P R O G R A M  -   

IX POLONIJNY FESTIWAL MULTIMEDIALNY „POLSKIE OJCZYZNY 2014”
Św. Jan Paweł II – Wielki Depozytariusz Dziedzictwa Kulturowego Polonii

Piątek 7 listopada 2014

Sala im. Gen. Władysława Andersa

10.30-13.30 oraz 15.00-18.00 Pokazy konkursowe filmów nominowanych
do nagród IX Polonijnego Festiwalu Multimedialnego « Polskie Ojczyzny 2014 »

10.30    Uroczyste rozpoczęcie Polonijnego Festiwalu Multimedialnego
                Zygmunt Gutowski
(Fundacja Polska-Europa-Polonia) - dyrektor programowy

10.40  (9F023) Wujek („Ks. Karol Wojtyła – Nasz wujek”)   30’ 
               reż.  Natasza Ziółkowska- Kurczuk  prod. :  SOS Music

Unikalny zapis wspólnej drogi życia grupy przyjaciół, których duchowym przywódcą i Przyjacielem był ks. Karol Wojtyła. Pierwsze wyjazdy w góry i konieczność pewnej dyskrecji, zrodziły pomysł zwracania się do księdza "Wujku". Ten film przedstawia wiele wzruszających opowieści, radosnych  i dramatycznych.  To obraz ukazujący prywatne, często nieznane, epizody z życia Jana Pawła II życia.

Natasza Ziółkowska- Kurczuk . Reżyser, scenarzystka, nauczyciel akademicki, dziennikarz. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany w zakresie sztuki filmowej. Współpracuje z TVP i producentami prywatnymi. Filmy:  „Granatowy Zeszyt” 2013, „Twarze nieistniejącego miasta” 2013, "Komeda, Komeda…” 2012, "Sześć postaci" 2011, "W Nowicy na końcu świata" 2009, „Wujek" 2001, „Magiczne miasto” 2000„Nasza mama czarodziejka” 1995

11.15  (09F008)  Kto śpiewa- dwa razy się modli  z cyklu Zdjęcie z Papieżem
              Dokum. – 23’ 03”  
reż.   Tomasz Bardorsch  prod. Telewizja Religia

Wydany w 2003 r. Tryptyk Rzymski – zbiór poetyckich medytacji pióra Jana Pawła II zainspirował Stanisława Soykę do napisania muzyki. Artysta wspomina, ze w trakcie komponowania był prowadzony przez Ducha św. Muzyk wykonał Tryptyk Rzymski przed Janem Pawłem II w Auli Pawła VI  w czasie obchodów 25-lecia pontyfikatu Papież Polaka. Nagranie z tego występu stało się ilustracją teledysku do medytacji „Omnia nuda et aperta”.

Tomasz Bardorsch – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych : Dwóch Przyjaciół , Jedno Marzenie (2009), Czwarte Pieto (2010), Ty? On? JA? (2011)  NAGRODZONY NA Praskim festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z Duszą” ), Śmierć ich połączyła. Kapelani Katyńscy (2013). Asystent reżysera filmu wojennego „Katyń” Andrzeja Wajdy.

 

11.45 (9F016) Bard - 90’ reż. Katarzyna Kościelak  prod. Media Kontakt i TVP SA

Film opowiada o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego - poety i pieśniarza,  nazywanego często bardem Solidarności, choć on sam starał się od tego odcinać. Teksty jego piosenek  -  pełne aluzji i odniesień do politycznej i społecznej rzeczywistości  kształtowały światopogląd i wrażliwość dwóch pokoleń.  Jego liryka - obierana przede wszystkim jako protest-songi, rozpowszechniana w tzw. drugim obiegu kojarzona z okresem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym, znacznie wykracza poza opozycyjny stereotyp, zawiera wiele treści bardzo uniwersalnych, aktualnych w każdym czasie.  Sam Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności. Jeszcze za życia nazywany był Mistrzem. Zdaniem najbliższych przyjaciół – twarzy miał wiele. Z jednej strony charyzmatyczny, porywający tłumy, ujmujący swą otwartością i serdecznością, z drugiej – skupiony na sobie, targany namiętnościami, trudny jako partner, zaniedbujący najbliższych –  te dwa skrajnie róże portrety wyłaniają się z relacji osób związanych z Jackiem Kaczmarskim. Film „Bard” jest próbą rekonstrukcji obiektywnego, złożonego i prawdziwego portretu tego wybitnego pieśniarza.

Katarzyna Kościelak - absolwentka Filologii Włoskiej UW. Tłumacz literatury włoskiej, dziennikarz. Od 1995 r. związana z TVP. Autorka publicystycznych cykli programowych, reportaży, filmów dokumentalnych, m.in. „Szafa polska 45-89”, „ Żyła złota”, „Historia jednego stadionu”, „Magazyn zadowolonych klientów”, „Rozmowy przy stole - Kuchnia polska”, „Listy Gończe”

13.30-15.00 Przerwa obiadowa

15.00     (9F027) Sen o morzach i koloniach – 40’16”
                 reż. Tomasz Rudomino (Francja)   prod. TVP Historia

Film dokumentalny przypominający o jednym z mało znanych elementów polskiej polityki w dwudziestoleciu międzywojennym polskich starań o ekspansję kolonialną. Prezentuje tło historyczne, które sprawiło, że część polskiej opinii publicznej zaczęła domagać się udziału w kolonialnym podziale świata. Autorzy filmu pokazują jak powściągliwa była polityka polskiego rządu w kwestiach kolonialnych, a jednocześnie docierają do miejsc gdzie miały powstawać polskie osady na Madagaskar i tam gdzie kolonialny sen niemal udało się zrealizować czyli do położonej w Argentynie Wandy. Rozmowy z potomkami polskich osadników, wizyta w stworzonym przez Polaków miasteczku to poruszająca relacja o wielkiej polityce, która przełożyła się na zwykłe życie zwykłych ludzi.

Tomasz Rudomino Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Był dziennikarzem tygodnika "Kultura". Publikował w "Polityce, Sztuce", "Literaturze", "Projekcie", Życiu Warszawy", "Pani", "Voyage", "Podróżach". Był redaktorem naczelnym miesięcznika "Sztuka Polska", tygodnika "Kobieta i Życie oraz miesięcznika "Pani". Był również redaktorem naczelnym miesięcznika "Tour Express". Od 1995 związany z rynkiem telewizyjnym. Szef Redakcji Programów Własnych w Nasza TV. Twórca programów telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, m.in.: Kenia moja miłość, Zdarzyło się w Mafekingu, Sapieha książę buszu, Śladami króla Czaki, Cubismo, Tsavo, Mexico Mexicas, Tenochtitlan, Kiepiela z Durbanu, Gauguin w Paryżu. Jest współtwórcą i autorem zdjęć do cyklu programów pt. Podróżnik na antenie Programu 1 Telewizji Polskiej. Ponadto zrealizował inne cykle programów o charakterze turystycznym, np. Tam Tam, Szczęśliwej Podróży, Klub 1001 Podróży, a także Gary odkrywa Polskę (TVP3 Regionalna, nagroda im. W. Orłowicza). Laureat konkursu festiwalu podróżniczego w Katalonii za film dokumentalny zrealizowany z okazji stulecia urodzin Salvadora Dali.

15.50  (09F029) Argentyńska Lekcja – 59’ reż. Wojciech Staroń

Argentyńska lekcja. To poruszająca, opowiedziana pięknym filmowym językiem, Historia wyjątkowej przyjaźni. Kamera Wojciecha Staronia (zdobywcy Srebrnego Niedźwiedzia na 61 Berlinale) obserwuje życie polskiej rodziny w Argentynie. Przewodnikiem 9--letniego Janka w nieznanym świecie staje się 11-letnia Marcia, Argentynka o polskich korzeniach. Dziewczynka z determinacją walczy o przetrwanie swojej rodziny.

Wojciech Staroń Urodzony w 1973 r. operator filmowy i reżyser Wojciech Staroń jest autorem wielu filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent szkoły filmowej w Łodzi, zadebiutował w 1998r . dokumentem „Syberyjska lekcja”, za który został nagrodzony m.in. na festiwalach w Amsterdamie(IDFA),Krakowie i Cinema du Reel
w Paryżu. Za zdjęcia do filmu „El Premio” w reż. P. Markovitch został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem

17.00     (9F017)  Mój przyjaciel wróg  55’  reż.  Wanda Kościa (Wielka Brytania)
                 prod. Grupa Filmowa

W puste pola dzisiejszego Wołynia, jadą fury.  Polscy bohaterowie filmu odwiedzają tereny, które ich rodziny były zmuszone opuścić 70 lat temu, wypędzeni i wymordowani przez Ukraińskich nacjonalistów.  Kiedyś były tu Polskie wsie, teraz nie ma po nich żadnego śladu, nie ma już nic. Film opowiada o sąsiadach: Polakach i Ukraińcach, o historii strasznych rzezi które miały miejsce w 1943, ale również o Ukraińcach, którzy ratowali Polskich sąsiadów, wbrew swoim pobratymcom.  Po 70 latach byli sąsiedzi się spotykają, wspominają i upamiętniają.

Wanda Kościa Urodzona w Londynie z polskich rodziców, Wanda Kościa od ponad 20 lat pracuje przy produkcji filmów dokumentalnych dla brytyjskiej TV, głównie na tematy związane ze współczesną historią. Miedzy innymi współpracowała przy produkcji głośnych serii: "The Struggles for Poland" („Zmagania o Polskę” - historia Polski w XX wieku) (1985), "The Other Europe" („Ta druga Europa” - seria o Europie Centralnej leżącej za ówczesną Żelazną Kurtyną) (1988). Pracowała także przy serii na temat stalinizmu, "The Hand of Stalin" („Ręka Stalina”) (1989) oraz przy produkcji głośnej serii na temat rozpadu Jugosławii "Death of Yugoslavia" (1995). W 1990 była producentką odcinka na temat Polski (wraz z Teresą Torańską) w ramach serii powstałej w rocznicę upadku muru berlińskiego "The Walls Came Tumbling Down” a także dwóch programów w serii "Tourists of the Revolution" (“Turyści Rewolucji”) (1998) oraz ponad 3 godziny filmów dokumentalnych "Dunkirk". Przez sześć lat pracowała w dziale programów historycznych w BBC przy renomowanym cyklu "Timewatch". Jej wywiady złożone w film "Soldiers' Story" („Opowieść Żołnierska”), który wygrał nagrodę Griersona w 2004. Po odejściu z BBC pracowała przy serii na temat błędów wywiadu: "Why Intelligence Fails" (2004). W 2005 zrobiła film o Powstaniu Warszawskim "Bitwa o Warszawę", który był pokazany w Europie, Polsce i w BBC.

                                 -----------------------------------------------------------------------

Polonijny Kiermasz Książek – Sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

7 XI 2014 (piątek) 10.00 -18.00   oraz  8 XI 2014 (sobota) 10.00 -14.00

---------------------------------------------------------------------

Sobota 8 listopada 2014  

Aula Akademii Polonijnej

10.00 -13.00 Inauguracji Roku Akademickiego w Akademii Polonijnej w Częstochowie

Wręczenie  nagród IX Polonijnego Festiwalu Multimedialnego « Polskie Ojczyzny 2014 »

 

 

=========================================================================


Centrum Kongresowe Akademii Polonijnej, Częstochowa, ul. Pułaskiego 4/6

Szczegóły w Internecie: www.ap.edu.pl oraz www.warszawa.mazowsze.pl
Informacje : sdkp@ap.edu.pl, tel. +34 368 42 08,
Noclegi: +48 34 368 42 50 , +48 530 302 246    e-mail:
rezerwacje@ap.edu.pl

Informacje o programie Festiwalu: festpol@warszawa.mazowsze.pl,  tel. +48 602 126 206