XVI Festiwal Polonijny „Losy Polaków 2021
                                                   

16F 001  Kanał Augustowski - -  Dzieło życia Ignacego Prądzyńskiego   Dok  54’30” reż. Leszek Wiśniewski  TVP Historia i Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie  Polska

Film jest fabularyzowanym dokumentem przedstawiającym Kanał Augustowski, dzieje jego budowy oraz projektanta – Ignacego Prądzyńskiego. Opowieść o fenomenie sztuki inżynierskiej na światową skalę, niezwykłych okolicznościach budowy Kanału Augustowskiego, nowatorstwie rozwiązań technicznych i nadzwyczajnej żywotności tej niezwykłej budowli hydrotechnicznej. Na tle tego pomnika techniki, wkomponowanego w przepiękną przyrodę Pojezierza Augustowskiego toczy się historia życia i dokonań generała  – wybitnego stratega, inżyniera wojskowego, pisarza i myśliciela, wielkiego patrioty.

Leszek Wiśniewski od 30 lat związany z lubelskim Ośrodkiem Telewizji Polskiej – dziennikarz, publicysta, autor ponad 1600 programów telewizyjnych: reportaży, filmów dokumentalnych, widowisk studyjnych i setek artykułów prasowych. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i przeglądach filmowych, w tym pierwszymi i głównymi nagrodami. Jego główne zainteresowania to: historia, zabytki i przyroda Polski, wybitni Polacy. Zrealizował ponad 500 programów dla centralnych anten Telewizji Polskiej.

 

 16F 002  Pancernym Szlakiem   Dok  35’05  reż. Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie  prod. TVP 3 Lublin, Stowarzyszenie „Nowe Miasto” Polska

Wspomnienie Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, drugiej powołanej na chwilę przed wybuchem II wojny światowej jednostki pancernej w polskich siłach zbrojnych. W filmie podążamy szlakiem bojowym brygady. W oparciu o relacje i materiały źródłowe wskazujemy, że mimo braku przygotowania do wojny pod względem organizacyjnym, wyszkolenia i wyposażenia jednostka odegrała istotną rolę w polskiej wojnie obronnej, w tym szczególnie w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, gdzie pełniąc rolę tarana uderzeniowego Armii „Lublin” zadała Niemcom poważne straty.
Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie – małżeństwo dokumentalistów pochodzących z Lublina. Związani z branżą filmową od 2005 r. Zadebiutowali jako autorzy własnego dokumentu realizując film o Zamojszczyźnie lat 1942-1944 pt.  „Wszystko dla Polski – Powstanie zamojskie” , nagrodzony na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Na co dzień współpracują z Telewizją Polską, Oddziałem w Lublinie m. in. jako autorzy filmów i programów o tematyce historycznej.

 16F 003  Służba całym życiem… Rzecz o Eugeniuszu Wróblu  60’32”  reż.  Adam Turula prod.   Fundacja Na Dobro Harcerstwa Górnośląskiego / Maria Wilgus

Eugeniusz Wróbel (1951-2010) był wychowawcą młodzieży, harcmistrzem, wykładowcą Politechniki Śląskiej, zapalonym żeglarzem i kapitanem, pierwszym wicewojewodą katowickim po upadku komunizmu, „Ojcem Chrzestnym” lotniska Katowice-Pyrzowice, wiceministrem transportu, który „otworzył niebo nad Polską”. Zginął tragicznie z ręki syna. Film pokazuje pioniera człowieka posiadającego nowoczesną wizję a równocześnie wiernego wyznawanym wartościom w przełomowych dla Górnego Śląska i Polski momentach. Widzowie poznają nieznaną historię harcerstwa wodnego na Śląsku, realia przejmowania władzy od reżimu komunistycznego w latach 90-tych w województwie katowickim i wieloletnią walkę z pozostałościami po tym systemie w lotnictwie cywilnym - w tym przeprowadzony przez Eugeniusza Wróbla proces powstania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Film jest też przejmującą historią o losie człowieka.
Adam Turula - współzałożyciel ZHR, absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Od 1993 stały współpracownik redakcji programów informacyjnych TVP 3 Katowice, w 1996 twórca Magazynu Historycznego w TVP Katowice, od 2000 właściciel Studia „Arka Górnośląska”. Od ponad 20 lat reżyseruje i realizuje filmy dokumentalne związane z historią Śląska i Polski. Najwięcej nagród i wyróżnień zebrał za film "Tragedia Górnośląska 1945”.

Maria Wilgus – córka bohatera filmu, harcmistrzyni, zawodowo specjalista ds. marketingu i PR - zajmowała się m.in. kampanią społeczną "Prowadzę - jestem trzeźwy". Inicjatorka powstania filmu „Służba całym życiem... Rzecz o Eugeniuszu Wróblu", jego scenarzystka i producentka.

 

 16F004 - 16F023   Polska Sprawa 1939-1956  - cykl 21 filmów  Dok  2’39”  reż.  Artur Janicki prod.  Artur Janicki

Wspomnienie października 1956 roku kończy serię 20 prezentacji węzłowych momentów okresu naszej historii 1939 - 1956. Kończę, cytując wyimek z Kroniki Galla Anonima, gdy zagrożony inwazja niemiecką Bolesław Śmiały odpowiedział na list cesarza: wolę w jednej chwili stracić królestwo polskie, niż zachować je w jarzmie poddaństwa. Taka postawa dominuje w całej polskiej historii. Taką też postawę przyjął Naród Polski w roku 1939 i wytrwał w niej aż do 56 roku. A kultywuje i dzisiaj.


16F 024
Andrzej Kołakowski w Domu Podhalan, Chicago  1:44’34 Dariusz Olszewski Dariusz Olszewski USAPoltv USA
Relacja z recitalu Andrzeja Kołakowskiego w Chicago, poświęconego Żołnierzom Wyklętym i Solidarności.

Michał Czech  i Dariusz Olszewski mieszkają w U.S.A ponad 20 lat, czynnie uczestniczą w patriotycznych wydarzeniach. Jednocześnie rejestruje losy Polonii w U.S.A. Jednocześnie rejestrują losy Polonii w U.S.A

16F 025 Służyliśmy u Amerykanów 28’ Monika Mazanek- Wilczyńska TVP  Historia Polska
Program opowiada historię 160 tysięcy Polaków służących w polskich oddziałach w armii amerykańskiej w latach 1945-1990 w Niemczech, Francji i USA .
Monika Mazanek- Wilczyńska,
autorka wielu reportażowych portretów wybitnych Polaków mieszkających zagranicą dla TVP Polonia i programów reportażowo-dokumentalnych dla TVP Historia. Za reportaż "Ekspansja na zachód" nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w 2009. Za reportaż z Afganistanu pt.: „Insz Allach” otrzymała II nagrodę Ministra Obrony Narodowej w 2007 r. W 2019 nagroda za reportaż:  „ Moja dusza należy do Polski” na festiwalu Emigra 2019.

16F 026 Poeta i emigrant - Teofil Lenartowicz   22’17” Andrzej Siedlecki  Andrzej Siedlecki Australia
https://youtu.be/XJUVt2vrOFU
Los emigranta. Poeta Teofil Lenartowicz, konspirator musi opuścić kraj i osiada po pobycie w Paryżu we Florencji. Żeni się z przyrodnią siostrą Mickiewicza. Mają syna, syn umiera, potem żona, malarka i poeta pędzi dotkliwe, samotnicze życie. Bardzo tęskni za krajem. Uznany poeta i rzeźbiarz uwielbiany przez Włochów zostaje zaproszony, by prowadzić na Uniwersytecie w Bolonii wykłady o literaturze słowiańskiej, głównie polskiej i historii Polski w nowopowstałej Akademii im. A. Mickiewicza. W ten sposób Polak emigrant może pracować dla kraju pod zaborami.
Andrzej Siedlecki - aktor, reżyser, dziennikarz, scenarzysta 
www.andrzejsiedlecki.pl

16F 027 Karol Jaroszyński. Historia najbogatszego Polaka 44:33” Grażyna i  Bogdan Czermińscy TVP3 Lublin/ TVP Historia Polska
Karol Jaroszyński był jednym z najbogatszych Polaków w historii, geniuszem ówczesnego biznesu i bankowości. Po odziedziczeniu, na początku XX wieku, majątku po ojcu, traci niemal wszystkie pieniądze w kasynie w Monte Carlo. Ale w końcu rozbija bank i wygrywa ogromną fortunę. Zaczyna inwestować w przemysł i w krótkim czasie staje się finansowym potentatem. Wszystko stracił po dojściu do władzy bolszewików. Współzałożyciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Grażyna i Bogdan Czermińscy są autorami filmów dokumentalnych:  „Karol Jaroszyński. Historia najbogatszego Polaka”, “Brutus,Czarnocka,Maria…Siatka Pułkownika Gano”. „Idealne miasto Auschwitz”.  Na zlecenia Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w koprodukcji z TVP Historia i TVP3 Lublin zrealizowali film dokumentalny o Józefie Łobodowskim “Lobo”. Dla TVP Historia zrealizowali  także  – „Poświęcając życie prawdzie” – historia członków międzynarodowej komisji z Katynia oraz „A w powietrzu czuło się maj..” –film o spaleniu przez oddziały UB wsi Wąwolnica

16F 028    Kryptonim BOA 58” Marcin Maślanka / Arkadiusz Pater Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej GRYF Polska

„Kryptonim BOA” to film o podporuczniku Stefanie Pabisiu, dowódcy Bojowego Oddziału Armii z Wołkowyska. Stefan Pabiś walczył z okupantem niemieckim, później z wrogiem sowieckim. Brał udział w akcji „Burza”, pięciokrotnie w spektakularny sposób wymknął się z rąk NKWD i UB. Film pokazuje działalność Stefana Pabisia na Kresach Wschodnich, w okolicy Grodna i Wołkowyska. Żołnierze dotarli stamtąd aż na Pomorze. Do 1948 roku działali na terenie powiatu szczecineckiego i koszalińskiego i szybko zasłynęli z brawurowych akcji. Przykrywką dla ich konspiracyjnej i dywersyjnej działalności była Spółdzielnia Pracy „Robotnik” w Bobolicach. Podporucznik Stefan Pabiś został skazany na dwukrotną karę śmierci. Wyrok został później zamieniony na dożywocie. W więzieniu spędził osiem lat. Był inwigilowany przez SB do lat 80 XXw.
Marcin Maślanka - koordynator projektu, prezes Stowarzyszenia, twórca scenariuszy i reżyser, Posiada wykształcenie wyższe - politologia - zarządzanie i administracja oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Wcześniej w latach 2017-2020 zrealizował wraz ze Stowarzyszeniem już 9 filmów i 3 teledyski muzyczne - pełniąc takie same obowiązki. Filmy zrealizowane pod kierownictwem Marcina Maślanki były pokazywane czterokrotnie na Festiwalu NNW w Gdyni oraz na Festiwalu Spotkania z Kulturą w Zamościu, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Wojskowych I Historycznych, Międzynarodowym Festiwalu Losy Polaków. W 2020r. Filmy “Komar Partyzant w US Army” I “Żelazny” Legenda Wileńskiej Partyzantki” - zdobyły czołowe nagrody na Festiwalu Losy Polaków oraz Konkursie Pro Bono Poloniae” organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej. Łącznie zrealizowane filmy przez twórcę obejrzało ponad 1 mln osób na całym świecie.

16F 029    Śladami ojca Dolindo 18’46” Krzysztof Żurowski Krzysztof Żurowski Polska/Włochy

Traler   https://youtu.be/B-GyoASw8T4   cały film  https://youtu.be/9cgsjEV6UdE   

https://www.youtube.com/watch?v=9cgsjEV6UdE

Ks. Dolindo Ruotolo – od dziecka był prześladowany przez rodzinę, kolegów, profesorów i ludzi Kościoła. Kandydat na ołtarze.  Odkrył lekarstwo na szczęście. Naczelną zasadą Dolindo było przebaczanie i to nawet najgorszym swoim krzywdzicielom. Rewanżował się im dobrem za wyrządzone mu zło. Uważał, że jego krzywdziciele są jego największym  dobroczyńcami -gdyż pozwalają mu wyzbyć się pychy i upodobnić  się do Chrystusa.  Film kręcony w Neapolu podczas pielgrzymki Wspólnoty ‘W Misji’ .

Krzysztof Żurowski,  reżyser, scenarzysta, kameraman. Uczeń Kieślowskiego i Zanussiego...

16F 030 KUL był zawsze w Jego sercu  48’ Grażyna i  Bogdan Czermińscy TVP3 Lublin/ KUL Polska

12 września 2021 roku w Warszawie odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. To jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku, obrońca praw człowieka i Kościoła, mąż stanu. W czasach PRL - u represjonowany i aresztowany przez władze komunistyczne. Jest to rok szczególny, ponieważ jednocześnie będziemy obchodzili 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci prymasa, a także 75. rocznicę mianowania ks. Stefana Wyszyńskiego ordynariuszem lubelskim. Zostając biskupem lubelskim, stał się jednocześnie Wielkim Kanclerzem KUL, czyli opiekunem uczelni z ramienia Episkopatu Polski. W filmie dokumentalnym przypomniano bogate i długoletnie związki kardynała Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Największym walorem filmu są unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu kardynała Stefana Wyszyńskiego na KUL. Dzięki nim widz może nie tylko zobaczyć i posłuchać bezpośrednio księdza prymasa, ale także poczuć atmosferę tamtych lat.

Grażyna i Bogdan Czermińscy są autorami filmów dokumentalnych:  „Karol Jaroszyński. Historia najbogatszego Polaka”, “Brutus,Czarnocka,Maria…Siatka Pułkownika Gano”. „Idealne miasto Auschwitz”.  Na zlecenia Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w koprodukcji z TVP Historia i TVP3 Lublin zrealizowali film dokumentalny o Józefie Łobodowskim “Lobo”. Dla TVP Historia zrealizowali  także  – „Poświęcając życie prawdzie” – historia członków międzynarodowej komisji z Katynia oraz „A w powietrzu czuło się maj..” –film o spaleniu przez oddziały UB wsi Wąwolnica.

16F 031 Przemyśl, złamane marzenia 47’23” Tomasz Magierski Smoking Mirror Production  Polska

Film opisuje nieznaną historię nastoletnich sióstr próbujących przeżyć okupację w Przemyślu.
Tomasz Magierski
, absolwent wydziału operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, rok 1986. Reżyser, producent, operator filmowy oraz telewizyjny.

16F 032 Polska Jerozolima 52’41” Mirosław Krzyszkowski / Joanna Zając Wiara i Prawda / Narodowe Centrum Kultury Polska

Współczesna Polska Jerozolima – Kalwaria Zebrzydowska. Każdego roku przybywają tu 2 miliony pielgrzymów i turystów z całego świata. Film pokazuje fenomen duchowy tego niezwykłego miejsca, wpisanego na listę UNESCO. Kamera towarzyszy najważniejszym wydarzeniom rozgrywającym się w Kalwarii, jak Wielkanocne Misteria. Dokument to także podróż przez XVII-wieczną historię Polski aż po współczesne losy kontynuatorów dzieł fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej - Mikołaja Zebrzydowskiego.
Mirosław Krzyszkowski
Absolwent Wydziału Filologii Polskiej UJ. Autor książek dla dzieci i dorosłych; wydawca i redaktor pracujący dla prestiżowych polskich wydawnictw. Grafik i fotograf. Wyprodukował i zrealizował, w tym jako reżyser i scenarzysta, m. in. takie dokumenty filmowe, jak: „Moja Ikona”, „Być”, „Siostrzyczka”, „Listonosz”, „Tajemnice lasów Piaśnicy”, „Duma i zdrada”, „Życie jest śpiewką”, „Pilecki”; poświęcone tematyce obozów koncentracyjnych i zagłady – „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego”, „ Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, „Lustro”, „Nieobojętni”, „Świadkowie. Historia obywateli polskich w Auschwitz-Birkenau”, w „Czeluściach Gusen”, „W odmętach Ravensbrueck”. Filmy były wielokrotnie nagradzane, emitowane na antenie TV oraz innych stacji telewizyjnych.
Joanna Zając
Autorka scenariuszy filmowych (m.in. filmów dokumentalnych „Wyjście”, „Świadkowie. Obywatele Polscy w Auschwitz-Birkenau”, „Czeluściach Gusen”, „W odmętach Ravensbrueck”), spotów promocyjnych, widowisk i koncertów. Producentka filmowa i teatralna. Pomysłodawczyni i realizatorka wydarzeń kulturalnych. Szefowa planów produkcji filmowych i teatralnych. Doktor nauk humanistycznych. Autorka esejów oraz monografii z zakresu kultury. Paroletnia wykładowczyni na teatrologii, polonistyce i europeistyce UJ; visiting professor Dipartamenti dello Spettacolo rzymskich uniwersytetów „La Sapienza”, „Tor Vergata” oraz „Roma III”. Laureatka stypendiów i nagród, w tym prestiżowej Mellon Foudation-American Academy in Rome. Szefowa promocji ŚDM Kraków 2016.

16F 033 Chopin polski skarb  16’ Andrzej Siedlecki Andrzej Siedlecki i Riho Okagami Siedlecka Australia

https://youtu.be/rf-sGccpz9g
Życie Chopina -romans z George Sand i ich podróż na Majorkę.
Andrzej Siedlecki
mieszkający w Australii aktor, reżyser, dziennikarz, scenarzysta.
www.andrzejsiedlecki.pl

16F 034 Chopin Polish Treasure 16’ Andrzej Siedlecki Andrzej Siedlecki i Riho Okagami Siedlecka Australia

https://youtu.be/A2D0rSqNH6A  ,   https://youtu.be/T6JZQWrNYgM
Wersje angielska i japońska filmu. Życie Chopina -romans z George Sand i ich podróż na Majorkę.
Andrzej Siedlecki
mieszkający w Australii aktor, reżyser, dziennikarz, scenarzysta.
www.andrzejsiedlecki.pl

16F035  W imię prawdy – Tajny Instytut Katyński  50’ Jarosław Mańka  IPN Komisja ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu, Themeso Polska

Dokument o historii powstania i działalności tajnego Instytutu Katyńskiego założonego w Krakowie 1978 roku przez kilku zagorzałych antykomunistów: Andrzeja Kostrzewskiego (żołnierza AK), Adama Macedońskiego (znanego artystę grafika) oraz Stanisława Tora.
Była to nieformalna, tajna organizacja mająca na celu uświadamianie społeczeństwu polskiemu prawdy o Katyniu oraz gromadzeniem archiwaliów, świadectw i pamiątek
.

Jarosław Mańka- współpracownik magazynu „Inne Oblicza Historii”, absolwent historii UJ, dziennikarz, reżyser. Doświadczenie dziennikarskie zdobywał w TVN i TVN Discovery Historia. Obecnie współpracuje z redakcją dokumentu i reportażu TVP Kraków „Kontrapunkt”, dla której zrealizował reportaż „Prywatne śledztwo majora Zakirowa”.

16F036 Sąsiedzi Arnold Markowitz 2’ Joanna Polak Fundacja Pogranicze – sztuk, kultur, narodów Fundacja Pogranicze – sztuk, kultur, narodów Polska

Arnold Markowitz znał Sejny tylko z opowiadań ojca. W dzieciństwie jawiły mu sie jako miasto ogromne, pełne dobrych ludzi. Gdy po raz pierwszy odwiedził to miasteczko było ono malutkie ale ludzie tak samo jak w 1905 roku byli życzliwi.

ENG Arnold Markovitz knew Sejny only from his father's accounts. When he was a child, Sejny seemed to him a big city, full of good people. When he visited this town for the first time, it was a tiny place, but people were kind as much as in 1905.

Joanna Polak urodzona w Lublinie. Dyplom mgr sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 r. na ASP w Poznaniu. W 2011 r. otrzymała stopień doktora na UMCS w Lublinie. Joanna Polak działa głównie w obrębie animacji filmowej, videoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Jej prace były wyświetlane na ponad 500 prezentacjach,  festiwalach i kilkunastu kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Jej prace zdobyły  31 nagród i wyróżnień (w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wągrowcu, Łodzi, Lublińcu, Toruniu, Częstochowie, Niepokalanowie, Budapeszcie – Węgry, Ostrawie – Czechy, Maribor - Słowenia, Philadelphi – USA, Mińsku – Białoruś, Varaždin - Chorwacja). Jest autorką ponad 80 filmów głównie animowanych

 

16F037 Oświatowcy Juozas Laukaitis 3’10” Joanna Polak Fundacja Pogranicze – sztuk, kultur, narodów Fundacja Pogranicze – sztuk, kultur, narodów Polska
1906 roku, księża Laukaitis, Dvaranauska, Narjauskas, założyli w Sejnach drukarnię, pierwszą wydającą czasopisma w zakazanym przez Rosjan do 1904 roku języku litewskim.

ENG In 1906, priests Laukaitis, Dvaranausk,a Narjauskas, founded a printing house in Sejny, the first to issue magazines and books in the Lithuanian language banned by the Russians at that time.

Joanna Polak urodzona w Lublinie. Dyplom mgr sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 r. na ASP w Poznaniu. W 2011 r. otrzymała stopień doktora na UMCS w Lublinie. Joanna Polak działa głównie w obrębie animacji filmowej, videoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Jej prace były wyświetlane na ponad 500 prezentacjach,  festiwalach i kilkunastu kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Jej prace zdobyły  31 nagród i wyróżnień (w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wągrowcu, Łodzi, Lublińcu, Toruniu, Częstochowie, Niepokalanowie, Budapeszcie – Węgry, Ostrawie – Czechy, Maribor - Słowenia, Philadelphi – USA, Mińsku – Białoruś, Varaždin - Chorwacja). Jest autorką ponad 80 filmów głównie animowanych

 

16F038 Goście Józef Piłsudski 1’47” Joanna Polak Fundacja Pogranicze – sztuk, kultur, narodów Fundacja Pogranicze – sztuk, kultur, narodów

Polska

Joanna Polak urodzona w Lublinie. Dyplom mgr sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 r. na ASP w Poznaniu. W 2011 r. otrzymała stopień doktora na UMCS w Lublinie. Joanna Polak działa głównie w obrębie animacji filmowej, videoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Jej prace były wyświetlane na ponad 500 prezentacjach,  festiwalach i kilkunastu kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Jej prace zdobyły  31 nagród i wyróżnień (w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wągrowcu, Łodzi, Lublińcu, Toruniu, Częstochowie, Niepokalanowie, Budapeszcie – Węgry, Ostrawie – Czechy, Maribor - Słowenia, Philadelphi – USA, Mińsku – Białoruś, Varaždin - Chorwacja). Jest autorką ponad 80 filmów głównie animowanych

 

16F039 Tatarzy Polscy – Keczmisz  znaczy przeszłość  29’57” Natasza Ziółkowska-Kurczuk TVP Dokument  SOS Music Polska

Tatarzy Polscy” – to serial dokumentalny na temat współczesnych Tatarów – potomków dawnych osadników na ziemiach polskich. W 3 odcinku pt. „Keczmisz – znaczy przeszłość” ukazane zostały tradycje muzyczne i kulinarne, a także religijność Tatarów. Wraz z Robertem Stando, reżyserem filmu „Kurban Bajram” z 1958 roku, przenosimy się do dawnych Bohonik, by powrócić tu współcześnie.

Prof. Natasza Ziółkowska – Kurczuk - reżyserka, scenarzystka, dziennikarka, nauczyciel akademicki. Poznanianka, mieszkająca w Lublinie. Laureatka wielu nagród. Wybrana filmografia: „Tatarzy polscy” 2021, „Granatowy zeszyt” 2013, „Komeda, Komeda…” 2012, „W Nowicy na końcu świata" 2009, „Jadwiga Smosarska" 2008, „Nasz Wujek – ks. Karol Wojtyła” ("Wujek") 2001, „Magiczne miasto" 2000.

 

16F040 Tatarzy Polscy – Buńczuk znaczy znak rozpoznawczy 40’13” Natasza Ziółkowska-Kurczuk TVP Dokument  SOS Music

Polska

„Tatrzy Polscy” – to serial dokumentalny na temat współczesnych Tatarów – potomków dawnych osadników na ziemiach polskich. W 4 odcinku pt. „Buńczuk – znaczy znak rozpoznawczy”  ukazane zostały tradycje wojskowe, m.in. łucznictwo oraz tradycje tatarskie w  II RP, a także tradycje kulturalne

Prof. Natasza Ziółkowska – Kurczuk - reżyserka, scenarzystka, dziennikarka, nauczyciel akademicki. Poznanianka, mieszkająca w Lublinie. Laureatka wielu nagród. Wybrana filmografia: „Tatarzy polscy” 2021, „Granatowy zeszyt” 2013, „Komeda, Komeda…” 2012, „W Nowicy na końcu świata" 2009, „Jadwiga Smosarska" 2008, „Nasz Wujek – ks. Karol Wojtyła” ("Wujek") 2001, „Magiczne miasto" 2000.

 

6F041 Tatarzy Polscy –Bajram znaczy święto 39’58” Natasza Ziółkowska-Kurczuk TVP Dokument  SOS Music Polska
„Tatarzy Polscy” – to serial dokumentalny na temat współczesnych Tatarów – potomków dawnych osadników na ziemiach polskich. W 5 odcinku pt. „BAJRAM – znaczy święto” ukazane zostało  święto Ramadan Bajram. Jednym z bohaterów odcinka jest  imam, który utrzymuje rodzinę pracując jako  kierowca miejskiego autobusu. Ważnym wątkiem jest poszukiwanie własnych korzeni  m.in. przez osoby pochodzenia tatarskiego
Prof. Natasza Ziółkowska – Kurczuk
- reżyserka, scenarzystka, dziennikarka, nauczyciel akademicki. Poznanianka, mieszkająca w Lublinie. Laureatka wielu nagród. Wybrana filmografia: „Tatarzy polscy” 2021, „Granatowy zeszyt” 2013, „Komeda, Komeda…” 2012, „W Nowicy na końcu świata" 2009, „Jadwiga Smosarska" 2008, „Nasz Wujek – ks. Karol Wojtyła” ("Wujek") 2001, „Magiczne miasto" 2000.


16F042
Tatarzy Polscy Chatyra znaczy pamięć 40’15” Natasza Ziółkowska-Kurczuk TVP Dokument  SOS Music Polska
Tatarzy Polscy” – to serial dokumentalny na temat współczesnych Tatarów – potomków dawnych osadników na ziemiach polskich. W 3 odcinku pt. odc. 6 „Chatyra – znaczy pamięć” poznajemy Muftiego RP i jego rodzinę, a także tradycje rodzinne Haliny Szahidewicz, jednej  z najstarszych polskich Tatarek
Prof. Natasza Ziółkowska – Kurczuk
- reżyserka, scenarzystka, dziennikarka, nauczyciel akademicki. Poznanianka, mieszkająca w Lublinie. Laureatka wielu nagród. Wybrana filmografia: „Tatarzy polscy” 2021, „Granatowy zeszyt” 2013, „Komeda, Komeda…” 2012, „W Nowicy na końcu świata" 2009, „Jadwiga Smosarska" 2008, „Nasz Wujek – ks. Karol Wojtyła” ("Wujek") 2001, „Magiczne miasto" 2000.

 

16F043-054 Cykl Giganci Nauki - Alina Czerniakowska Instytut Pamięci Narodowej PANdemaniaKstudio Polska
16F043 Jan Czochralski - cykl Giganci nauki  4:22”  16F044 Jerzy Dąbrowski 3:18”  16F045 Ignacy Mościcki  2: 16F046 Marian Rejewski 4’  16F047 Stanisław Wojciech Rogalski 4:18” 16F048 Jerzy Rudicki 3”15” 16F049 Tadeusz Sendzimir 4’17” 16F050 Stefan Bryła 2’45” 16F051Stanisław Ulam 3’25” 16F052 Aleksander Wasiutyński 3’12”  16F053 Tadeusz Wenda 3’25” 16F054 Rudolf Weigl 3’25”


16F055 Fort    70” Rafał Pękała , Marcin Miazarzewski, IPN Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Polska
Wstrząsający film dokumentalny opowiadający mało znaną historię zbrodni niemieckich dokonywanych na Polakach i Żydach w murach Fortu III w Pomiechówku, w którym w czasie okupacji mieścił się areszt śledczy Gestapo. Film zawiera liczne świadectwa osób więzionych oraz wspomnienia rodzin ofiar.

Marcin Miazarzewski reżyser filmowy, reżyser animacji, scenarzysta i projektant gier. Od wielu lat w branży reklamowej, jako scenarzysta i reżyser spotów telewizyjnych i internetowych. Współtwórca, wraz z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych, konferencji „Game Story” poświęconej relacjom między filmem i grami komputerowymi. Zainteresowany interaktywną narracją, a także wszystkim, co łączy film z nowymi technologiami.
Rafał Pękała zajmuje się projektami edukacyjnymi oraz filmowymi popularyzującymi najnowszą historię Polski. W Instytucie Pamięci Narodowej współtworzył animowane filmy, takie jak: Niezwyciężeni; Niezwyciężeni. Czas próby; Gra o Niepodległą; Narodziła się w Polsce. Był także pomysłodawcą cyklu audiobooków Pamiętniki do słuchania. Jego głównym obszarem zainteresowań są rozmowy ze świadkami historii – w nich szuka inspiracji do opowiadania o przeszłości w atrakcyjny sposób.

16F056 204020 30’  Jarosław Minkowicz IPN– Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Polska
Film 20 40 20 powstał z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodziliśmy w Polsce w roku 2020: 100. rocznicy polskiego zwycięstwa Bitwy Warszawskiej oraz 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Film ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci.
Jarosław Minkowicz
reżyser teatralny, telewizyjny i reklamowy. Nominowany do nagrody EMMY i Rose d’ore. Nagrodzony Złotymi Orłami, Golden Drum, Grand Prix na festiwalu Golden Prague. Studiował w warszawskiej Akademii Teatralnej i petersburskiej Akademii Teatralnej Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu reżyseria spektaklu muzycznego „Siedem Bram Jerozolimy”. Scenariusz napisał do muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Spektakl z animacjami Tomasza Bagińskiego i scenografią Borysa Kudlicki był kanwą dla filmu muzycznego nagrodzonego na wielu międzynarodowych festiwalach, nominowanego do najważniejszych nagród telewizyjnych.Realizuje filmy dokumentalne i reklamy. Jest również zapalonym pilotem (szybowce i paralotnie), motocyklistą i żeglarzem. Porozumiewa się po polsku, rosyjsku, angielsku i francusku.

 

16F057  Wybraniec bogów  65’ Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Tomas Matuszczak  IPN Komisja badania zbrodni przeciw narodowi polskiemu Polska Filmokracja Michał Bisaga Polska
Pełnometrażowy dokument ukazujący losy wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza - zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej. O jego losach opowiedzą wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Życie bohatera ilustrują fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze pozostawić, w różnych wymiarach. Gdyby tylko pozwolono im żyć

Konrad Starczewski: Naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych Biura Edukacji Narodowej IPN, z wykształcenia historyk i operator. W IPN zajmuje się głównie koordynacją projektów edukacyjnych i filmowych oraz nagrywaniem relacji świadków historii. Reżyser filmu „Zapora” oraz współreżyser filmu „Wybraniec bogów”. Autor wielu produkcji multimedialnych IPN. Specjalizuje się w nowoczesnych formach audiowizualnych dających możliwość atrakcyjnego przekazu edukacyjnego. Prywatnie pasjonuje się filmem i kolarstwem

16F058 Marsz cieni  22’ Lesław Dobrucki IPN Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Le Film Lesław Dobrucki
Opowieść przedstawiająca ideę odbywającego się co roku
w Polsce pochodu upamiętniającego ofiary ludobójstwa dokonanego na oficerach Wojska Polskiego przez Sowietów w 1940 r.

Film dokumentalny przedstawia historię tego szczególnego wydarzenia ustami rekonstruktorów, wcielających się w rolę poszczególnych osób, które zostały zamordowane w ramach Zbrodni Katyńskiej. Ukazuje jak kolejne pokolenia Polaków, w tym także to najmłodsze, przejmuje pielęgnowanie pamięci o ofiarach. Jest także innym sposobem spojrzenia na działania grup rekonstrukcyjnych w Polsce.

Lesłąw Dobruski - Ur. 1969 w Warszawie. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych Warszawie (dyplom w Pracowni Animacji prof. Daniela Szczechury w 1998) oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor filmów animowanych (Morderczy Kiełek kontra Gigakotek – 1998), paradokumentalnych (Zęboludy – 2006) i dokumentalnych (Ekipa – 2007 – współautorstwo; Kilka mniejszych wygranych – 2008).

16F059  Aleksander Źyndul – nasz wilniuk Olek. Artysta, dusza towarzystwa w Wilnie lat 1980-90 5’ Leokadia Komaiszko

Leokadia Komaiszko  Belgia   https://youtu.be/5_znCJ6tGpw

Sylwetka artysty {Polaka z Wileńszczyzny (Litwa)
Leokadia Komaiszko 
poetka, literatka, autorka książek, radaktorka naczelna i wydawca „Listów z daleka”, autorka krótkich sekwencji audiowizualnych na You Tube z Belgii, Litwy i innych krajów.

 

 

16F060  Paszporty Paragwaju  57’  Robert Kaczmarek  IPN  Film Open Group P- olska (Paragwaj)

Film opowiada o działalności grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko - żydowskiej struktury, zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Dotyczy to głównie okresu tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej. W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939 - 45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady.
Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny
.

Robert Kaczmarek: Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych. W latach 1991-1994 prezes firmy producenckiej Dr Watkins, od roku 1997 prezes firmy Biograf Film, od roku 2005 prezes firmy Film Open Group. Od roku 2020 przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od roku 2021 p.o. dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnowego


16F061
Polmission. Tajemnice paszportów 57’ Jacek Papis IPN, TVP,  Film Open Group Polska
Dokument opowiada historię Polskich dyplomatów ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Film powstały w koprodukcji Instytutu Pamięci Narodowej podejmuje próbę rozwikłania skomplikowanych wątków działalności polskiej dyplomacji i wywiadu wojskowego, które we współpracy z rządami i instytucjami innych państw przyczyniły się do ratowania Żydów z całej Europy.

Jacek Papis reżyser, dramaturg, scenarzysta, absolwent reżyserii krakowskiej PWST oraz wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej.
W Warszawie współtworzył Teatr Wytwórnię oraz grupę dramaturgiczną G8. Przez sezon był dyrektorem artystycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego

w Koszalinie. Pracował również w Londynie jako dziennikarz. Jest autorem wielu sztuk teatralnych, a także stypendystą Ministerstwa Kultury za twórczość dramaturgiczną w roku 2000.

16F062 Kto ratuje jedno życie 108’ Bogusława Stanowska – Cichoń Stowarzyszenie Communio Crucis im. ..,św. Edyty Stein Patronki Europy. Polska
Film prezentuje rzadko podejmowany temat ratowania ludności żydowskiej przez duchowieństwo polskie w czasie II Wojny Światowej. Ukazuje heroiczne postawy polskich księży, sióstr i zakonników, którzy zajęli zdecydowane stanowisko w obliczu zagłady Żydów.  Według relacji osób ocalałych z Holocaustu kapłani pomagali najczęściej poprzez wydawanie fałszywych metryk chrztu (i innych dokumentów), a także znajdowanie bezpiecznego schronienia u rodzin katolickich lub zatrudnienie ich jako pracowników parafii. Często żydowskie dzieci były ukrywane w klasztorach, tak jak czyniła to siostra Matylda Getter, która zadecydowała, że jej zgromadzenie przyjmie każde dziecko z getta. Matka Matylda została pośmiertnie odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za ratowanie Żydów, podobnie jak wiele innych sióstr i kapłanów. Film ukazuje zaangażowania wielu duchownych: m.in. bp Twardowskiego we Lwowie, kard. Adam Sapiehy i  ks. Marcelego Godlewskiego, o. Adama Sztarka, ks. Ferdynanda Machaya, bp Albina Małysiaka oraz Sióstr Albertynek, Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, Niepokalanek, Sióstr Sercanek,  Urszulanek, Sióstr  Matki Bożej Miłosierdzia,  Sióstr Służebniczek i Karmelitanek. Prezentuje wspomnienia uratowanych z Holocaustu i ich powroty do tych, którzy  ryzykowali własnym życiem, aby ich  ocalić.

Bogusława Stanowska-Cichoń  - autorka scenariuszy filmów dokumentalnych  i reżyser - Dar Bożego Miłosierdzia – II nagroda na Festiwalu w Niepokalanowie 2003 r., Ważne jak katechizm księdza Twardowskiego, Patron trudnych czasów– abp Zygmunt Szczęsny Feliński, Beczkowe rodowody,  W Czernej i w Ostrej Bramie, Papież z Łagiewnik, Jan Paweł II w Polskim domu, cykl Śladami Jana Pawła II, cykl Świadkowie świętości Jana Pawła II, Elżbieta z Dijon, Wielka Polka – s. Urszula Ledóchowska, Buntownik Boży – św. Rafał Kalinowski,  Edyta Stein - Patronka Europy, Boży Ogród pośród Miasta,  Ukryty Skarb – 400 lat obecności Sióstr Karmelitanek w Krakowie, Mistyczka z gór – Kunegunda Siwiec, Opiekun Krakowa – 300 lat zawierzenia Św. Józefowi Królewskiego Miasta Krakowa, Św. z Avila, Papież z Białych Mórz, Powiernik Duszy – kard. Marian Jaworski, Karmelitański papież, ); Wygnaniec (nagroda na Festiwalu Niepokalana 2018 ) Iskra Niepodległości  i tryptyk Deo et Patriae – I Nagroda na Festiwalu Niepokalana 2019  w kategorii filmów dokumentalnych, III Nagroda na Festiwalu Polonijnym  “Losy Polaków” 2019,  “Wileński Wybawiciel” I “Góry zakwitły sadami” II Nagroda na Festiwalu Niepokalana 2020, III Nagroda na Festiwali “Losy Polaków 2020”

 

16F063 Jak istnieje świat 56’ Sławomir Koehler TVP SA Polska
Film dokumentalny fabularyzowany w reż. Sławomira Koehlera przedstawia intelektualny portret z biografią w tle, Romana Witolda Ingardena, jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, jednego z klasyków filozofii światowej, którego ważną ideą była próba odpowiedzi na pytanie: jak istnieje świat, czy świat istnieje realnie, czy w jakiś inny sposób, intencjonalny… W przedstawionej biografii wyróżniają się wątki związane z jego bliskimi kontaktami z trzema osobami: Edmundem Husserlem, Edytą Stein po latach kanonizowaną, Witkacym, Karolem Wojtyłą. Film pokazuje jego trudną drogę wprowadzania fenomenologii do  polskiej myśli filozoficznej, zarówno przed wojną, jak i za czasów dominacji ideologii marksistowskiej. Występują przedstawiciele kilku pokoleń filozofów, uczniowie Ingardena, między innymi Krzysztof Zanussi, najmłodsi kontynuatorzy jego myśli filozoficznej i bliscy członkowie rodziny.

Sławomir Koehler Reżyser, scenarzysta, dziennikarz, recenzent, wykładowca, absolwent / studia dzienne państwowe/ wydz. reżyserii filmowej, wydz. architektury PW.  Autor ok. 100 filmów dokumentalnych wielokrotnie emitowanych w Polsce i za granicą, nagradzanych na festiwalach, autor reportaży i programów publicystycznych, artykułów prasowych, scenografii. Drugi reżyser/ współpraca z reżyserami :  Zanussim, Kondratiukiem, Lindą, Wosiewiczem, Łazarkiewiczem, Lengrenem i innymi/                                                                       Informacje o niektórych autorskich filmach i nagrodach w filmografii bazy Film Polski


16F064
Krzyż Westerplatte 48’35” Sławomir Koehler TVP SA Polska
Film o walce byłych żołnierzy z peerelowską władzą o przywrócenie krzyża na symbolicznej mogile ich  kolegów, którzy zginęli w 39 roku na Westerplatte, o walce o usunięcie sowieckiego czołgu, który kilkadziesiąt lat stał w miejscu upamiętniającym ich bohaterską śmierć. W filmie, którego akcja toczy się w roku 1976 i w okresie „karnawału Solidarności” pokazane są perypetie Westerplatczyków i działaczy Solidarności wynikające  z  podjęcia się negocjacji z władzą komunistyczną, dla której pamięć o poległych Westerplatczykach była niewygodną sprawą, będącą  w sprzeczności z ówczesną polityką historyczną rządzącej partii.  Fabularna narracja filmu w końcowej fazie  przekształca się w dokumentarną, w postaci wypowiedzi charyzmatycznego opozycjonisty Czesława Nowaka, byłego działacza Solidarności z Portu Gdańskiego, osoby będącej wówczas inicjatorem walki Westerplatczyków  o przywrócenie krzyża na mogile ich kolegów z którymi razem bronili placówki. Występują m.in.: Andrzej Mastalerz, Jerzy Zelnik, Rafał Ostrowski i Dorota Lanton

Sławomir Koehler Reżyser, scenarzysta, dziennikarz, recenzent, wykładowca, absolwent / studia dzienne państwowe/ wydz. reżyserii filmowej, wydz. architektury PW.  Autor ok. 100 filmów dokumentalnych wielokrotnie emitowanych w Polsce i za granicą,
nagradzanych na festiwalach, autor reportaży i programów publicystycznych, artykułów prasowych, scenografii. Drugi reżyser/ współpraca z reżyserami :  Zanussim, Kondratiukiem, Lindą, Wosiewiczem, Łazarkiewiczem, Lengrenem i innymi/ nformacje o niektórych autorskich filmach i nagrodach w filmografii bazy Film Polski

 

16F065 Warchoły 52’ Sławomir Koehler TVP SA Polska
Po 45 latach od wydarzeń w czerwcu 76 roku w Radomiu nie rozliczono komunistycznych oprawców odpowiedzialnych za pacyfikację, prowokacje i represje  wobec protestujących radomian, czyli tz „WARCHOŁÓW” jak ich nazwała  partyjna centrala z Warszawy. Ludzie ci i ich najbliżsi potomkowie nadal stanowią elitę władzy, czy elitę prawniczą, finansową miasta. Do dziś nikt nie został ukarany poza manifestującymi. Winni skorzystali z amnestii, czyny oprawców nie zostały uznane przez sądy za zbrodnię komunistyczną i  uległy przedawnieniu, a kosztami procesów obciążono skarb państwa. Film o nieznanych przypadkach represji podczas tłumienia buntu społecznego, o wymyślnych mechanizmach prowokacji SB w ramach „kombinacji operacyjnych”, o tym kim są oni dzisiaj, jak żyją,  i jakie grają role w Radomiu. Jak dziś żyją ich ofiary ? Tak jak to bywa w życiu, oprócz tragicznych wydarzeń film pokazuje też to wszystko co śmieszne i groteskowe, fragmenty nagrań z partyjnego wiecu na radomskim stadionie potępiającego społeczne protesty, gdzie jąkając się ...z kartki czytają spędzeni siła na stadion ludzie

Sławomir Koehler Reżyser, scenarzysta, dziennikarz, recenzent, wykładowca, absolwent / studia dzienne państwowe/ wydz. reżyserii filmowej, wydz. architektury PW.  Autor ok. 100 filmów dokumentalnych wielokrotnie emitowanych w Polsce i za granicą,
nagradzanych na festiwalach, autor reportaży i programów publicystycznych, artykułów prasowych, scenografii. Drugi reżyser/ współpraca z reżyserami :  Zanussim, Kondratiukiem, Lindą, Wosiewiczem, Łazarkiewiczem, Lengrenem i innymi/                                                                       Informacje o niektórych autorskich filmach i nagrodach w filmografii bazy Film Polski

 

16F066 Korpus 22’ Paweł Iwaniuk  Kokon Paweł Iwaniuk    Polska
Film poświęcony trzem żołnierzom służącym w Wielonarodowej Brygadzie Dowództwa Wojsk Lądowych LITPOLUKRBRIG w Lublinie. Jej historia sięga 2007 roku, kiedy to 14 czerwca podczas spotkania Ministrów Obrony Litwy, Polski i Ukrainy zdecydowano o powołaniu jednostki w skład, której mieli wejść żołnierze trzech wymienionych wyżej państw. Podpisanie porozumienia między krajami o jej utworzeniu nastąpiło 2014 roku.
Paweł Iwaniuk 
Operator obrazu, montażysta a także reżyser filmów dokumentalnych doceniany na konkursach filmowych w kraju i zagranicą. Współpracujący z wieloma reżyserami. Główny element działalności to filmy dokumentalne historyczne i współczesne. Współpraca z TVP1, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Regiony

16F067 Lensel znaczy tęsknota 22’34” Elżbieta Kapsa Elisabeth Kapsa Film Polska
Film dokumentalny pt. „Lengsel znaczy tęsknota” opowiada o losach pięciu Polek mieszkających w Norwegii. Historia rozpoczyna się od decyzji o przeprowadzce do Norwegii, przechodzi przez różne fazy pobytu w nowym kraju do chwili obecnej. Bohaterki opowiadają o swoich doświadczeniach i wyzwaniach, z którymi  muszą się zmierzyć.  Film został zrealizowany dla TVP Polonia
Elżbieta Kapsa
pracowała na Politechnice Gdańskiej jako nauczyciel akademicki przez kilkanaście lat. W 2003 roku obroniła doktorat  z ekonomii.
Od 2008 mieszka i pracuje w Norwegii. Od niedawna zajmuje się produkcją filmów
dokumentalnych i reportaży.

16F068 Śpiewające dusze 50’11” Alicja Grzechowiak TVP3 Białystok Polska
Krystyna i Henryk Nausewicz oraz ich dzieci i wnuczki są rozśpiewaną i muzykującą wleńską rodziną. Muzyka i śpiew towarzyszył również rodzicom i dziadkom Krystyny i Henryka. W domu Nausewiczów można usłyszeć znane pieśni patriotyczne, szlagiery oraz przyśpiewki wileńskie
Alicja Grzechowiak Dziennikarka współpracująca od 1998r. z TVP3 Białystok. Autorka programów edukacyjnych, publicystycznych i kulturalnych oraz kilkudziesięciu reportaży interwencyjnych i społecznych realizowanych na antenę TVP3, TVP2, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Wilno. Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach filmowych w Polsce.

16F069 Aktorka bez granic 44’12” Marta Węgiel TVP SA Polska (Kanada)
Film ukazuje życie i twórczość wspaniałej aktorki teatralnej i filmowej Marii Nowotarskiej. Wielkie kreacje na scenie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, budowanie interesujących postaci filmowych, a także miłość, małżeństwo, życie rodzinne. Decyzja o emigracji i tworzenie Polskiego Teatru w Toronto, propagującego rodzimą poezję w świecie. 

Marta Węgiel - absolwentka Mistrzowskiego Kursu Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Andrzeja Wajdy, redaktor programów o tematyce kulturalnej, reżyser filmów dokumentalnych z ponad 30-letnim stażem zawodowym. Filmy o Sławomirze Mrożku, Wisławie Szymborskiej, Andrzeju Wajdzie, Jerzym Stuhrze, Józefie Mehofferze, rodzinie Kossaków, Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Wywiady m.in ze St. Spielbergiem, R. Polańskim, G. Herlingiem-Grudzińskim, J. Kottem. 

 

16F070 Polski Berlin 46’12” Cezary Ciszewski TV Polonia Polska  (Niemcy)
Polski Berlin jest efektem bardzo szczegółowo przemyślanej strategii dokumentalnej wielopokoleniowego portretu Polonii polskiej w stolicy naszego największego sąsiada . 5 pokoleń emigracji polskiej ma swoich przedstawicieli i to nawet kilku . Od szacownych autorytetów po złodziei ulicznych z polskim rodowodem . To było 10 lat ustawicznych podróży do Berlina i odnajdywania się w tym mieście z kolejnymi bohaterami z niezależnego świata i oficjalnego . Ścieżka dźwiękowa jest zbudowana misternie i w oparciu o własne  materiały realizowane specjalnie na potrzeby „ Polskiego Berlina „ . Barwność bohaterów  jest niebywałym atutem gdyż odkrycie tak niezwykłych postaci wymagało ekstremalnego zatopienia się w miasto
Cezary Ciszewski ( ur. 1970 r ) – dokumentalista , publicysta  , podróżnik , wykładowca UW -Dokumentalistyka , absolwent łódzkiej filmówki , były emigrant 6 lat w Amsterdamie gdzie dzie był także korespondentem radiowym dla Polskiego Radia i Radia Kolor ( 1990 – 96 ).Autor emigracyjnych programów : „ Polonia w Komie „ , Wolny Ekran , Powroty . Autor wielu filmów dokumentalnych w tym : „ Wolność jest darem Boga „ TVP 2005

16F071 Polski Londyn 23’48” Cezary Ciszewski TV Polonia Polska (Wielka Brytania)
Polski Londyn  jest efektem bardzo szczegółowo przemyślanej strategii dokumentalnej wielopokoleniowego portretu Polonii polskiej w stolicy Wielkiej Brytanii.
Cezary Ciszewski ( ur. 1970 r ) – dokumentalista , publicysta  , podróżnik , wykładowca UW -Dokumentalistyka , absolwent łódzkiej filmówki , były emigrant 6 lat w Amsterdamie gdzie dzie był także korespondentem radiowym dla Polskiego Radia i Radia Kolor ( 1990 – 96 ).Autor emigracyjnych programów : „ Polonia w Komie „ , Wolny Ekran , Powroty . Autor wielu filmów dokumentalnych w tym : „ Wolność jest darem Boga „ TVP 2005

 

16F072 Dzień który zmienił wszystko 26’14” Mateusz Mularski TV Polonia Polska
W tydzień po tragicznym wybuchu w  Bejrucie w 2020 r, na miejsce wyrusza pomagać pracowniczka Caritas Ania. Jej wizyta jest przyczynkiem do opowiedzenia o tym pięknym i zarazem tragicznym miejscu.

Mateusz Mularski, reżyser dokumentalny, fotograf, reporter, animator kultury. Absolwent Nauk Społecznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Nauk Politycznych na Uniwersytecie w Bradford.  Ukończył kursu dokumentalny w Szkole Wajdy, kurs operatorski w Krakowskiej Akademii Filmowej MuliArt oraz Krakowską Szkołę Scenariuszową (scenariusz filmu dokumentalnego).

 

16F073 Czesław Lang. Doścignąć marzenia 25’55” Marzanna Grdeń TV Polonia Polska
Ścigał się od dziecka. Zaczął jako czternastolatek, a skończył w wieku 34 lat. 20 lat na szosie i na torze. 12 lat jako amator i osiem jako zawodowiec. Przejechał w tym czasie 540 tysięcy kilometrów, czyli 13 okrążeń kuli ziemskiej. Wygrywał wyścigi, zdobywał medale, puchary, tytuły i ...szacunek kolegów z peletonu. Reportaż poświęcony Czesławowi Langowi to portret człowieka dojrzałego i spełnionego, który nie tylko może podzielić się wspomnieniami o swoich wybitnych osiągnięciach sportowych, ale także przemyśleniami na temat poszukiwania
Marzanna Grdeń od wielu lat związana jest z TVP. Ma na koncie kilka filmów dokumentalnych („Jestem, więc myślę. Józef Hen”, „Grzesiuk. Życie wygrane na bandżoli”, „Nie miałam marzeń” poświęcony Stefanii hrabinie Platter) oraz dziesiątki programów telewizyjnych poświęconych wybitnym twórcom i zjawiskom kultury („Brzmienie ciszy” o Johnie Cage'u, „Fernando Arrabal”, „Paweł Althamer”). Przez 5 lat realizowała swój autorski cykl „Bzik kulturalny”.

16F074 Święta do spraw beznadziejnych 25’11” Monika Meleń TV Polonia Polska
Film opowiada o kulcie niezwykłej świętej, która nazywana jest  Świętą od spraw beznadziejnych, Kika ludzkich losów splata się dzięki jej wstawiennictwu
Monika Meleń,
autorka ponad 100 filmów i reportaży, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach, w swojej twórczości zajmuje się głównie tematyką społeczną

16F075 Śniła nam się Polska 24’41” Anna Tomczyk TV Polonia Polska
Rodzina Dyrowów z Kijowa postanawia wrócić do Ojczyzny – Polski. Przede wszystkim ze względu na najmłodszego syna – Eliasza, który  jest bardzo dobrze zapowiadającym się malarzem i rzeźbiarzem. Pani Ewelina – mama Eliasza urodziła się w Winnicy na Ukrainie, pochodzi z polskiej rodziny Borowieckich – rodem spod Częstochowy. Ojciec jest repatriantem z Kazachstanu. Nauka w Polsce – najpierw w jarosławskim Liceum Sztuk Plastycznych, potem na Uniwersytecie Rzeszowskim, na Wydziale Sztuki, a teraz na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku dodała skrzydeł młodemu twórcy, który mając 27 lat już wystawia swoje prace w prestiżowych muzeach w Polsce. Mimo, że powrót do ojczyzny przodków wiązał się z rezygnacją z całego dorobku życia na Ukrainie – rodzina jest szczęśliwa, decyzję uważa za wspaniałą, a Polskę – za kraj spełnionych marzeń.  Kraj, który otworzył szerokie horyzonty twórcze młodemu artyście i rodzicom.
Anna Tomczyk. Dziennikarka prasowa i telewizyjna. Od 1992 roku związana z rzeszowskim ośrodkiem TVP. Wydawca programów informacyjnych, autorka licznych reportaży o tematyce społecznej oraz polonijnej. Organizatora akcji pomocy Polakom mieszkającym poza granicami.

16F076 Kazachstańska Odyseja 24’ Anna Tomczyk TV Polonia Polska
„Kazachstańska odyseja” to opowieść o skomplikowanych, tragicznych losach dwóch rodzin: Diaczyńskich ze Stalowej Woli i Kazimierskich z Bratkówki w województwie podkarpackim, o zesłaniu ich przodków do Kazachstanu  i kilkudziesięcioletnim oczekiwaniu na powrót do Ojczyzny przodków – Polski. Dwie rodziny z Kazachstanu przeszły bardzo podobne koleje losu, lecz w różnym czasie skorzystały z możliwości repatriacji – powrotu do Polski. Diaczyńscy w 1995 roku, Kazimierscy w 2019-tym. Dziadkowie bohaterów w 1936 roku  zostali zesłani z urodzajnej Żytomierszczyzny  ( obecnie Ukraina) do północnego Kazachstanu ( na stepy), dzieląc w ten sposób tragiczne losy około 70 tysięcy zesłańców, z których większość stanowili Polacy. Była to akcja czyszczenia przez sowietów pasa przygranicznego z Polską.
Anna Tomczyk. Dziennikarka prasowa i telewizyjna. Od 1992 roku związana z rzeszowskim ośrodkiem TVP. Wydawca programów informacyjnych, autorka licznych reportaży o tematyce społecznej oraz polonijnej. Organizatora akcji pomocy Polakom mieszkającym poza Ojczyzną.

16F077 Źródło nadziei 25’ Błażej Pyrka TV Polonia Polska
Film przybliża historię powstania polskiej osady założonej przez Polaków zesłanych na tereny dzisiejszego Kazachstanu w początkowej fazie "operacji polskiej" NKWD w 1936 roku. Pozostawieni pośród bezkresnych stepów, pozbawieni środków do życia, w obliczu śmierci głodowej polscy zesłańcy zawierzyli swój los Bogu.
 Błażej Pyrka, ur. 1983r. w Łodzi. Związany z Telewizją Polską twórca reportaży i filmów dokumentalnych poruszający tematy polonijne i historyczne. Autor zdjęć do filmów dokumentalnych produkowanych w Polsce i za granicą.


16F078
Polska Misja Katolicka w Niemczech 40’ Błażej Pyrka TV Polonia Polska/Niemcy
Polska Misja Katolicka została utworzona na terenie Niemiec po zakończeniu II wojny światowej. Dziś staje w obliczu bezprecedensowego wyzwania jakim jest ewangelizacja, pomoc duchowa i materialna w dobie pandemii korona wirusa.
Błażej Pyrka
, ur. 1983r. w Łodzi. Związany z Telewizją Polską twórca reportaży i filmów dokumentalnych poruszający tematy polonijne i historyczne. Autor zdjęć do filmów dokumentalnych produkowanych w Polsce i za granicą


16F079
Polacy w Albanii 25’ Błażej Pyrka TV Polonia Polska /Albania
W Albanii, odbudowującej się po 50 latach komunistycznej dyktatury Envera Hodży "perle Bałkanów", nie ma rzeczy oczywistych. Wciąż nieodkryta, pełna prostoty i sprzeczności, stała się domem niezliczonych mniejszości narodowych, w tym - polskiej. Liczebność Polonii w Albanii rośnie w ostatnim czasie z roku na rok, podobnie jak na początku dwudziestego stulecia.
Błażej Pyrka, ur. 1983r. w Łodzi. Związany z Telewizją Polską twórca reportaży i filmów dokumentalnych poruszający tematy polonijne i historyczne. Autor zdjęć do filmów dokumentalnych produkowanych w Polsce i za granicą


16F080
Wypełnić pustkę 20’ Błażej Pyrka TV Polonia Polska
Były muzyk popowy, a obecnie Dominikanin - Ojciec Artur, zostaje skierowany na misję do Estonii, która uważana jest za najbardziej zlaicyzowany kraj w Europie. Z czasem odkrywa na czym polega głęboko skrywana duchowość Estończyków i jak postrzegani są Polacy, którzy na przestrzeni dziejów wnosili wkład w rozwój estońskiej nauki i kultury.
Błażej Pyrka,
ur. 1983r. w Łodzi. Związany z Telewizją Polską twórca reportaży i filmów dokumentalnych poruszający tematy polonijne i historyczne. Autor zdjęć do filmów dokumentalnych produkowanych w Polsce i za granicą

16F081 Karolina Kaczorowska Ostatnia Pierwsza Dama II RP 26’ Gniewomir Rokosz – Kuczyński
Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego Polska /Wielka Brytania
Opowieść – wspomnienie o Prezydentowej Karolinie Kaczorowskiej – ostatniej I Damie II Rzeczypospolitej i związkach Jej oraz Jej Męża – ostatniego Prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego z Białymstokiem, nakręcony w związku z uroczystościami żałobnymi po śmierci Pani Prezydentowej


16F082 Polsko-rumuńska Bukowina 25’ Monika Meleń TV Polonia Polska /Rumunia
Monika Meleń, autorka ponad 100 filmów i reportaży, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach, w swojej twórczości zajmuje się głównie tematyką społeczną

16F083 Szoł Man 45’ Beata Cichoń TV Polonia Polska
.Andrzej Rosiewicz pojawił się na  polskiej scenie muzycznej pod koniec lat 60-tych i nadal  jest na niej obecny.  Jego piosenki cieszą się popularnością tak w kraju , jak i za granicą. Pierwsze sukcesy międzynarodowe zaczęły, się w latach 70-tych, gdy śpiewał w zespole „Asocjacja Hagav”, solowe występy w USA wspominane są przez polonię do dziś.   Przyjaciele artysty, także mają wiele związanych z tym wspomnień i anegdot.
Beata Cichoń, z wyksztalcenia socjolog, z zawodu dziennikarz. Pracę w mediach zaczęła w 1994 roku w Polskim Radiu Wrocław, a od 1999 zaczęła współpracę z Telewizją Wrocław przy...realizacji seriali dokumentalnych „ Złote Łany”.,” Noc poślubna, ale kino”, „ Nieparzyści” „Dusza Kresowa”..

16F084 Jeden taki duet na świecie 23’40” Jadwiga Nowakowska TV Polonia Polska
 Filmowa opowieść o jedynym kobiecym duecie dyrygenckim na świecie. Zawód dyrygenta to przede wszystkim męska profesja. Istnieją duety męskie, ojciec - syn. Duet matka - córka istnieje tylko w Polsce. Dwie wybitne dyrygentki światowej sławy: Agnieszka Duczmal i jej córka Anna Duczmal - Mróz.  To film o miłości do muzyki, miłości matki i córki, miłości do orkiestry i miłości rodzinnej „muzykującej rodziny Duczmalów” , której życie codzienne i zawodowe przepełnione jest muzyką.
Jadwiga Nowakowska Autorka ponad 100 filmów dokumentalnych i reportaży  zrealizowanych w TVP. Wśród nich jest cykl „Rody polskie”  i „Dzieci różnych Bogów”Akcja Wisła”, „Miasto z orłem i tryzubem”, „Ukraińcy w Powstaniu Warszawskim”, „Niech żywi nie tracą nadziei”, „Przeżyli, żeby opowiedzieć prawdę”, „Wołyń zapis zbrodni” cykl „Polacy na  Syberii” „Jeśli zapomnę o nich”, filmy o Polakach na Kresach „Szafa dwóch narodów” i „Kresowe trwanie”, „Pamięć Powstania” „Że warto”, w ramach projektu EBU:  „Podziemne miasto”  i „Wyrwani z korzeni”.„Ostatnie filmy to   „Kraj  wojny i marzeń” o ormiańskiej wojnie o Karabach,  „Jedyny taki duet na świecie, „Pokolenia pokoleniom”

16F085 Barnasiów droga do Polski 54’ Grażyna Orłowska-Sondej, Wojciech Królikowski TVP Szczecin Polska
Dwunastoosobowa rodzina Barnusiów z z Mościsk w województwie lwowskim, żegna się z Ukrainą. Przeprowadzkę zaplanowano na początek wakacji, tak aby dzieci mogły kolejny rok szkolny rozpocząć już w Polsce. Ostatnie dni przed wyjazdem do ojczyzny , najtrudniejsze są  dla Marii - matki dziesięciorga dzieci. Długo nie mogła podjąć decyzji o opuszczeniu rodzinnej chaty. Dwupokojowy domek już dawno okazał się  za ciasny dla dorastającej gromadki. Chociaż wie, że w Polsce czeka ją lepsze życie,  ciężko rozstać się na zawsze ze swoją małą ojczyzną, gdzie przodkowie żyli od wieków.
Grażyna Orłowska-Sondej
- Dziennikarka TVP, od 20 lat autorka cotygodniowego cyklu programowego „Wschód” (wcześniej „Studio Wschód”). Od pięciu lat reportaże emitowane są w TVP Polonia. Dwukrotna laureatka Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP, za najlepsze reportaże. „Fryderyk” - nagroda TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”.  Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

16F086 Fabryka iluzji     25’ Anna Duda TVP Lublin Polska
Relacja z odbywającego się już od 12 lat w Lublinie wakacyjnego spotkania sztukmistrzów z całego świata.

16F087 Śladami cieni. Inny świat 25’ Anna Kostrzewska Błażej Pyrka Digital Film Studio TV Polonia Polska
Dokument jest portretem pisarza Gustawa Herlinga Grudzińskiego widzianym przez pryzmat miasta, w którym żył i tworzył oraz wpływu filozofii oraz postaci Benedetto Croce na młodego pisarza.
Anna Kostrzewska
jest młodą autorką dwóch krótkometrażowych dokumentów o pisarzach:…Witoldzie Gombrowiczu oraz Gustawie Herlingu Grudzińskim. Na co dzień współpracuje z tvp Kultura. Jest absolwentką filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim

16F088 Polka po indyjsku 49’55”  Katarzyna Marcysiak Katarzyna Marcysiak Kaszenga Productions   dla TVP  Polska/Indie
Opowieść o wnikaniu w obcą kulturę i oswajaniu jej, o rozpoznawaniu nieznanych światów, a przez to siebie samej. Historia pięciu Polek mieszkających w Indiach, które połączyły swoje życie z tym krajem poprzez pracę i małżeństwo. Reprezentują różne pokolenia, inny sposób myślenia, temperament i pomysł na życie. Najstarsza z nich mieszka w Delhi od ponad pół wieku, najmłodsza przyjechała tu sześć lat temu. Każda z bohaterek znalazła własny sposób na życie, ale wszystkie są aktywne zawodowo oraz zaangażowane w życie Indii i mieszkającej tu społeczności
Katarzyna Marcysiak
dokumentalistka, dziennikarka i publicystka. Przez dwadzieścia pięć lat pracowała w Telewizji Polskiej. Zrealizowała wiele programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych. Była autorką cenionych wywiadów telewizyjnych. W grudniu 2016 założyła firmę Kaszenga Productions, dzieli  życie między Polskę i Indie

16F089 I tak będę żył… 43’50” Paulina Ibek TVP Historia Polska

Bohaterem filmu jest Stanisław Szuro - historyk, więzień obozów hitlerowskich (Pustków, Sachsenhausen, Bergen-Belsen, Politz i Barth) oraz więzień komunistycznych (Rawicz, Wronki, Strzelce Opolskie). 3 lutego 1947 roku został skazany na karę śmierci. W marcu 1947, na mocy amnestii, wyrok złagodzono i zmieniono na 15 lat więzienia. W październiku 2020 roku Stanisław Szuro świętował swoje setne urodziny. Zmarł 17 listopada 2020 roku. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podpułkownika Wojska Polskiego.
Paulina Ibek – scenarzystka, reżyserka; absolwentka politologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim; ukończyła kurs reżyserii dokumentalnej DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie; autorka filmów dokumentalnych, reportaży i programów telewizyjnych; związana zawodowo z krakowskim ośrodkiem Telewizji Polskiej

16F090 Klub pod baobabem 25’ Agata Ałykow – Franas TVP Polonia Polska
Historia osadnictwa Kresowian w północnej Afryce i tamtejszych obozów dla polskiej ludności cywilnej, głównie kobiet i dzieci. Stały się miejscem przetrwania dla ofiar sowieckich zsyłek w głąb ZSRR. Były wzorowane na typowej wsi kresowej.
Agata Ałykow
– z wykształcenia polonistka, z zawodu dziennikarka. Od ponad dekady związana z TVP Wrocław. Autorka kilku audycji cyklicznych

16F091 Droga krzyżowa Janosa Estehaz  63’ Artur Janicki Studio Art V Katarzyna Janicka Polska
Janos Esterhazy syn rodu węgierskiego Esterhazych i polskiego Tarnowskich, Urodzony na Słowacji, po I wojnie, staje się przywódcą Węgrów odciętych od Ojczyzny za granicą. Poseł na sejm Czechosłowacji. Wydany NKWD, zesłany do łagru. Ułaskawiony – na śmierć. Umiera w aurze świętości w więzieniu. Jego zapiski więzienne, wraz zapisami siostry stanowią osnowę filmu, Drogę Krzyżową Janosa Esterhazyego. Kuria krakowska prowadzi starania o jego beatyfikację.

Artur Janicki - historyk, reżyser. W TVP Kraków oraz innych stacjach telewizyjnych realizował widowiska telewizyjne, reportaże, filmy dokumentalne (głównie z zakresu historii najnowszej). Autor telewizyjnej kampanii wyborczej Solidarności w 1989 roku. Był także dyrektorem TVP Kraków. Stworzył serię 500 materiałów filmowych dotyczących reformy samorządowej. Współtworzył TVP Historia.

16F092 Pal Teleki 13’58 Maria Pisarek Telewizja Polska SA Oddział w Krakowie Polska
Hrabia Pál Teleki polityk, premier Węgier w najbardziej tragicznych momentach dziejów tego państwa.  Naukowiec, wybitny geograf, a także skaut i wychowawca młodzieży. Winston Churchill powiedział o nim, że uratował honor Węgier, a Polacy nazywają go swoim bratankiem. Doskonale wykształcony, niezwykle inteligentny i ambitny, wrażliwy skłonny do depresji. Człowiek nietypowy – etos rycerski był dla niego bardzo ważny, łączył politykę z moralnością. Fundamentem stałej postawy była przyjaźń z Polską.

Maria Pisarek - dziennikarka TVP3 Kraków. Autorka dokumentów, reportaży i programów cyklicznych realizowanych dla TVP3 Kraków. Zrealizowane dokumenty: „Najpiękniejszy widok z okna”(2019)- I nagroda na 8. Zamojskim Festiwalu „Spotkania z historią” w kategorii Reportaż Filmowy, „ Zakład w Wiśniczu” (2017 )– nagroda na International Film Festival „Prison Movie” w Olsztynie statuetka „Dobrego Łotra”; w ramach Filmoteki Małopolskiej: „Bukowina Tatrzańska dawniej i dziś”( 2013 ), Wańkówka w Poroninie”(2014);

 

16F093 Do dziś słychać tam kamienie 28’ Stanisław Kalisz Marekkom Polska/Uzbekistan
Reportaż o Uzbekistanie, o historii i dniu dzisiejszym tego środkowoazjatyckiego państwa. Polacy przybyli na tamte ziemie w połowie XIX wieku, rzecz o naszych, o rodakach, którzy znaleźli tutaj swoją nową ojczyznę. Poznajemy ich fantastyczną historię, wkład w budowę tego kraju, losy kilkudziesięciu tysięcy Sybiraków – którzy znaleźli się tutaj jako Armia Andersa. Co z Polakami, jak sobie radzą, czy chcą do Polski wracać, czy zostają. Pretekstem do odwiedzin w tym ciekawym kraju jest festiwal pieśni Makom”. 
Stanisław Kalisz,
absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Autor kilkudziesięciu filmów i reportaży o Rosji i krajach b. ZSRR. Autor dwóch części „Syberyjskiego Transu” – wyd. Bernardinum

16F094 Czarny interes 86’ Tomasz Malara Malara Film Polska

To historia Dawida i Bogdana, dwóch różnych ludzi, których drogi krzyżują się w czasie trwającego lockdownu.

Dawid pracuje w korporacji, razem z żoną i trójką dzieci marzą o wybudowaniu domu. Nagłe zatrzymanie gospodarki powoduje lawinę wydarzeń, które uniemożliwiają realizacje planów.Na swojej drodze spotyka byłego żołnierza, który ma za zadanie ująć Dawida, który dopuścił się haniebnego czynu.
Historia pokazuje jak trudno do końca wytrwać w swoich wartościach, pokazuje ułomność człowieka i próbę jego przemiany, powrotu na właściwe tory.

Tomasz Malara - od 20 lat związany z realizacją filmową. Twórca filmów amatorskich, niezależnych, teledysków. Na przestrzeni dwóch dekad pracował przy produkcjach filmowych, uczęszczał do Szkoły Filmowej we Wrocławiu na wydziale reżyserii.  Zdobył doświadczenie w dziedzinie operatorki i montażu

16F095 Bogusław Szul-Skjöldkrona – cykl Bohaterowie Niepodległej 5’21” Biuro Edukacji IPN Biuro Edukacji IPN Polska (Szwecja)
Projekt „Bohaterowie Niepodległej” to nowa inicjatywa Biura Edukacji Narodowej IPN. Seria nowoczesnych animacji osadzona jest w estetyce gier komputerowych i klimacie superbohaterów. Filmy powstały w oparciu o serię wydawniczą o tej samej nazwie.
Bogusław Maria Aleksander Szul-Skjöldkrona, na co dzień używający nazwiska Bogusław Szul, wywodził się ze szwedzkiej rodziny z dawna osiadłej w Polsce. Był przedstawicielem pokolenia, które przed I wojną światową angażowało się niemal od ławy gimnazjalnej w prace niepodległościowe. Niespełna dziewiętnastoletni wstąpił do Legionów, przeszedł ich cały szlak wojenny, uzyskał awans oficerski
.
Realizacja - Wydział Notacji i Opracowań Multimedialnych działający w ramach Biura Edukacji Narodowej IPN.


16F096
Siła modlitwy 56’10” Jarosław Mańka Wydawnictwo AA Polska
Siła modlitwy to opowieść o doświadczeniach po tamtej stronie życia, o wielkiej radości nieba, ale także o potwornym dotknięciu piekła. Świadectwo Andrzeja Duffeka to poruszająca lektura o decydującym znaczeniu naszych intencji, wyborów i czynów, o wielkiej sile modlitwy najbliższych i przyjaciół. To także świadectwo o ofierze życia jego brata Tadeusza Duffeka, dzięki któremu Andrzej mógł wrócić do życia na tym świecie.Oprócz świadectwa samego Andrzeja Duffeka, swoimi przeżyciami związanymi z jego wypadkiem i walką o powrót do życia dzielą się też najbliżsi - żona Andrzeja, jego siostra, przyjaciel oraz ks. Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kibiców, wraz z którym Andrzej zrealizował wielkie marzenie i duchowy testament jego brata, Tadeusza - coroczną pielgrzymkę kibiców na Jasną Górę.
Jarosław Mańka reżyser, scenarzysta, producent filmowy, dziennikarz. Twórca wielu nagrodzonych reportaży i filmów dokumentalnych. Absolwent historii Uniwersytet Jagielloński. Uczestnik warsztatów filmowych MyDeeR w Budapeszcie. Doświadczenie filmowe zdobywał w TVN Discovery Historia,TVN     i TVP. W swoich filmach często porusza tematy związane z tematyką chrześcijańską oraz historyczną, szczególnie tematyka katyńska oraz walki opozycji antykomunistycznej w latach PRL.16F097
Staro Barske Masline  4’24” Safet Kovač Safet Kovač Polska/Czarnogóra
Teledysk pokazuje miłość do kraju ojczystego przez pryzmat świętego drzewa oliwnego, które w znaczeniu biblijnym jest między innymi symbolem pokoju. To drzewo jest jednocześnie miejscem do którego się wraca tak jak do rodziny i korzeni miejsca, z którego pochodzimy, gdzie się urodziliśmy, do którego, pomimo emigracji wracamy pamięcią jak do matki. To ona właśnie utulała nas po każdym powrocie dając jako dzieciom poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Ta matczyna troska metaforycznie oznacza troskę kraju do swoich obywateli, którzy wracając z obczyzny mogą zawsze w rodzinnym mieście, kraju czuć się jak w domu. Kompozycja, słowa piosenki i obraz metafizycznie przenoszą odbiorcę do gaju oliwnego (miejsca narodzin) gdzie każdy pod koniec życia pragnie powrócić. Obraz współgra z muzyką i słowami pokazując mistrzowsko tęsknotę do miejsc, z których pochodzimy.
SAJO Safet Kovač to czarnogóski  kompozytor, artysta muzyk, bard, który obecnie mieszka w Polsce. Aktualnie wydał swoją pierwszą polska płytę
 „Podróż z aniołami” więcej info
www.sajo-official.com

16F098 Dobra Dusa 4’24” Safet Kovač Safet Kovač Polska/ Czarnogóra
Teledysk pokazuje moment, kiedy otwierają się bramy niebios i pojawia się spokój Duszy, która ufając Bogu, nie dała się zwieść złu. Metaforyczne pokazanie światłości niebiańskiego dworu przez pryzmat kwitnących polskich sadów, przypominających także wczesną wiosną plantacje winorośli. Miłość pokazana słowami i muzyką osiąga inny wymiar raju, w który „Dobra Dusza” nigdy nie zwątpiła wciąż szukając szczęścia, dzieląc się jego okruchami z ludźmi. Obraz polskiego sadu współgra z muzyką i słowami pokazując mistrzowsko tęsknotę do miejsc, z których pochodzimy, które kojarzą nam się z dzieciństwem. Tańczące dwie różne dusze pokazują wiarę i kuszenie towarzyszące naszemu codziennemu życiu.
SAJO Safet Kovač to czarnogóski  kompozytor, artysta muzyk, bard, który obecnie mieszka w Polsce. Aktualnie wydał swoją pierwszą polska płytę „Podróż z aniołami” więcej info
www.sajo-official.com

16F099 Warszawska Pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok 30’ Krzysztof Kasprzak KAS Film Polska
Film dokumentalny "Warszawska pielgrzymka do Częstochowy 1961 rok" został zmontowany z materiałów archiwalnych z 1961 roku. Pokazuje jak w owym czasie odbywało się pielgrzymowanie do Matki Boskiej Częstochowskiej. Widzimy  na filmie odbudowane już Stare Miasto i nowe ulice stolicy. Unikatowe zdjęcia filmowe  Prymasa Stefana Wyszyńskiego jak błogosławi na drogę pielgrzymów. Ciekawe ujęcia są z drogi, którą przemierzają pątnicy, chaty kryte strzechą , wozy konne, postoje na posiłki. Wszystko to już dzisiaj wygląda całkiem inaczej i wreszcie  - Częstochowa wejście do miasta i miejsce docelowe Jasna Góra.
Krzysztof Kasprzak ukończył Politechnikę Częstochowską, filmem zajmuje się od 1998 r. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt filmów dokumentalnych. Jest producentem, ale także scenarzystą i  reżyserem. Był autorem  między innymi filmów, „Spacer po Częstochowie” z Piotrem Machalicą, „Niezapomniana Częstochowa”, „Pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy” i „Częstochowa 1962 rok”. które to otrzymały na festiwalach filmowych wyróżnienia i nagrody.  Jego filmy pokazywane były prawie we wszystkich stacjach telewizyjnych w Polsce a także za granicą. Szczegółowa filmografia na stronie
WWW.kasfilm.pl

16F100  Przywracamy pamięć o Kamilu Kulczyckim 32’51” Eugeniusz Starky Elita Art. USA
Film zrealizowano używając materiał z filmu 1939 11 Listopada, pokazanego na 13 Festiwalu NNW w Gdynii. W refleksje widzów oraz aktorów z filmu wplątano fragmenty z filmu o samym reżyserze.  Zachęcamy aby powstało więcej takich filmów pokazujących zarówno sylwetkę reżysera jak i jego dzieło. W tym wypadku zobaczyliśmy talent reżysera, miał 21 lat kręcąc ten film fabularny, bez jakiejkolwiek szkoły filmowej. Zginął w wypadku niemal 10 lat temu w wieku 25 lat.

Eugeniusz Starky - reżyser filmowy realizujący filmy w USA i w Polsce m.in. o II Wojnie Światowej (Amerykański Korespondent) i Powstaniu Warszawskim. Wielokrotny laureat (w tym Grand Prix) Festiwalu „Losy Polaków”

 

16F101 Golec UOrkiestra & Kolędowanie z Janem Pawłem II 86’12” Halina Przebinda TOProduction Polska
„Golec uOrkiestra. Kolędowanie z św. Janem Pawłem II” to niezwykły koncert telewizyjny przygotowany przez zespół Golec uOrkiestra, z okazji przypadającej na rok 2020 setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II, który był niewątpliwie wielkim i cenionym Polakiem na całym świecie. Koncert został zrealizowany w kościele WNMP w Milówce, z którym Łukasz i Paweł Golcowie związani są od dzieciństwa. Istotą koncertu było połączenie nieznanych dotąd nagrań audio, w których Ojciec Święty śpiewa kolędy z muzycznymi aranżacjami zespołu Golec uOrkiestra.  Dzięki temu odbiorcy mieli wrażenie, jakby Święty Jan Paweł II kolędował z Golec uOrkiestrą.”
Halina Przebinda - menadżer kultury, reżyser, producent programów i widowisk artystycznych oraz festiwali, juror European Festivals Association. Specjalizuje się w tworzeniu spektakularnych przedsięwzięć, programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. W swoich pracach wykorzystuje nowoczesne techniki, łącząc koncerty z grafiką i animacją. Jako pierwsza w Polsce rejestrowała programy muzyczne i koncerty w technice 3D. Przedsięwzięcia powstające pod jej okiem są wysmakowaną mieszanką z pogranicza różnych dziedzin sztuki osadzonych w ramach nowoczesnych pokazów multimedialnych.

16F102 Jeden dzień dłużej 52’ Małgorzata Meleń TVP Polonia Polska
Film o wielkiej miłości i towarzyszącemu jej lękowi przed stratą najbliższej osoby. Ukazuje bohaterską i pełną trudów podróż na motocyklu z poruszającą się nawózku ukochaną osobą niepełnosprawną z Polski do Rumunii.
Monika Meleń,
autorka ponad 100 filmów i reportaży, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach, tym Festiwalu Losy Polaków. W swojej twórczości zajmuje się głównie tematyką społeczną

16F103 Nekropolia Polonii 2’03” Michał Czech Dariusz Olszewski USA
Teledysk ukazujący polski cmentarz w Doylestown - amerykańskiej Częstochowie  jako ilustrację pieśni Rota …”Nie rzucim ziemi skąd nasz Ród”
Michał Czech  i Dariusz Olszewski
m
ieszkają w U.S.A od 20 lat, czynnie uczestniczą w patriotycznych wydarzeniach. Jednocześnie rejestruje losy Polonii w U.S.A


16F104 Zaklęci 2’03”
Michał Czech, Dariusz Olszewski USA
Teledysk ilustrujący wiersz o polskich żołnierzach II Wojny Światowej.
Michał Czech  i Dariusz Olszewski mieszkają w U.S.A okolo 20 lat, czynnie uczestniczą w patriotycznych wydarzeniach. Jednocześnie rejestruje losy Polonii w U.S.A

16F105 Weekend w Opole 54’ Jerzy Joniec KAS Film Polska
W hotelowym holu Artur Barciś, znany polski aktor, spotyka swoją koleżankę po fachu Aleksandrę Mikołajczyk, opolską aktorkę. Oboje wyruszają na spacer po mieście. Tak zaczyna się film "Weekend w Opolu". Poznajemy zabytki i ciekawe miejsca w mieście i okolicy. Wspinamy się na Wieżę Piastowską, jesteśmy w Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Diecezjalnym. Zaglądamy za kulisy do amfiteatru podczas trwania Festiwalu Polskiej Piosenki. Film pokazuje piękno Ziemi Opolskiej.
Jurek Joniec ur.1953, 1972-75,filologia polska, (Uniwersytet Opolski)  1975-79,pedagogika pracy kulturalno-oświatowej”(Uniwersytet Opolski), 1979-83,reżyseria filmowo-telewizyjna (WRiTV Uniwersytetu Śląskiego) filmografia:  1972,”Etiuda na cztery oczy”,  1973,”Dyptyk”,  1974,”Ścigany”, 1975,”A dzieje się to gdzieś, skoro się nie śni”, 1976,”Pojedynek na wietrze”,  1977,”Smutek koloru”, 1978,”O poincie, która nadała pewnemu filmowi niezamierzoną wartość symboliczną, zamieniając  go jednocześnie z fabułki w dokument. Dziwne”, 1981,”Autostrada” (etiuda), 1983, „Kapciuszki”,  2003,”Zwyczajna świętość” dla TVP1,  2007,”Spacer po Częstochowie”,  2009,”Weekend w Opolu”,  2012,”Zwykli ludzie, niezwykłe sprawy- historia Solidarności częstochowskiej”

16F106 Przełamać barierę strachu Arcybiskup Ignacy Tokarczuk 54’18” Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski  Instytut Pamięci Narodowej

Polska

Arcybiskup Przemyski ks. Ignacy Tokarczuk to postać absolutnie niezwykła. Nazywany ostatnim polskim kresowym biskupem wsławił się swoją bezkompromisową walką z komunizmem oraz walką z ingerencją komunistycznego państwa w działalność Kościoła. Sam jako dziecko Kresów był wychowany w atmosferze sienkiewiczowskiego patriotyzmu niedaleko Zbaraża. W 1942 roku wyświęcony na kapłana we Lwowie. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Złotniki, następnie parafia św. Marii Magdaleny we Lwowie. W czasie wojny niósł pomoc Żydom, a jako Polak i katolicki kapłan był zajadle zwalczany przez UPA, która wydała na niego wyrok śmierci. Cudem uratował się z ludobójstwa zgotowanego przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku UPA. Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk pozostał Kresom wierny do końca życia, ponieważ diecezja przemyska, w której osiadł po wojnie, była częścią przedwojennej archidiecezji lwowskiej. Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk po roku 1945 nie miał złudzeń co do intencji komunistycznej władzy. Wobec dramatycznego braku kościołów w parafiach jego archidiecezji postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Z jego inicjatywy powstało ponad 400 nowych kościołów - większość własnym sumptem wiernych i wbrew oporom, zakazom i szykanom władz. Ks. Abp. Ignacy Tokarczuk szybko stał się solą w oku komunistów. PRL - owskie służby specjalne starały się złamać księdza biskupa swoimi metodami, ale pozostał nieugięty. Także PRL - owska dyplomacja próbowała spacyfikować niepokornego biskupa poprzez naciski na Watykan. Wszystko na nic, pozostał nieugięty, przygotowany duchowo na najgorsze represje łącznie z ofiarą swojego życia. Dzięki swojej niezwykłej determinacji i głębokiej wierze ostatecznie zwyciężył. Film prezentuje kresowe korzenie arcybiskupa, jego nieugiętą wolę pracy duszpasterskiej oraz walkę z aparatem represji i służbami specjalnymi PRL - u skierowanymi do pacyfikacji niepokornego duszpasterza. Tytuł filmu "Przełamać barierę strachu" jest cytatem z jego wypowiedzi.

16F107 Boże, gdzie Ty jesteś 49’ Tadeusz Arciuch Fundacja Stanica Kresowa Polska
Stanisława Kwiecińska ma obecnie 92 lata i dopiero teraz zdecydowała się spisać i wydać swoje wojenne i powojenne wspomnienia. Opatrzyła je tytułem „Z Wołynia do Stalowej Woli. Wspomnienia rodzinne 1881-1958” i jak pisze w dedykacji, poświęca je swoim dzieciom, wnukom i prawnukom aby to co przeżyła ona i jej bliscy pozostało w ich pamięci. Pani Stanisława pisze skromnie o pamięci w gronie swojej rodziny, ale wielką wartością tej publikacji jest to, że daje obecnym i przyszłym pokoleniom świadectwo tego co miało miejsce w czasie wojny na Wołyniu i na całych Kresach Wschodnich. W 1943 roku 14-to letnia Stasia wraz z rodzicami i licznym rodzeństwem musiała uciekać ze swojego domu spod Krzemieńca przed bandami UN-UPA mordującymi bestialsko i bezlitośnie Polaków. Dużej części jej dalszej rodziny nie udało się uciec przed ukraińskimi oprawcami. Ona i jej rodzina mieli dużo szczęścia. Ze swojego domu uciekli dosłownie w ostatniej chwili i wręcz cudem udało im się po długiej, obfitującej w niebezpieczeństwa podróży dotrzeć w końcu do Stalowej Woli. A dokonanie było niezwykłe ponieważ była to liczna 12-to osobowa rodzina z małymi dziećmi. Stasia była najstarszą z rodzeństwa a oprócz niej było jeszcze 9-cioro rodzeństwa od 13 do 1 roku życia. Wydaje się wręcz nieprawdopodobne, że całej rodzinie w komplecie udało się przebyć tak długą i niebezpieczną podróż przez tereny objęte wojną i bestialstwem band OUN-UPA. Pani Stanisława opowiada o wielu sytuacjach, które wydają się graniczyć wręcz z cudami i boską opatrznością. Po osiedleniu się w Stalowej Woli pani Stefania podjęła pracę w hucie a w 1958 roku wyszła za mąż za Stanisława Kwiecińskiego. Państwo Kwiecińscy wychowali z dużym poświeceniem 6 synów i 3 córki, a prawie wszyscy zdobyli wyższe wykształcenie. Pani Stanisława i jej mąż są dumni ze swoich dzieci bo wychowali ich na dobrych obywateli i prawych ludzi. Ich syn Jerzy Kwieciński to były minister a obecny prezes PGNiG. Film opowie o dramatycznych losach Stasi i jej rodziny, o wpływie wojennych, traumatycznych doświadczeń na ich psychikę i dalsze życie. Film pokaże także jak tamte straszne przeżycia odcisnęły się na psychice kolejnych pokoleń: na pokoleniu jej dzieci i jej wnuków.

 

16F108 Niemy Niemen  33’ Jarosław Banaszek   Andrzej Robert Pawłowski PC Papier Polska
Opowieść o losach prawdziwych bohaterów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, przeplatana wypowiedziami aktorów i twórców ekranizacji tej wybitnej powieści.
Andrzej Robert Pawłowski .
Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku Wydział Historii. Założyciel i wieloletni prezes Fundacji Polacy znad Niemna. Autor książki „Niemy Niemen  – dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem”.

16F109 Covid 19 dzień z piekła na ziemi 13’07” Piotr Owczarski Polska

Weszli z kamerami tam, gdzie dla innych wstęp był wzbroniony. Pokazali pacjentów, którzy opowiedzieli o swojej trudnej walce. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie zrealizowała wyjątkowy dokument o tym, czym jest koronawirus i jak wygląda "Dzień w piekle na Ziemi" z perspektywy medyków oraz pacjentów, którzy walczą o każdy oddech.
Piotr Owczarski, na co dzień rzecznik prasowy stołecznego pogotowia ratunkowego, który zdecydował się pokazać Polakom, jak naprawdę wygląda walka z pandemią COVID-19,

 

 

 

 

 

 

Polska

Wielka
Brytania

 

Kanada