Protokół z Walnego Zjazdu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II dnia 19 września 2016 roku.

W drugim terminie o godz. 11,15 Zjazd otworzył prof. Franciszek Midura p.o.prezesa Stowarzyszenia, który przywitał zebranych zapraszając do prezydium prof. Marka M. Drozdowskiego, dyrektorkę Muzeum p. Joannę Grzybowską oraz mecenasa Stanisława Szaryka, który zgodził się przewodniczyć naszemu Zjazdowi. Zebrani uczcili minutą ciszy zmarłego w katastrofie smoleńskiej naszego prezesa – Janusza Zakrzeńskiego oraz zmarłego kilka tygodni temu prof. Marka Kwiatkowskiego, który przez dwa lata pełnił funkcję dyrektora Muzeum.

Obecnych na sali uprawnionych do głosowań - 20 osób

Do trzech komisji zostali wybrani: Do komisji mandatowo-wyborczej – Jadwiga Walicka, Janina Sabak Do komisji wnioskowej - Marcin Łopacki, Sebastian Boguszewski Do komisji skrutacyjnej – Ewa Horn, Zygmunt Kowalski

Prezentacja sprawozdań:

Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia – Prof. Franciszek Midura.

Skarbnik Ewa Horn przedstawiła sprawozdanie finansowe.

Mec. Stanisław Szaryk w imieniu komisji rewizyjnej podsumowując sprawozdania wyraził opinię, że zgadzało się nasze działanie ze statutem i poprosił o udzielenie odchodzącemu zarządowi absolutorium.

Absolutorium udzielono. Za -20 osób, przeciw – 0, wstrzymujących się - 0

Mec. Stanisław Szaryk zreferował propozycje zmian w statucie.. Propozycje zmian w statucie przyjęto jednogłośnie.

Przystąpiono do kolejnego punktu zebrania, wybrano nowy zarząd .

Skład zarządu: prof. Franciszek Midura – prezes, Marcin Łopacki – wice-prezes, Sebastian Boguszewski – skarbnik, Janina Sabak – sekretarz, Maria Szymańska – członek.

Skład komisji rewizyjnej: Mec. Stanisław Szaryk – przewodniczący, Jadwiga Walicka i Zygmunt Kowalski – członkowie.

W wolnych wnioskach uchwalono nadanie tytułów Członków Honorowych Stowarzyszenia trzem osobom:

Prof. Markowi Marianowi Drozdowskiemu,

Mecenasowi Stanisławowi Szarykowi,

Pani Jadwidze Walickiej .

Propozycje te przyjęto jednogłośnie

Na tym zakończono Walny Zjazd.



Protokółowała Maria Szymańska



























Sprawozdanie z przebiegu Walnego Zjazdu w dniu 19 września 2016 r.

Obecnych na zebraniu członków uprawnionych do głosowania – 21,

W głosowaniu wzięło udział 20 członków, bo Zygmunt Gutowski musiał wyjść.

Spotkanie otworzył prof. Franciszek Midura p.o. prezesa Stowarzyszenia.

Po przywitaniu zebranych zaprosił do prezydium Mec. Stanisława Szaryka, który został poproszony o poprowadzenie zebrania, oraz prof. Marka M. Drozdowskiego i dyrektorkę Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II – p. Joannę Grzybowską.

Zebrani uczcili minutą ciszy zmarłego w katastrofie smoleńskiej Janusza Zakrzeńskiego, prezesa naszego Stowarzyszenia i prof. Marka Kwiatkowskiego, który przez dwa ostatnie lata pełnił funkcję dyrektora Muzeum.

Dyr. J. Grzybowska ze swej strony powitała zebranych, powiedziała czego oczekuje od Stowarzyszenia i przeprosiła, że musi wyjść.

Przystąpiono do wybrania trzech komisji, do których wybrano:

Do mandatowo – wyborczej : Janinę Sabak i Jadwigę Walicką

Do wnioskowej: Marcina Łopackiego i Sebastiana Boguszewskiego

Do skrutacyjnej: Ewę Horn i Zygmunta Kwiatkowskiego.

Nastąpiła prezentacja sprawozdań odchodzącego zarządu. Ddziałania Stowarzyszenia na podstawie sprawozdań z poszczególnych lat od roku 2010 do sierpnia 2016 przedstawił prof. Franciszek Midura.

Mówił o trudnościach jakie dla Stowarzyszenia wiązały się ze śmiercią nadzwyczaj przychylnego nam dr. Bogdana Kuranta. Po pewnej przerwie prof. Marek Kwiatkowski podjął się funkcji dyrektora Muzeum, które przeżywało poważne zagrożenie swego istnienia. To bardzo utrudniało nasze działania. Niepewność ciągłości Muzeum, a więc i Stowarzyszenia nie pozwalała nam na podejmowanie intensywnych działań, nie widzieliśmy sensu pracy nad zmianą statutu. W tej sytuacji nie mogliśmy też podjąć decyzji o zorganizowaniu Walnego Zjazdu, mimo że zgodnie ze statutem należało to zrobić. Nie przerwaliśmy jednak działań. Organizowaliśmy co roku spotkania opłatkowe w których zawsze uczestniczył kard. Kazimierz Nycz, koncerty w Noce Muzeów, i inne ważne dla nas spotkania . Między innymi w dniu 7 XI 2010r. odbył się piękny koncert poświęcony pamięci zmarłego w katastrofie smoleńskiej naszego prezesa - Janusza Zakrzeńskiego, koncert Jubileuszowy w roku 2013 w 25-lecie powstania Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, 20-lecie istnienia Stowarzyszenia oraz 15-lecie śmierci fundatora ś.p. dr. Zbigniewa Porczyńskiego. Organizowaliśmy koncerty rocznicowe związane z osobą naszego patrona – Jana Pawła II, zwłaszcza koncert w dniu Jego kanonizacji (27 kwietnia 2014 r. ), były też koncerty w ważne rocznice historyczne naszej Ojczyzny, i multimedialne wykłady prof. Franciszka Midury z historii architektury „Architektura Kresów Wschodnich” i „Dwory Polskie” . Wymienić trzeba też listy w obronie naszego Muzeum i wspieranie władz Muzeum w najtrudniejszych chwilach jego istnienia. Są to działania ubogacające zubożałe Muzeum, które przecież nie powinno ograniczać się jedynie do wynajmu sal. Wszystkie te działania wymagały nakładów finansowych z zapasów zgromadzonych przez nas w latach nieskrępowanego działania Stowarzyszenia.

Skarbnik Ewa Horn przedstawiła sprawozdanie finansowe, które pokazuje jak na sytuacji finansowej odbiły się trudne lata naszego Stowarzyszenia, jak bardzo trudno było nam podejmować jakiekolwiek działania.

Mec. Stanisław Szaryk w imieniu komisji rewizyjnej wyraził opinię, że nie było w działaniach Stowarzyszenia nieprawidłowości, że działaliśmy zgodnie ze statutem i poprosił o udzielenie absolutorium odchodzącemu zarządowi. Absolutorium udzielono jednogłośnie.

Mec. Stanisław Szaryk zreferował zebranym propozycje zmian statutu. Propozycję wersji zmian w statucie wszyscy członkowie otrzymali wraz z zawiadomieniem o walnym zjeździe w 30 dni przed terminem zjazdu, przystąpiono do głosowania, nową wersję statutu przyjęto jednogłośnie.

W wyborach do nowych władz wybrano: prof. F. Midurę – prezesa, Marcina Łopackiego - wiceprezesa, sekretarza – Janinę Sabak, skarbnika – Sebastiana Boguszewskiego i Marię Szymańską – członka zarządu

Nowi członkowie zarządu przedstawili swoje wizje dalszej pracy. Najszerzej zaprezentowali się debiutujący we władzach Stowarzyszenia: Boguszewski Sebastian i Łopacki Marcin. Obaj są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W ich propozycjach deklarowane było dynamiczniejsze działanie na rzecz różnych form kultury, promocje młodych artystów, szeroką popularyzację Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II.

W imieniu pozostałych osób zarządu zabrał głos prof. F. Midura. Mówił o propozycji szeroko rozumianego „otwartego uniwersytetu”, o potrzebie podejmowania tematyki zarówno historycznej, jak i kulturowej, w formie zarówno koncertów jak i prelekcji czy wystaw.

W wolnych wnioskach zabrał głos prof. Marek M. Drozdowski ofiarując współpracę z fundacjami z którymi jest związany. (Kościuszkowską, Sienkiewiczowską, Towarzystwem Przyjaciół Śląska, Instytutem Historii) , pełen inwencji kładł szczególny nacisk jako inicjator pomnika Henryka Sienkiewicza na obchody roku Sienkiewiczowskiego. Również z jego inicjatywy stoi na pl. Bankowym w Warszawie znakomity pomnik prezydenta Stefana Starzyńskiego.

Kolejny wolny wniosek przedstawił prof. F. Midura, zgłaszając propozycję nadania tytułów członków honorowych Stowarzyszenia:

-profesorowi Markowi Marianowi Drozdowskiemu – pierwszemu przewodniczącemu powołanej przez kard. Józefa Glempa Rady Naukowej Muzeum

-Mecenasowi Stanisławowi Szarykowi za bezinteresowną, długoletnią opiekę prawniczą nad wszelkimi działaniami Stowarzyszenia, ale często też wspierającego swoją wiedzą prawniczą władze Muzeum.

- Pani Jadwidze Walickiej, która od chwili powołania naszego Stowarzyszenia otaczała szczególną troską wszelkie nasze działania, troszczyła się o wspieranie osób w trudnych sytuacjach życiowych naszych koleżanek, często nie licząc się z własnym zdrowiem.

Wszystkie te propozycje spotkały się z serdeczną akceptacją, głosownie przebiegło jednogłośnie.

Maria Szymańska zgłosiła dwie osoby na członków wspierających Stowarzyszenie: P. Barbarę Kobrzyńską i P. Annę Kurpińską wspaniałe artystki od lat wiernie służące swymi talentami w organizowanych przez nas koncertach.

Na tym zakończył się Walny Zjazd .

Sprawozdanie sporządziła Maria Szymańska

19 września 2016