POLONIJNY FESTIWAL MULTIMEDIALNY „POLSKIE OJCZYZNY 2015”
FILMY 2015

10F001 Światem rządzi Bóg reż. Krzysztof Tadej  dok. 52 minuty 16 sek.   Prod. Ryszard Urbaniak, Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP SA. 
Jedyny film dokumentalny o całym życiu ojcu Jerzym Tomzińskim – najstarszego zakonnika na Jasnej Górze, dwukrotnego generała Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, trzykrotnego przeora klasztoru paulinów na Jasnej Górze /inne filmy dotyczyły konkretnych wydarzeń takich jak „Śluby Jasnogórskie”, wizyty papieża na Jasnej Górze itd./. .
Ojciec Jerzy Tomziński to jeden z najbardziej fascynujących ludzi Kościoła katolickiego w Polsce.  Bohater filmu opowiada o najważniejszych wydarzeniach w swoim życiu. Urodził się w 1918 roku. Był świadkiem dramatycznych losów Jasnej Góry w czasie II wojny światowej, gdy istniało realne zagrożenie zbombardowania klasztoru przez Niemców. W 1945 r. przyjmował pierwszą delegację komunistycznego rządu lubelskiego z premierem Osóbką – Morawskim w jasnogórskim klasztorze. Narażał się na represję organizując Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego i jeżdżąc do Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w czasie jego uwięzienia. Ojciec Jerzy Tomziński uczestniczył w Soborze Watykańskim II, spotykał się i rozmawiał z papieżami: Piusem XII, Janem XXIII, Pawłem VI, Janem Pawłem II. Rozmawiał z jednym z najbardziej znanych zakonników świata – świętym ojcem Pio.  Wielokrotnie, prywatnie rozmawiał z prymasem Wyszyńskim i kard. Wojtyłą.   Film został zrealizowany w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie i w Przystajni (miejscowości w której urodził się o. Jerzy Tomziński). W filmie zostały wykorzystane bezcenne materiały archiwalne – zarówno Telewizji Polskiej jak i Archiwum Jasnej Góry i Archiwum pisma „Głos Ojca Pio”.
Krzysztof Tadej (ur. w 1971r.) – dziennikarz, publicysta, autor programów telewizyjnych, reportaży, filmów dokumentalnych, artykułów prasowych. Absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Historycznego UW. Kierownik Redakcji Programów Publicystycznych Programu 1 TVP (1. 12. 2000 r. – 30. 09. 2004 r.) i z- ca kierownika tej redakcji (2000). Autor książek o Janie Pawle II. Organizował, przygotowywał i realizował wiele programów w Watykanie (m. in. związanych z 24. i 25. rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II, beatyfikacją i kanonizacją Jana Pawła II). We wrześniu 2005 r. przygotował i zorganizował pierwszy w historii papiestwa klasyczny wywiad telewizyjny z papieżem Benedyktem XVI (wywiad przeprowadził ks. Andrzej Majewski SJ). Konsultował programy i filmy o Janie Pawle II realizowane dla telewizji RAI i NBC.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F002 Moje drugie życie – Krzysztof Tadej  49 minuty   1 sek.  Prod. Ryszard Urbaniak, Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP SA. 
Bohaterami filmu są: Albert Szułczyński – jego uzdrowienie zostało uznane przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych za cud i przyczyniło się do kanonizacji brata Alberta Chmielowskiego, Tadeusz Matkowski z Australii, który chorował na nowotów; prof. Violetta Bielecka uzdrowiona z nowotworu po modlitwach w Sokółce i ks. kan. Stanisław Gniedziejko – proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce; państwo Makarewiczowie, których córka była w agonii po wypadku samochodowym (uzdrowiona dzięki modlitwom przed obrazem Matki Bożej Różanostockiej), Krystyna Bandyk – uzdrowiona za wstawiennictwem s. Bernardyny Jabłońskiej, państwo Smętkowie, których syn umierał (nastąpiło nagłe i trwałe uzdrowienie w momencie odprawiana Mszy św. na prośbę rodziców w intencji chorego chłopca w kościele św. Jana w Krakowie przed obrazem Matki Bożej Świętojańskiej), s. Elżbieta Siepak – rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z krakowskiego klasztoru w Krakowie – Łagiewnikach uzdrowiona z choroby nowotworowej. To również opowieść jednego z najbardziej znanych polskich kardiochirurgów prof. Kazimierza Suwalskiego m. in. o znaczeniu modlitwy dla chorych; o niewytłumaczalnych zdarzeniach w jego kontaktach z osobami ciężko chorymi.    Miejsca realizacji: Podkampinos, Niepokalanów (Albert Szułczyński i jego rodzice), Warszawa (Ted Matkowski, prof. Kazimierz Suwalski); Dąbrowa Białostocka, Różanystok (państwo Makarewiczowie), Lipnica Wielka (Krystyna Bandyk), Sokółka, Białystok (ks. Stanisław Gniedziejko, prof. Violetta Bielecka),  Bystra Podhalańska (państwo Smętkowie), Kraków (Elżbieta Siepak)

Krzysztof Tadej (ur. w 1971r.) – dziennikarz, publicysta, autor programów telewizyjnych, reportaży, filmów dokumentalnych, artykułów prasowych. Absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Historycznego UW. Kierownik Redakcji Programów Publicystycznych Programu 1 TVP (1. 12. 2000 r. – 30. 09. 2004 r.) i z- ca kierownika tej redakcji (2000). Autor książek o Janie Pawle II. Organizował, przygotowywał i realizował wiele programów w Watykanie (m. in. związanych z 24. i 25. rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II, beatyfikacją i kanonizacją Jana Pawła II). We wrześniu 2005 r. przygotował i zorganizował pierwszy w historii papiestwa klasyczny wywiad telewizyjny z papieżem Benedyktem XVI (wywiad przeprowadził ks. Andrzej Majewski SJ). Konsultował programy i filmy o Janie Pawle II realizowane dla telewizji RAI i NBC.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F003 Na początku popełniłem wiele błędów – Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar  dok. 23’00’’  prod. BAZA Grupa Medialna
Boliwia – Oruro ­ jeden z najbiedniejszych regionów kraju. Tutaj swoją duszpasterską misję pełni Polak, ks. bp Krzysztof Białasik. Jest najmłodszym boliwijskim biskupem na stanowisku ordynariusza diecezji. W filmie opowiada historię swojego życia. Wyrosły w bardzo biednej wieloosobowej rodzinie, od małego, czuł potrzebę niesienia pomocy podobnym sobie. Jako misjonarz, świadomie wybrał jeden z najbiedniejszych wówczas krajów. Oglądając egzotyczne dla nas miejsca, które obejmuje działalność bp. Białasika, słuchamy jego wynurzeń na temat pracy misyjnej wśród tutejszych Indian, problemów z przełamaniem ich naturalnej nieufności do obcych, różnic kulturowych, synkretyzmu i inkulturacji. Obserwujemy codzienne życie odległych zakątków diecezji, miejscowe zwyczaje, obrzędy. Swoją historią i doświadczeniami misyjnymi bp Białasik przybliża nam odległą kulturę w aspekcie wiary chrześcijańskiej.
Dorota Petrus – jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Bogdan Lęcznar – jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi Dorota Petrus I Bogdan Lęcznar są autorami filmów dokumentalnych I reportaży. Od 1985 związani z TVP.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F0045 Polski Tragedia Górnośląska 1945 Aleksandra Fudala, Adam Turula    50’
Prod. Muzeum Historii Polski
 O tej historii zwykło się mówić „ przemilczana tragedia” , bowiem przez lata w podręcznikach  milczeniem pomijano wydarzenia, które miały miejsce na Górnym Śląsku tuż po  zakończeniu II wojny światowej. Ponad 30 tysięcy mieszkańców tego regionu, za zgodą przywódców koalicji antyhitlerowskiej  trafiło do przymusowych obozów pracy  w  Związku Radzieckim, pełniąc rolę żywych reparacji wojennych.  Wielu z nich nigdy nie wróciło do domów. Sprawa ta nie ujrzałaby światła dziennego , gdyby nie przemiany w Polsce w 1989 roku, ale i tak na właściwe miejsce w historii i własne muzeum deportowani Górnoślązacy musieli czekać 70 lat.

ALEKSANDRA FUDALA – reżyser,  przez 20 lat związana z TVP , obecnie wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, autorka filmów dokumentalnych  realizowanych dla TVP 1, TVP Historia  oraz cyklu dokumentalnego  „Tajemnice historii” . Ukończyła kurs pisania scenariuszy filmowych w Poznaniu oraz kurs producencki w organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmowo - Teatralną w Łodzi .Za zrealizowane filmy nagrodzona m.in. : Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Edukacyjnych Edukino w Warszawie, II nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Multimedialnym  w Częstochowie w 2010 r , nagrodą specjalną tego samego festiwalu za film „Śląski posterunek”  oraz trzykrotnie  uhonorowana wyróżnieniem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2010 r. i w 2011 roku i w 2012 r za popularyzację wiedzy, uhonorowana także nagrodą dla najlepszego wydawcy programów informacyjnych w 2005 roku na Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP. Od grudnia  2011  wydawca kulturalnego serwisu  filmowego „ Kulturalny Śląsk” , nominowana do nagrody Audycja Historyczna Roku w 2013roku.

Adam Turula  – z wykształcenia historyk, przez lata związany z TVP, twórca i autor magazynu historycznego ”BYŁO - NIE MINĘŁO”, korespondent dziennika RZECZPOSPOLITA na Śląsku oraz rozgłośni polskiej RADIA WOLNA EUROPA; współredaktor pisma podziemnej Solidarności KURIER KATOWICKI oraz pisma NZS KONTRA, współpracownik tygodnika GOŚĆ NIEDZIELNY oraz redaktor miesięcznika Czuwajmy, obecnie niezależny producent tv i właściciel Studia „ARKA GÓRNOŚLĄSKA”. Realizował wiele filmów dokumentalnych i  promocyjnych m.in.  dla : Muzeum Historii Polski, IPN, Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, Katowickiego Oddziału GDDKiA, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Katowickiej Izby Rzemieślniczej, Rudzkiej Spółki Węglowej , Kompanii Węglowej oraz urzędu wielu miast. Uhonorowany m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności,  tytułem  Dziennikarza Roku 1996 – nagrodą środowisk samorządowych; Srebrnym Medalem Strażnika Miejsc Pamięci Narodowej, Honorową Odznaką ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA KATOWICKIEGO, Złotym piórem – nagrodą Śląskiego Klubu Biznesu, DZIENNIKARSKĄ NAGRODĄ SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO , a także nagrodą Prezesa TVP S.A. w uznaniu wkładu w obsługę katastrofy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich ( II’2006) oraz nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie za „Ewangelię na dachach”
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F005 .” On Medial Missions in Australia” (Festival Version)..”Na misjach medialnych w Australii” ..Ks. Marian Szablewski CR  75 min prod. Zespól Teatralny Ottoway..
Film „Na misjach medialnych w Australii” jest dokumentem dramatycznym ukazującym pracę duszpasterską księży zmartwychwstańców w Adelaide przy pomocy środków medialnych. Punktem zwrotnym w tym rodzaju ewangelizacji był pożar kościoła  i budowa nowego kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbe w 1984 r. Ludzie przystąpili do działania z entuzjazmem i angażowali się w pracach nie tylko budowy ale i w szerzeniu ewangelizacji przy pomocy różnych środków przekazu. Praca duszpasterska obejmowała teatr, film, filmy w TV, wystawy, audycje radiowe oraz akademie i recitale słowno-muzyczne. Promotorem tego duszpasterstwa był ks. dr Marian Szablewski przy udziale ks. Romana Palmy i ks. Marka Ptaka..
Ks. Dr. Marian Szablewski urodzony..25.01.1940 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie oraz studia liturgiczne w Rzymie. Jest autorem kilku pozycji wydawniczych z zakresu historii i liturgii. Jest założycielem i reżyserem Zespołu Teatralnego Ottoway od roku 1980..Napisał różne scenariusze teatralne i filmowe. Obecnie pracuje duszpastersko przy parafii Mary Help of Christians, Morphett Vale, South Australia


10F006 Misja Jerzy Kalina
dok. 28’.. TVP
 Bohaterem filmu jest kamilianin o. Paweł Dyl, który od 19 roku życia pracuje na misji w Gruzji. Jego najważniejszym powołaniem jest pomoc dzieciom chorym i ułomnym.
Jerzy Kalina, dziennikarz, redaktor, reżyser. Pracował w miesięczniku „Czasopis”, „Białoruskich Zeszytach Historycznych”. Od 1995 r. związanych z Telewizją Polską. Kierownik redakcji zamiejscowej TV Biełsat w Białymstoku. Specjalizuje się w tematyce społecznej, politycznej ,  mniejszości narodowych i prawosławia w Polsce oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Autor ponad stu reportaży i filmów dokumentalnych nagradzanych w kraju i za granicą. Najważniejsze pozycje z filmografii: „Czarnobylcy”, „Ostatni dyktator Europy?”, „Partyzancka szkoła”, „Szansa na nowe życie”, „Archimandryta”, „Siewca”, nagradzane na licznych festiwalach filmowych w Europie.


10F007 Życie po cudzie
reż. Krzysztof Tadej  dok. 34’4”   Prod. Ryszard Urbaniak, Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP SA.    34” 4” Prod. Ryszard Urbaniak, Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP SA. 
Film dokumentalny o osobach, które przeżyły cud w swoim życiu. W filmie występuje m. in. Dalmara Kozioł, która po wypadku była w stanie krytycznym. Lekarze nie dawali jej żadnych szans na przeżycie. W tym czasie modlono się za wstawiennictwem ks. abp Szczęsnego Felińskiego o jej uzdrowienie. Nastąpił trwały, całkowity i natychmiastowy cud.  Inne historie związane są z cudami za wstawiennictwem s. Urszuli Ledóchowskiej, Matki Zofii Czeskiej (założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek) i s. Faustyny Kowalskiej. W filmie występuje również kardiochirurg, który w czasie ponad 40 lat pracy widział niewytłumaczalne z naukowego punktu widzenia sytuacje.

Krzysztof Tadej (ur. w 1971r.) – dziennikarz, publicysta, autor programów telewizyjnych, reportaży, filmów dokumentalnych, artykułów prasowych. Absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Historycznego UW. Kierownik Redakcji Programów Publicystycznych Programu 1 TVP (1. 12. 2000 r. – 30. 09. 2004 r.) i z- ca kierownika tej redakcji (2000). Autor książek o Janie Pawle II. Organizował, przygotowywał i realizował wiele programów w Watykanie (m. in. związanych z 24. i 25. rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II, beatyfikacją i kanonizacją Jana Pawła II). We wrześniu 2005 r. przygotował i zorganizował pierwszy w historii papiestwa klasyczny wywiad telewizyjny z papieżem Benedyktem XVI (wywiad przeprowadził ks. Andrzej Majewski SJ). Konsultował programy i filmy o Janie Pawle II realizowane dla telewizji RAI i NBC.

 10F008 Przedpokój do raju reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar 23’00’’ 60’18’’
prod. BAZA Grupa Medialna

Ten film, to niejako kontynuacja filmu „Misji” Rolanda Joffe . Od wielu już lat, w boliwijskiej dżungli o. Piotr, współczesny o. Gabriel, pomaga przetrwać 300­ letniej tradycji muzycznej miejscowych Indian, łącząc wiarę z nauką i sztuką. Jest odkrywcą najcenniejszego na świecie zbioru nut baroku południowoamerykańskiego, zbioru który wspólnie z Indianami, we wsiach położonych w odległej dżungli, latami rekonstruował nuta po nucie, słowo po słowie, wszystko skrupulatnie ewidencjonując. Badaniem i opracowywaniem muzyki baroku misyjnego z XVII i XVIII w. poświęcił ponad dwadzieścia lat pracy. Będąc przekonanym, że najpiękniejszą formą modlitwy jest muzyka, wędruje po indiańskich wsiach, gdzie z nadzwyczaj uzdolnioną młodzieżą prowadzi próby, głosi kazania, kultywując odwieczne talenty i wiarę Indian Guarajos, Chiquitos, czy Mochos. „Są takie wsie – mówi Piotr Nawrot ­ gdzie na 2 tys. mieszkańców, 600 osób! czyta nuty”. Przechodząc wieczorem przez taką osadę, zamiast miejscowego disco polo słyszy się skrzypce albo wiolonczelę.

Dorota Petrus – jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Bogdan Lęcznar – jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi  Dorota Petrus I Bogdan Lęcznar są autorami filmów dokumentalnych I reportaży.
Od 1985 związani z TVP.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10F009 Uciekinierzy Paweł Janicki  - dok. 24’,  prod. Fermentum Szwecja

24 min film dokumentalny wyprodukowany przez Fermentum w latach 2010-2015. Pieciu polskich rybaków ucieka porwanym kutrem z komunistycznej Polski do wolności w Szwecji. Jest rok 1951. Po latach wspominają czy warto było uciekać…
Paweł Janicki urodziny w 1975 roku w Olsztynie. Od roku 1991 mieszka w Szwecji. Ukonczył prawo na Uniwersytecie w Lund w Szwecji i w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Debiutował filmem dokumentalnym „Broder Anrfinn” w telewizji norweskiej w 2013 roku.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F010.....Między światami Katarzyna Dąbkowska-Kułacz 30min

Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw młodych ludzi jest jednym z najwyższych na świecie. W Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach. Między światami to opowieść o miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy a także polski misjonarz, Daniel Szwarc OMI, który jest łącznikiem między  niebem a ziemią, między życiem a śmierci. Tutaj ta granica jest krucha jak lód...

Katarzyna Dąbkowska – Kułacz : Reżyser filmowy  (absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz magister filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim; autorka krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych a także reportaży. Stypendystka programu Młoda Polska organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

10F011 Śniegi w żałobie reż. Wiesław Henryk Kwapisz – 84’ fab. Prod. Wiesław H.Kwapisz

Film „Śniegi w żałobie” to kolejna ekranizacja kart historii Pomorza. Jest on poświęcony jednemu z najbardziej tragicznych okresów funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof od 25 stycznia 1945 do 09 maja 1945 roku.Jest on ludzkim dramatem i jak podkreślają byli więźniowie oraz świadkowie historii, by nigdy się nie powtórzył. Kolumny więźniów przemierzające szlak śmierci na ziemi pomorskiej, dopełniają całości. Dzisiaj w 70 rocznicę rozgromienia hitlerowskich Niemiec obraz ten nabiera szczególnego znaczenia, kończąc się przesłaniem … jeżeli nie zrozumiemy lekcji płynącej z tych zdjęć – ciemności skryją ziemię – ale da Bóg, że kto żyje, zrozumie.
Wiesław H. Kwapisz - Rafy koralowe czy góry lodowe nie są niczym strasznym, jak przekonywanie „decydentów!” o słuszności i potrzebie ekranizowania historii Polski, nawet tej najtrudniejszej. O sobie nie ma co pisać. Bez determinacji nie powstałoby dosłownie nic.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F012 Skrywane biografie reż. Henryk Latusek 14’ AKF „Nurt 58” Łaziska Górne 
Koniec II wojny światowej wcale nie oznaczał końca trudnej drogi do wolności. Zimą 1945 roku rozpoczęły się masowe wywózki do obozów pracy w głębi ZSRR. Po 60 latach milczenia film pokazuje prawdę. Tragiczną prawdę o tamtym czasie

Henryk Latusek - filmowiec – amator od 45 lat. Twórca kilkudziesięciu filmów, głównie dokumentalnych. Zdobywca wielu nagród na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. M.in. w tym roku za film „Klaudia” zdobył I nagrodę w kategorii filmów amatorskich na XXX Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2015”.

---------------------------------------------------------------

10F013 Urodziłem się , aby latać… reż. o. Mirosław Wołodko, o. Maciej Malicki i o. Zdzisław Grad  dok.  22’  prod. Afram Multimedias SVD

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10F014 Klucz do człowieka – rozmowa z ks. Bp Antonim Długoszem
 reż. Krzysztof Kasprzak
  27’ prod. Kasfilm
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F015 Częstochowa lata 80te XX wieku reż. Krzysztof Kasprzak 
dok. 30’ prod. Kasfilm
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F016  My Naród reż. Halina Przebinda 110’ prod. Toproduction , współprodukcja: TVP1, organizator: NSZZ „Solidarność”

Koncert "My Naród" jest manifestacją miłości do Polski, radosną, spontaniczną i pozytywną demonstracją patriotyzmu naszych czasów. Wszystkie pokolenia muzyków wykonały najpopularniejsze i najbliższe sercom nas - Polaków piosenki: zarówno te współczesne, jak i te, które towarzyszyły nam w przełomowych momentach historii naszej ukochanej Ojczyzny. Tytuł koncertu nawiązuje do historycznego przemówienia wygłoszonego przez Lecha Wałęsę przed Kongresem Stanów Zjednoczonych.

Reżyser programów telewizyjnych i widowisk artystycznych oraz festiwali. Jej realizacje były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Wykorzystuje nowoczesne techniki, łącząc koncerty z grafiką i animacją. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F017 W poszukiwaniu zbłąkanych owiec reż. Gabriela Mruszczak, dok. 20’30” prod. Bogusław Sobczak

Bohaterem filmu jest salezjanin, ks. Andrzej Szpak, który od blisko 40 lat organizuje Międzynarodowe Pielgrzymki Młodzieży Różnych Dróg i Kultur na Jasną Górę, w których bierze udział tzw. trudna młodzież. Film opowiada o jednej z takich pielgrzymek, która wyruszyła z czeskiego Ołomuńca. Ks. Szpakowi pomaga polski ksiądz Marek Jarosz, który pracuje Czechach. Pielgrzymka stanowi zjawisko niespotykane na czeskich ziemiach, ponieważ tam nie są znane tego typu formy religijności. Film stanowi również historyczną wyprawę w przeszłość, gdzie uczestnicy pielgrzymki mówią o jej początkach, o legendarnym i charyzmatycznym przewodniku oraz podkreślają odmienność od innych tego typu pielgrzymek.

Gabriela Mruszczak -  fotoreporterka, filmowiec-dokumentalista. Absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także  sztuki operatorskiej w krakowskiej Akademii Multi Art. Ukończyła również kurs scenariusza filmu dokumentalnego. Związana z TVP Kraków (członek redakcji reportażu i dokumentu, nowe media).


10F018 Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza reż. Marta Sosidko
- 67’
prod. KINEMART FILM
„Droga do wolności Edwarda Taraszkiewicza” przedstawia historię „Żelaznego”, legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego AK-WiN Obwód Włodawa, walczącego w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym na Lubelszczyźnie w latach 1945-51.

Marta Sosidko,  ur. 26 lipca 1983 roku w Szczecinie. W 2007 roku odbyła studia magisterskie w kierunku Marketing i Zarządzanie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO. W 2009 roku ukończyła naukę w warszawskiej AKADEMII FILMU I TELEWIZJI w specjalnościach: reżyseria, montaż i organizacja produkcji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-10F019 Długa droga „Wielkiej Drogi reż. Marek Maldis 22’43” TVP Warszawa

Historia i kulisy powstania pierwszego powojennego filmu polskiego, zrealizowanego we Włoszech przez żołnierzy gen. Władysława Andersa.
Marek Maldis, dziennikarz telewizyjny, specjalizujący się w tematyce historycznej.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F020 Misjonarska przypowieść reż. Leszek Wiśniewski  32’ TVP Lublin
Opowieść filmowa o o. Bonifacym (Stanisławie Kotrysie) – franciszkaninie z Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Urodzony naprzeciw Kazimierza w Janowcu, po wstąpieniu do Zakony wyjechał do Afryki jako misjonarz i spędził w Togo 23 lata, by…powrócić nad Wisłę do Kazimierza. Fascynująca opowieść o misjonarstwie, afrykańskim chrześcijaństwie, szamanach, głodzie i prawach natury. Film bogato ilustrowany pięknymi zdjęciami bohatera i jego ilustracjami realizowanymi w urokliwych plenerach Kazimierza i Janowca.

Leszek Wisniewski – dziennikarz, publicysta, rezyser – autor [ponad 1500 reportaży, filmówdokumentalnych i programów studyjnych od lat związany z lubelskim Osrodkiem TVP. Uczestnik wielu finałów festiwali filmowych. Nagrody:  Festiwal „Skrzydło 2000” („A swe serce zaniose Ojczyźnie”) - III nagroda za reportaż. Miedzynarodowy Festiwal  Niepokalanów 2015 –  I nagroda za film edukacyjny  „Cysterskim szlakiem”.

10F021 Lustra Leszka Mądzika rez. Natasza Ziółkowska-Kurczuk  - 71’30”  prod. TVP Lublin
Pełnometrażowy dokumentalny film próbujący dotknąć tego niezwykłego, mistycznego teatru. Struktura opowieści odwołuje się do teatru drogi, bo to właśnie w ciągłej wędrówce pracuje Mądzik. Miedzy Lublinem i Rogóźnem, a niemal całym światem. Kamera dokumentuje proces powstawania nowego spektaklu „Passage of Darkness to the Light” (Przejście z ciemności do światła) w międzynarodowej obsadzie, co rodzi się w trakcie rezydencji w dwunastowiecznym, pocysterskim opactwie Pontigny we Francji, a zaprezentowany został tam podczas Festiwalu Sztuki Sakralnej im. Andrieja Tarkowskiego.
Natasza Ziołkowska-Kurczuk – urodzona w Poznaniu. Reżyserka filmowa, scenarzystka i dziennikarka. Od roku 1990 pracownik naukowy UMSC w Lublinie, obecnie adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa.
Od roku 1993 na stałe współpracuje z TVP w Warszawie, a także z producentami prywatnymi.
Laureat Polonijnego Festiwalu Multimedialnego Polskie Ojczyzny 2014.
__________________________________________________________________________

10F022 Posługa misyjna w krainie słoni  reż. Mirosław Wołodko SVD 20”
prod. AFRAM MULTIMEDIAS SVD 2013
Film „Posługa misyjna w krainie słoni. Z życia misyjnego…” ukazuje nietypową pracę misyjną o. Marka Marciniaka SVD, werbisty z Polski. Przed laty o. Marek przyjął obywatelstwo Botswany i prowadzi młodą młodą parafię na pograniczu Parku Narodowego Czobe w Północnej części kraju. Jest autorem i realizatorem projektu „Dzieci słoni”.

O. Mirosław Wołodko SVD od 20 lat pracuje w Togo. Ukończył studia dziennikarskie w Paryżu, Francja. Od wielu lat pracuje w środkach masowego przekazu w strukturach Zgromadzenia Słowa Bożego i w archidiecezji Lome, Togo, Afryka Zachodnia. Jest zaangażowany w Apostolat Biblijny i kolportaż literatury biblijnej wydawnictwa Verbum Bible na terenie Afryki Zachodniej. Wieloletni koordynator ds. komunikacji w strefie AFRAM (14 krajów afrykańskich gdzie pracują werbiści). Współpracuje medialnie z MIVA POLSKA i Konferencją Episkopatu Polski ds. Misji.

O. Zdzisław Grad SVD od 1992 roku pracuje na Madagaskarze. Od wielu lat pracuje w gałęzi Komunikacji w strukturach Zgromadzenia Słowa Bożego. Ukończył studia z Komunikacji na salezjańskiej uczelni w Rzymie. Od kilku lat pełni funkcję Krajowego Moderatora Odnowy w Duchu Świętym.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F023 Echo reż./prod.  Karol Kalisty 42’

W 1944 roku Niemcy aresztowali i wywieźli do obozów koncentracyjnych dorosłych mieszkańców Tykocina. W 70. Rocznicę aresztowań bliscy byłych więźniów udają się w podróż do miejsc znanych jedynie z opowiadań zwych przodków.
Karol Kalisty, ur. 1985 w Białymstoku  ukończył filologię niemiecką, studiował dziennikarstwo i historię na Uniwersytecie Gdańskim. Zrealizował filmy dokumentalne „Wstańcie bracia” (2012), „Wobec ciszy” (2013), Echo” (2014)

10F024 Wobec ciszy reż./prod.  Karol Kalisty 42’
W 1944 ROKU NIEMCY ARESZTOWALI I WYWIEŹLI DO OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH DOROSŁYCH MIESZKAŃCÓW TYKOCINA. BYLI WIĘŹNIOWIE PRZYWOŁUJĄ PRZESZŁE OBRAZY PAMIĘCI, REKONSTRUUJĄC PRZEBIEG WYDARZEŃ SPRZED PRAWIE 70 LAT.

KAROL KALISTY, UR. 1985 R. W BIAŁYMSTOKU, UKOŃCZYŁ FILOLOGIĘ NIEMIECKĄ, STUDIOWAŁ DZIENNIKARSTWO I HISTORIĘ NA UNIOWERSYTECIE GDAŃSKIM. ZREALIZOWAŁ FILMY DOKUMENTALNE: „WSTAŃCIE, BRACIA” (2012), „WOBEC CISZY” (2013), „ECHO” (2014)

10F025 Wstańcie, bracia reż./prod.  Karol Kalisty 32’

HISTORIA MĘŻCZYZNY, KTÓRY NIGDY NIE DOWIEDZIAŁ SIĘ PRAWDY O SWOIM POCHODZENIU. PO LATACH POSTANOWIŁ ZWRÓCIĆ SIĘ W STRONĘ DOŚWIADCZANIA RZECZYWISTOŚCI, KTÓRĄ UTRACIŁ I KTÓRĄ BUDUJE OD NOWA.

KAROL KALISTY, UR. 1985 R. W BIAŁYMSTOKU, UKOŃCZYŁ FILOLOGIĘ NIEMIECKĄ, STUDIOWAŁ DZIENNIKARSTWO I HISTORIĘ NA UNIOWERSYTECIE GDAŃSKIM. ZREALIZOWAŁ FILMY DOKUMENTALNE: „WSTAŃCIE, BRACIA” (2012), „WOBEC CISZY” (2013), „ECHO” (2014)

10F026 Pilecki reż. Mirosław Krzyszkowski 80’ prod. KONDRAT-MEDIA

Fabularyzowany dokument opowiadający o losach rotmistrza Witolda Pileckiego. W warstwie dokumentalnej filmu udział bierze syn rotmistrza: Andrzej Pilecki. Jako materiał ilustracyjny w filmie wykorzystano wiele dotychczas niepublikowanych zdjęć, pochodzących z archiwum rodziny Pileckich.

Mirosław Krzyszkowski: reżyser i scenarzysta, realizujący filmy dokumentalne o tematyce historycznej. Wiele jego produkcji emitowanych było w Telewizji Polskiej. Poprzednie filmy reżysera: „Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla” 2012r., „Duma i zdrada” 2011r., „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” 2011r.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10F027 Matteo  reż. Michał Kondrat - 54’ prod. KONDRAT-MEDIA

Film dokumentalny o losach XVI-wiecznego włoskiego zakonnika Matteo da Agnone, którego proces beatyfikacyjny został wszczęty kilka lat temu. Przy jego grobie, w mieście Serracapriola na południu Woch, 400 lat po jego śmierci dochodzi do licznych uzdrowień i uwolnień demonicznych. Obok historii Matteo, właśnie sytuacje, które mają miejsce przy jego grobie, zostały zarejestrowane w filmie.

Michał Kondrat jest autorem filmów dokumentalnych o tematyce chrześcijańskiej. Jego pierwszy film, zatytułowany „Jak pokonać Szatana” został uhonorowany Grand Prix Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie, w 2014 roku. „Matteo” to kolejny obraz tego autora. Michał Kondrat jest także dystrybutorem filmów: we wrześniu 2015 roku wprowadził do kin w całej Polsce dokument fabularyzowany „Pilecki”.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10F028 Na ziemię Ojców i Dziadków. Wołyń 2013.  Rez. Jacek Bąk – 30’  prod. Fundacja CAECILIANUM 
Jedziemy na Wołyń do miasta Rokitne i wsi Staryki razem z dorosłymi dziećmi tych, którzy zostali stamtąd wypędzeni i w dodatku szczęśliwie przeżyli. Film nie opowiada o okrucieństwach Ukraińców, traktując to, jako rzecz znaną.  Film pokazuje reakcje tych, którzy jadą

Jacek Bąk, realizator dźwięku (np. film DEFILADA TVP w reż. A. Fidyka) , kompozytor (np. Teatr TVP PARADYZJA wg Zajdla), reżyser realizujący filmy w ramach firmy Studia BĄK oraz Fundacji CAECILIANUM
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F029 Ikona życia misyjnego rez. Wanda Różycka-Zborowska -  66’ 35”  prod. Ośrodek Dydaktyczno-Multimedialny Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM
Dr Wanda Błeńska (1911 - 2014). Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego z 1934 roku. Na studiach działała w Akademickim Kole Misyjnym, redagowała Annales Missiologiae. W czasie wojny była podporucznikiem AK, członkiem organizacji Gryf Pomorski. W 1946 roku skończyła kurs medycyny tropikalnej, a w 1948 podyplomowe studia w Instytucie Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w  Liverpoolu. W latach 1951 - 1994 pracowała w ośrodku leczenia trądu w  Bulubie nad jeziorem Wiktorii w Ugandzie, nazwano ją "Matką Trędowatych". Film zrealizowany w ostatnich latach życia stał się jej testamentem.

Wanda Różycka-Zborowska: reżyser, scenarzysta, wykładowca. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Absolwentka reżyserii filmowo-telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka filmów: fabularnego: „Jemioła”, oraz dokumentalnych: „Kobieta z węgla”, „Ziarnko”, „Kamień”, „Czarni baronowie”, „Rycerska krew”, „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II”, „Liczę na Was”, „Duśka”, „Przyjaciółki”, „Pod płaszczem Matki”, „Ojciec w Toruniu”, „Fides et Ratio”. Otrzymała liczne nagrody na festiwalach w kraju i zagranicą oraz  Ogólnopolską Nagrodę dla Twórców Pierścień Mędrców Betlejemskich przyznaną przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Poznańskiej w 2007 roku i Feniksa - nagrodę Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w 2011 roku. Prowadzi cykliczne pokazy filmów dokumentalnych z udziałem ich twórców z cyklu „Kino duchowe” w Piwnicy Duchowej oo. Karmelitów Bosych w Poznaniu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


10F030
Klara Ludwika Szczęsna rez. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska, 44’35 prod. Joanna Adamik, Zgromadzenie Sióstr Sercanek w Krakowie
Film prezentuje pełną biografię beatyfikowanej we wrześniu 2015 roku pierwszy raz w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie założycielki Sióstr Sercanek oraz jednaj z pierwszych sióstr bezhabitowych Sług Jezusa - Matki Klary Ludwiki Szczęsnej. Jako pierwsi pokazujemy wszystkie miejsca w Polsce związane z błogosławioną Matką Klarą – miejsce jej narodzin, chrztu, powołania, związki z Ojcem Honoratem Koźmińskim, posługę, początki obu Zgromadzeń. Matka Klara powołała jedno z największych polskich zgromadzeń zakonnych, całkowicie polskie, aktualnie posługujące w wielu krajach świata, które zasłynęło wierną służbą Biskupowi Karolowi Wojtyle, a później świętemu Janowi Pawłowi II. 

 Joanna Adamik - Dziennikarka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1996 roku reporterka w Radiu Plus, w Telewizji Kraków od 1997 roku. Najpierw 7 lat jako reporterka w Kronice, od 2005 roku dziennikarka Redakcji Katolickiej TVP Kraków. Współtworzy cykliczny program katolicki Wiara i życie (wiaraizycie@gmail.com) pod redakcją Ks. Andrzeja Baczyńskiego, a także filmy dokumentalne, reportaże. Realizuje felietony i reportaże religijne i społeczne na antenę TVP Kraków, TVP 1, TVP 2, TV Polonia i TVP Info, między innymi z Ameryki Południowej, Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Litwy, Włoch, Ziemi Świętej Kanady . Współpracuje z magazynami katolickimi Między ziemią a niebem na TVP 1 oraz Coś dla Ciebie na TVP 2. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Katarzyna Katarzyńska - Dziennikarka, operator i montażysta telewizyjny. Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie na kierunkach: Sztuka Operatorska i Montaż. Od 2007 roku współpracuje z TVP w Krakowie jako operator kamery i montażysta, realizując reportaże na antenę regionalną i ogólnopolską oraz dla TVP Polonia. Od początku pracy w TVP Kraków współtworzy programy katolickie z cyklu „Wiara i życie” (wiaraizycie@gmail.com) pod redakcją ks. Andrzeja Baczyńskiego zarówno jako operator obrazu jak i montażysta telewizyjny. Współpracuje z magazynami katolickimi Między ziemią a niebem na TVP 1 oraz Coś dla Ciebie na TVP2. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F031-35 Matka Boża od Wykupu Niewolników cz. 1 -  20’30, cz.2 -20’16, cz.3 – 20’03, cz.4 – 20’06, cz. 5  – 20’01 rez.  Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska, Ks. Andrzej Baczyński
prod.
Joanna Adamik, Zgromadzenie Sióstr Prezentek w Krakowie

Matka Boża od Wykupu Niewolników  to cykl 5 programów Redakcji Katolickiej TVP Kraków na 50-lecie koronacji Matki Bożej Wolności z Kościoła św. Jana w Krakowie Sióstr Prezentek przypominający historię koronacji przez abp Karola Wojtyłę obrazu Matki Bożej Wolności oraz relacja z półwiecza tych obchodów, których główną częścią była peregrynacja kopi cudownego Obrazu po wszystkich wspólnotach Sióstr Prezentek w Polsce i za granicą, co było tez okazją do zaprezentowania dzieł tych wspólnot.

Joanna Adamik - Dziennikarka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1996 roku reporterka w Radiu Plus, w Telewizji Kraków od 1997 roku. Najpierw 7 lat jako reporterka w Kronice, od 2005 roku dziennikarka Redakcji Katolickiej TVP Kraków. Współtworzy cykliczny program katolicki Wiara i życie (wiaraizycie@gmail.com) pod redakcją Ks. Andrzeja Baczyńskiego, a także filmy dokumentalne, reportaże. Realizuje felietony i reportaże religijne i społeczne na antenę TVP Kraków, TVP 1, TVP 2, TV Polonia i TVP Info, między innymi z Ameryki Południowej, Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Litwy, Włoch, Ziemi Świętej Kanady . Współpracuje z magazynami katolickimi Między ziemią a niebem na TVP 1 oraz Coś dla Ciebie na TVP 2. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Katarzyna Katarzyńska - Dziennikarka, operator i montażysta telewizyjny. Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie na kierunkach: Sztuka Operatorska i Montaż. Od 2007 roku współpracuje z TVP w Krakowie jako operator kamery i montażysta, realizując reportaże na antenę regionalną i ogólnopolską oraz dla TVP Polonia. Od początku pracy w TVP Kraków współtworzy programy katolickie z cyklu „Wiara i życie” (wiaraizycie@gmail.com) pod redakcją ks. Andrzeja Baczyńskiego zarówno jako operator obrazu jak i montażysta telewizyjny. Współpracuje z magazynami katolickimi Między ziemią a niebem na TVP 1 oraz Coś dla Ciebie na TVP2. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

ks. prof. Andrzej Baczyński - Od 1990 roku współzałożyciel, redaktor i kierownik Redakcji Programów Katolickich TVP w Krakowie, autor i współautor około tysiąca programów telewizyjnych i kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, wielokrotnie nagradzany. Współtworzył i komentował transmisje wielu Pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI do Polski. Jest redaktorem i komentatorem cotygodniowych transmisji Mszy świętych z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach na antenę TVP Kraków oraz TVP1, a także okazyjnie z różnych miejsc archidiecezji krakowskiej na antenę TV Polonia. Zrealizował wiele filmów różnych zakątkach świata: w Europie, na Ukrainie, w Kanadzie, na Dominikanie, w Izraelu, Jordanii, Palestynie. Autor kilku książek o tematyce medialnej. Profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kapelan Ojca Świętego, kanonik Kapituły Kolegiackiej przy Bazylice św. Floriana w Krakowie, kierownik Podyplomowego Studium Dziennikarskiego UPJPII, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10F036
Błogosławiony Stanisław Papczyński rez. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska, Ks. Andrzej Baczyński  19’51 prod.  Joanna Adamik, Zgromadzenie Księży Marianów

Film prezentuje sylwetkę błogosławionego Stanisława Papczyńskiego, założyciela Księży Marianów począwszy od miejsca narodzin i wzrastania małego Stasia, poprzez dramatyczne losy edukacji, powołania, aż po rozkwit posługi w Górze Kalwarii i uwieńczenie kultu czciciela Opatrzności Bożej poprzez wprowadzenie relikwii błogosławionego przez Kardynała Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego do Bazyliki Opatrzności Bożej w Warszawie. W przygotowaniu jest proces kanonizacyjny Stanisława Papczyńskiego.

Joanna Adamik - Dziennikarka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1996 roku reporterka w Radiu Plus, w Telewizji Kraków od 1997 roku. Najpierw 7 lat jako reporterka w Kronice, od 2005 roku dziennikarka Redakcji Katolickiej TVP Kraków. Współtworzy cykliczny program katolicki Wiara i życie (wiaraizycie@gmail.com) pod redakcją Ks. Andrzeja Baczyńskiego, a także filmy dokumentalne, reportaże. Realizuje felietony i reportaże religijne i społeczne na antenę TVP Kraków, TVP 1, TVP 2, TV Polonia i TVP Info, między innymi z Ameryki Południowej, Ukrainy, Mołdawii, .Białorusi, Litwy, Włoch, Ziemi Świętej Kanady . Współpracuje z magazynami katolickimi Między ziemią a niebem na TVP 1 oraz Coś dla Ciebie na TVP 2. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

Katarzyna Katarzyńska - Dziennikarka, operator i montażysta telewizyjny. Absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie na kierunkach: Sztuka Operatorska i Montaż. Od 2007 roku współpracuje z TVP w Krakowie jako operator kamery i montażysta, realizując reportaże na antenę regionalną i ogólnopolską oraz dla TVP Polonia. Od początku pracy w TVP Kraków współtworzy programy katolickie z cyklu „Wiara i życie” (wiaraizycie@gmail.com) pod redakcją ks. Andrzeja Baczyńskiego zarówno jako operator obrazu jak i montażysta telewizyjny. Współpracuje z magazynami katolickimi Między ziemią a niebem na TVP 1 oraz Coś dla Ciebie na TVP2. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.

ks. prof. Andrzej Baczyński - Od 1990 roku współzałożyciel, redaktor i kierownik Redakcji Programów Katolickich TVP w Krakowie, autor i współautor około tysiąca programów telewizyjnych i kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, wielokrotnie nagradzany. Współtworzył i komentował transmisje wielu Pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Benedykta XVI do Polski. Jest redaktorem i komentatorem cotygodniowych transmisji Mszy świętych z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach na antenę TVP Kraków oraz TVP1, a także okazyjnie z różnych miejsc archidiecezji krakowskiej na antenę TV Polonia. Zrealizował wiele filmów różnych zakątkach świata: w Europie, na Ukrainie, w Kanadzie, na Dominikanie, w Izraelu, Jordanii, Palestynie. Autor kilku książek o tematyce medialnej. Profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kapelan Ojca Świętego, kanonik Kapituły Kolegiackiej przy Bazylice św. Floriana w Krakowie, kierownik Podyplomowego Studium Dziennikarskiego UPJPII, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F037 Fotografista reż. Sławomir Mazur   26’ prod. Mariusz Baran-Barański 

Feliks Konderko ps. Jerzy zostawił po sobie blisko dwa tysiące unikalnych zdjęć legendarnych kieleckich oddziałów „Ponurego” i „Nurta”. Po wojnie nie zdradził swojej przeszłości i z rodzinnego Skarżyska – Kamiennej wyjechał do Gdańska. Film Fotografista to próba pokazania najważniejszych wydarzeń z życia „Jerzego”. To okazja by zobaczyć, niekiedy po raz pierwszy, unikalne fotografie. To opowieść o człowieku, który wielką tajemnicę, ukrytą w negatywach, zachował aż po grób.

Sławomir Mazur
Rocznik `69. współpracuje z Telewizją Polską od 17 lat. Dziennikarz, autor reportaży oraz wydawca programów kulturalnych i społecznych. Film Miłość w czasach wyklętych. Historia Józefy Życińskiej otrzymał na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie ojczyzny” w Częstochowa II Nagrodę w kategorii: Film fabularny i dokument fabularyzowany. Na Przeglądzie Form Dokumentalnych „Nurt” film otrzymał nagrodę specjalną Kina „Moskwa” „dla filmu lub twórcy promującego Kielce i region świętokrzyski”
Miłośnik podróży oraz fotografowania wschodów i zachodów słońca.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10F038-42  Słowo Polskie Winnica rez. Jerzy Wójcicki  -  12’05”  prod. Redakcja „Słowo Polskie”
Upamiętnienia, polonijne imprezy i zbrodnie komunistów na Polakach – w centrum uwagi działaczy kolejnych odcinków z serii „Słowo Polskie – Winnica”, które ukazują się na antenie Winnickiej i Chmielnickiej Telewizji Obwodowej oraz Chmielnickiej „TV33”.
https://www.youtube.com/watch?v=OzYEhcEegac 
https://www.youtube.com/watch?v=Yo3tDV6WFag
https://www.youtube.com/watch?v=N_19L5dNUPk
https://www.youtube.com/watch?v=7aTAT5QRSyM
Jerzy Wójcicki urodzony w Sadowej Wiszni , obecnie mieszka w Winnicy na Podolu, absolwent Winnickiej Politechniki i Wyzszej Szkoly Prawa i Administracji w Rzeszowie, prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy”, redaktor „Słowa Polskiego”
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10F043 Sieroty Wołynia Córki Zamościa  reż. Maciej Wojciechowski 24” 
prod. Centrum Stylowa Stanica Kresowa Kraków

Janina Kalinowska, Teresa Radziszewska i Zofia Szwal pochodzą z Wołynia i w czasie II Wojny Światowej zostały osierocone w wyniku ludobójczych działań UPA. Pod koniec wojny zostały przygarnięte do sierocińca w Zamościu. Tu dorastały, tu założyły rodziny i tu mieszkają. Całe ich dojrzałe życie koncentruje się wokół upamiętnienia ofiar tych tragicznych wydarzeń, zamordowanych w bestialski sposób. Niestety ich życie zostało na zawsze naznaczone tragicznym piętnem mordów na Wołyniu. Wszystkie 3 bohaterki uczestniczą w działalności Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, którego staraniem postawion0o w miejscach największych zbrodni UPA NA Wołyniu trzydzieści jeden dziesięciometrowych krzyży.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10F044  Jeden z wielu reż./ prod.  Andrzej Siedlecki 34’ (Australia) Jest to autentyczna historia żołnierza-tułacza, majora Seweryna Korzelińskiego (na podstawie jego pamiętników)  uczestnika powstania listopadowego, jak i węgierskiego, internowanego do Turcji,  podróżującego do Anglii i wreszcie do Australii, gdzie kopie złoto wraz z innymi Polakami, które odkryto w 1852 r. Mimo kuszących propozycji wraca do ojczyzny i zostaje pierwszym dyrektorem nowozałożonej , pierwszej Szkoły Rolniczej w Czernichowie pod Krakowem, która istnieje do dziś.
Andrzej Siedlecki - aktor, reżyser, dziennikarz, autor trzech książek.
=====================================================================================