LETNIE WARSZTATY DZIENNIKARSTWA INTERNETOWEGO DLA MŁODZIEŻY

WPROWADZENIE 

Warsztaty Dziennikarstwa Internetowego dla Młodzieży są Projektem PEP*PER opracowanym przez Radę Programu Polska-Europa-Polonia w ramach szerszego Programu Edukacyjno-Rozwojowego Społeczeństwa Informacyjnego.
Celem
Programu jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie Polaków do pełniejszego wykorzystywania nowoczesnych technologii dla dalszego rozwoju kraju. Rada Programu PEP została powołana przez organizacje pozarządowe, między innymi Fundację dla Warszawy Instytut Badań i Rozwoju, która podobne warsztaty prowadzi od 1997r oraz Europejskie Centrum Młodzieży i Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Do udziału w Warsztatach zapraszamy młodzież w wieku 14-20 lat.

CELE 

Celem Warsztatów Dziennikarstwa Internetowego jest upowszechnienie, zwłaszcza wśród młodzieży wiedzy o multimedialnym społeczeństwie informacyjnym.

Rozwój nowoczesnych technologii w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji spowodował niewyobrażalna szybkość przekazu informacji oraz nieograniczoność jej objętości, stała się ona podstawą wiedzy i działania, towarem decydującym o postępie technicznym i wzroście gospodarczym. Powszechność dostępu do różnych informacji i ich “swobodny przepływ” stanowią, zwłaszcza dla młodzieży, zagrożenie ulegania różnym, często niepożądanym wpływom. W trakcie Warsztatów będziemy uczyć młodych ludzi umiejętności selekcji i analizy informacji przekazywanych przez media.

 W trakcie Warsztatów młodzież zapozna się z zasadami tworzenia profesjonalnej, pożytecznej dla innych informacji dziennikarskiej, którą można publikować zarówno w internecie jak i w prasie, radiu i telewizji.

Wiedza i doświadczenie zdobyte przez młodzież podczas realizacji projektu, pozwoli jej na aktywne uczestnictwo w rozwiązywaniu problemów w lokalnej społeczności. Szybko ucząca się i otwarta na nowoczesne środki komunikacji społecznej młodzież uzyska możliwość przekazywania swojej wiedzy dorosłym (szczególnie w kręgu osób najbliższych – rodzice, krewni, znajomi). Ułatwi to komunikację międzypokoleniową, zwiększy poczucie własnej wartości młodzieży.

 Zajęcia wpłyną również na ogólny rozwój osobowości i wiedzy (podstawy komunikowania, pozyskiwanie informacji, poznanie zasad funkcjonowania mediów, umiejętność pracy w zespole, umiejętność poprawnego i logicznego formułowania problemu oraz prezentowania go w słowie i druku).

Młodzież zdobędzie również umiejętności praktycznego posługiwania się nowoczesnym sprzętem i technologiami, zwłaszcza z wykorzystaniem internetu i urządzeń audiowizualnych, a więc:

- pozyskiwanie potrzebnych informacji poprzez internet (wydarzeń medialnych, ofert pracy, materiałów naukowych itp.),

- zasady wykorzystywania poczty elektronicznej oraz przygotowywania stron internetowych,

- programy radiowe i video w internecie – praca ze sprzętem radiowym i telewizyjnym,

- zdjęcia w internecie - fotografia cyfrowa, 3D,

- wykorzystywanie internetu w zdalnym nauczaniu (e-learning),  

Każdy uczestnik Warsztatów otrzyma zaświadczenie o ukończeniu Warsztatów oraz CDrom z materiałami i przygotowanymi w trakcie warsztatów publikacjami (artykuły, wywiady, filmy, zdjęcia).

Najciekawsze prace dziennikarskie wezmą będą publikowane w mediach współpracujących z Programem
– a w szczególności na stronie Programu – www.waw.org.pl.  

Kilka najbardziej kreatywnych osób zostanie zaproszonych do współpracy przy tworzeniu internetowego serwisu informacyjnego www.waw.org.pl i do współpracy przy realizacji kolejnych warsztatów, a także przy realizacji projektów europejskich: 6PR, Sokrates. 

Zakres zajęć: 

1/ Podstawy komunikowania, prawo prasowe, etyka dziennikarska - Iwona Rudol, Magdalena Łączyńska

2/ Dziennikarstwo prasowe, tworzenie własnej gazety, dziennikarstwo radiowe i telewizyjne - Magdalena Łączyńska, Iwona Rudol

3/ Reportaż telewizyjny - praca z kamerą wideo i mikrofonem - Wojciech Ostapowicz, Zygmunt Gutowski
4/ Tworzenie stron internetowych, teksty, grafika, poczta elektroniczna - Marek Robak, Paweł Ufnalewski

5/ Dziennikarstwo internetowe, fotografia cyfrowa, radio i telewizja w internecie - Zygmunt Gutowski, Paweł Ufnalewski

Zajęcia odbywać się będą w godzinach przedpołudniowych, w blokach po 5 godzin lekcyjnych.
Część materiałów do zajęć będzie dostępna na stronie internetowej www.waw.org.pl.  

Koszt przeprowadzenia Warsztatów wynosi około 5 tysięcy złotych i obejmuje prócz kosztów osobowych i dojazdów wykładowców także opracowanie koncepcji zajęć, koszty przygotowania materiałów w wersji papierowej i elektronicznej, wynajem sprzętu itp.

Założeniem organizatorów jest udostępnienie udziału w Warsztatach dla uczestników nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą. Częśc kosztów pokrywają organizatorzy. Dlatego też występujemy o dofinansowywanie Warsztatów w wysokości ok. 3 tys. złotych przez samorządy, lokalnych przedsiębiorców czy organizacje pozarządowe  ew. w ramach programów międzynarodowych. 

Zapraszamy osoby i instytucje, szczególnie lokalnie, które chciałyby włączyć się do wsparcia organizacji Warsztatów.

 Organizator warsztatów: 

Rada Programu Edukacyjno-Rozwojowego Polska-Europa-Polonia (PEP - PER)

                        Szczegółowe informacje – tel 0-605 880 445; 0-602 126 206               e-mail: laczynski@waw.pdi.net; pep@poczta.neostrada.pl
Opracowanie:  Magdalena Łączyńska, Ryszard  Łączyński, Zygmunt  Gutowski      Wszelkie prawa zastrzeżone

 

RADA PROGRAMU „POLSKA – EUROPA – POLONIA”
ul. Śniadeckich 20/5 00-656 Warszawa; tel. (22) 629 72 99, fax (22) 629 73 54; mobile 0-501 404 131

Internet: www.warszawa.org.pl; www.waw.org.pl   e-mail: pep.per@waw.org.pl

Programu PEP: Zygmunt Gutowski - przewodniczący, Ryszard Łaczyński, Mariusz Ambroziak,
Gniewomir Rokosz-Kuczyński, Ignacy Sobczak, Piotr Konarski – sekretarz, Magdalena Łączyńska – PR.

Konto Bankowe: Bank Rozwoju Eksportu O/Warszawa nr rach. 11401010-00-355405-PLNCURR01-68

Fundacja dla Warszawy Instytut Badań I Rozwoju ul. Śniadeckich 20/5, 00-656 Warszawa