2 Kor 5,14). Święty Maksymilian nie bał się wynalazków technicznych; pragnął, by Dobra Nowina głoszona była wszystkim narodom za pośrednictwem najlepszych dostępnych środków. Zbudował największe w Polsce centrum wydawnicze, uruchomił katolicka rozgłośnie radiową,. marzył tez o własnej telewizji.
        Jest mi niezmiernie miło widzieć, że jego wielkie dzieło kontynuowane jest dzisiaj przez tak licznych twórców radiowych i telewizyjnych, W nowej ewangelizacji, do której tak gorąco wzywa nas Ojciec Święty, środki masowego przekazu mogą odegrać wielka rolę. To od Was, drodzy reżyserzy, scenarzyści i producenci, zależy, jakie treści głoszone będą na współczesnych areopagach. Laureatom i wszystkim twórcom, którzy wzięli udział w tegorocznym Festiwalu, z całego serca życzę wielu sukcesów i satysfakcji w Waszej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.
        Łączę wyrazy szacunku i raz jeszcze serdecznie pozdrawiam wszystkich widzów, artystów i organizatorów Festiwalu Niepokalanów 2001.

                                                                                            Z poważaniem

                                                                                                                                            Jerzy Buzek