Światowy Kongres Unda/ OCIC  Rzym   19-27.11.2001

________________________________________________________________________

STATUT SIGNIS

                Art. 1 : NAZWA
                Światowe  Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej   „SIGNIS“ jest stowarzyszeniem
                profesjonalnym i samodzielnym oraz niedochodowym. Stowarzyszenie zostało ustanowione
                na czas nieokreślony.

                Art. 2 : SIEDZIBA
                2.1. Siedzibą Stowarzyszenia jest Fribourg, Szwajcaria. (Rue de Lausanne, 86, C.P.271, 1701 Fribourg)
                Stowarzyszenie posiada osobowość prawną zgodnie z artykułami 60 i następnymi szwajcarskiego
                prawa cywilnego
.
                2.2. Stowarzyszenie posiada biuro administracyjne w Belgii.
                2.3. Siedziba spółki i/lub siedziba biura administracyjnego mogą być przeniesione w inne miejce
                lub do innego kraju decyzją 2/3 głosów Zgromadzenia Delegatów.

                Art. 3 : CELE  SIGNIS
                3.1. Istota: SIGNIS jako światowe katolickie stowarzyszenie gromadzi grupy i osoby zaangażowane
                w komunikację i media, które zainspirowane nauczaniem Jezusa Chrystusa stawiają sobie za cel
                promocję życia ludzkiego, społecznego i kulturowego każdego człowieka i każdej wspólnoty.

3.2. Cele stowarzyszenia:
3.2.1. promować chrześcijańską świadomość ważności komunikacji ludzkiej we wszystkich kulturach,
3.2.2. zachęcać do dzialalności motywującej i wzmacniającej uczestnictwo wszystkch w ulepszaniu świata komunikacji, na bazie wartości chrzescijańskich,
3.2.3. promować dialog ekumeniczny i współpracę między religjami w działalności komunikacyjnej,
3.2.4. promować politykę komunikacyjną, która respektuje wartości chrześcijańskie, sprawiedliwość i prawa człowieka,
3.2.5. rozwijać dialog z profesjonalistami w dziedzinie komunikacji w kwestiach porządku moralnego, duchowego i zawodowego,
3.2.6. przyczyniać się do promowania opinii publicznej opartej na właściwej etyce i wartościach duchowych,
3.2.7. nieść wsparcie w dziedzinie edukacji medialnej na wszystkich poziomach,
3.2.8. brać udział w światowych debatach w dziedzinie komunikacji,
3.2.9. ułatwiać wzajemne wsparcie członkom, przez dialog i wymianę zawodową,
3.2.10. reprezentować media katolickie w różnych organizacjach i instytucjach rządowych i pozarządowych.
Art. 4 : CZŁONKOWIE
4.1. Stowarzyszenie SIGNIS jest złożone z członków, odpowiadających wymaganiom określonym w artykule 4.1.1, którzy mają prawo głosu i którzy dalej nazywani będą „członkami“. Może ono także, dla realizowania swych celów, zrzeszać instytucje i osoby odpowiadające kryteriom określonym w artykule 4.1.2, które nie mają prawa głosu i które dalej nazywane będą „stowarzyszonymi“.
4.1.1. Członkami SIGNIS mającymi prawo głosu mogą być:
a) Krajowe Katolickie Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej uznane przez ich Konferencje Episkopatu, w liczbie jednego z danego kraju. Na podstawie propozycji Rady Administracyjnej, Zgromadzenie Delegatów może podjąć decyzję o zastąpieniu pojęcia „kraju“ w sensie politycznym, przez „terytorium“ lub „region“;
b) Międzynarodowe Katolickie Organizacje  Komunikacji Społecznej, działające w kilku krajach świata, które dążą do podobnych celów jak SIGNIS. (dla zdefiniowania tych Międzynarodowych Oganizacji patrz: Przepisy wewnętrzne)
Liczba członków jest nieograniczona, jednak nie może być mniejsza od trzech.
4.1.2. Stowarzyszonymi w dążeniu do celów SIGNIS, bez prawa głosu mogą być:
a) Instytucje, działające w danym kraju lub części kraju, które są związane w sposób określony w przepisach wewnętrznych z  Krajowym Katolickim Stowarzyszeniem Komunikacji Społecznej oraz które dążą przez swą działalność do celów podobnych jak SIGNIS;
b) Osoby indywidualne, działające w dziedzinach komunikacji, które są związane w sposób określony w Przepisach wewnętrznych z Krajowym Katolickim Stowarzyszeniem Komunikacji Społecznej
i które dążą do celów podobnych jak SIGNIS;
c) Ze względów honorowych, osoby indywidualne, które są bądź były aktywne w dziedzinie komunikacji i/lub dążą lub dążyły do celów SIGNIS i które na propozycję Rady Administracyjnej są zaproszone przez Zgromadzenie Delegatów, by być zapisanymi w tej kategorii stowarzyszonych.
Ponadto:
4.2. Przyjmowanie nowych członków i nowych stowarzyszonych należy do Zgromadzenia Delegatów. Nowi członkowie są zgłaszani Zgromadzeniu przez Radę Administracyjną.
4.3. Rada może przyjąć członków lub stowarzyszonych tymczasowo między dwoma spotkaniami Zgromadzenia Delegatów, o ile warunki wymienione wyżej zostały wypełnione.
4.4. Wszyscy członkowie i stowarzyszeni mogą opuścić Stowarzyszenie składając swą dymisję u Prezydenta listem poleconym sześć miesięcy przed końcem bieżącego okresu operacyjnego
(Prawo szwajcarskie, art. 70).
4.5. Członek lub stowarzyszony może stracić swój statut, jeśli po zawiadomieniu pisemnym nie wypełni wymaganych warunków. Decyzję tą podejmuje Zgromadzenie Delegatów większością 2/3 głosów delegatów, obecnych bądź reprezentowanych.
4.6. Członkowie są zobowiązani do płacenia rocznych składek , których wysokość jest ustalana przez Zgromadzenie Delegatów.
Zgromadzenie Delegatów ustala również wysokość udziału finansowego stowarzyszonych.
4.7. Członek lub stowarzyszony lub mający jego prawa lub dziedziczący, który dla jakichś motywów przestaje należeć do SIGNIS, pozostaje bez praw na gruncie socjalnym i nie może rościć sobie praw do, nawet częściowego, zwrotu składek.
4.8. Członkowie lub stowarzyszeni, z tytułu zaangażowania w Stowarzyszeniu , nie ściągają na siebie żadnego zobowiązania osobistego. Angażują się jednakże, przez przystąpienie do istniejących Statutów, do niepodejmowania żadnego działania niezgodnego z własnym honorem osobistym, honorem innych członków lub stowarzyszonych i samego Stowarzyszenia. Wszystkie uchybienia względem obecnego rozporządzenia pociągają za sobą bezpośrednio i zgodnie z prawem zawieszenie statutu członka lub stowarzyszonego. Spory odnoszące się do zastosowania tego rozporządzenia są rozstrzygane przez Radę Administracyjną.
Art. 5 : STRUKTURY KRAJOWE
5.1. Stowarzyszenia Krajowe są złożone z osób, instytucji i organizacji tego samego kraju (lub terytorium, patrz: 4.1.1)
5.2. Organizacja wewnętrzna Stowarzyszenia Narodowego jest w gestii jego członków.
Art. 6 : STRUKTURY REGIONALNE
6.1. Stowarzyszenia Krajowe, które są członkami  SIGNIS, czy zostały przyjęte czasowo czy definitywnie, grupują się na bazie regionalnej. Zostalo uznanych sześć grup regionalnych: Afryka, Ameryka Łacińska i Antyle, Ameryka Północna, Azja, Europa, Pacyfik.
6.2. Każda grupa regionalna jest reprezentowana na Zgromadzeniu Delegatów przez sześciu delegatów (lub ich zastępców) wybranych podczas Zgromadzenia regionalnego.
6.3. Rozporządzenia wewnętrzne dotyczące struktury regionalnej podejmują Stowarzyszenia Narodowe, które formułują nową grupę, pod warunkiem, że ich rozporządzenia będą w zgodzie z celami, Statutami i Przepisami SIGNIS.
Art. 7 : STRUKTURY INSTYTUCJI MIĘDZYNARODOWYCH
7.1. Instytucje Międzynarodowe, członkowie SIGNIS, łączą się między sobą. Podczas swoich zgromadzeń generalnych wybierają zgodnie sześciu delegatów (i ich zastępców), którzy będą ich reprezentowali na forum Zgromadzenia Generalnego Delegatów.
Art. 8 : STRUKTURY ŚWIATOWE
Na forum światowym, odpowiednio do artykułów 67 i 75 szwajcarskiego prawa cywilnego, struktury władzy SIGNIS są następujące:
1. Zgromadzenie Generalne,
2. Zgromadzenie Delegatów,
3. Rada Administracyjna.
Art. 9 : ZGROMADZENIE GENERALNE
9.1.1. Władza
Zgromadzenie Generalne jest najwyższą władzą stowarzyszenia, posiada ono pełnię władzy. Wszyscy członkowie mają prawo głosu, które może być realizowane korespondencyjnie lub przez inny środek komunikacji odpowiadający nr 3 przepisu wewnętrznego.
Przedmioty określone w artykułach: o nazwie stowarzyszenia (artykuł 1), o istocie i celach (artykuł 3), o członkach i stowarzyszonych (artykuł 4.1), o władzy Zgromadzenia Generalnego (artykuł 9.1), o kompetencji Zgromadzenia Delegatów (artykuł 9.4) i o rozwiązaniu stowarzyszenia (artykuł 12), należą do wyłącznej kompetencji członków mających prawo głosu, zebranych na Zgromadzeniu Generalnym.
We wszystkich tych przypadkach, podwójna większość: wszystkich członków z jednej strony i Zgromadzenia Delegatów z drugiej strony, jest wymagana według reguły większości przewidzianej w tym wypadku.
Członkowie delegują statutowo swoje prawo głosu Zgromadzeniu Delegatów w kwestiach przedmiotów wyliczonych w artykule 9.4.
9.1.2. Zgromadzenie Generalne gromadzi wszystkich członków wziętych pod uwagę we wcześniejszym artykule 4.1.1. Zgromadzenie Generalne zbiera się za każdym razem, kiedy wymagają tego kompetencje wymienione w artykule 9.1.1, oraz na prośbę minimum 1/5 członków lub pod wpływem decyzji 2/3 głosów Zgromadzenia Delegatów.
9.1.3. Przepisy dotyczące głosowania, podejmowania decyzji i zwołania Zgromadzenia Generalnego są analogiczne do obowiązujących w Zgromadzeniu Delegatów.
9.1.4.  Postanowienia Zgromadzenia Generalnego są zapisywane w księdze rejestracyjnej podpisanej przez Prezydenta i Sekretariat Generalny. Ta księga jest zachowywana przez Sekretariat Generalny do dyspozycji członków.
9.2. Zgromadzenie Delegatów
Zgromadzenie Delegatów składa się z następujących osób mających prawo głosu:
9.2.1. Prezydent Stowarzyszenia
9.2.2. Dwóch Wiceprezydentów
9.2.3. Sześciu delegatów z każdej z sześciu grup regionalnych, jak również sześciu delegatów zgrupowanych Organizacji Międzynarodowych
W Zgromadzeniu Delegatów uczestniczą również, lecz bez prawa głosu:
9.2.4. Sekretarz Generalny
9.2.5. Skarbnik Generalny
9.3. Delegacja i prawo głosu
9.3.1. Każdy z delegatów może ustanowić sobie reprezentanta na Zgromadzeniu Delegatów przez zastępcę lub z braku takowego, przez innego delegata posiadającego pisemne pełnomocnictwo. Jeden delegat nie może jednak posiadać kilku pełnomocnictw.
9.3.2. Zgromadzenie Delegatów obraduje ważnie tylko wtedy, jeśli obecna jest połowa delegatów lub reprezentantów, z wyjątkiem zmian w statutach, kiedy to 2/3 Delegatów musi być obecnych bądź reprezentowanych.
9.3.3. Decyzje Zgromadzenia Delegatów są podejmowane zwykłą większością głosów delegatów, obecnych bądź reprezentowanych, poza przypadkiem, gdy inaczej decyduje prawo, Statuty i Przepisy wewnętrzne.
9.4. Kompetencja
Zgromadzenie Delegatów jest kompetentne do rozstrzygania we wszystkich sprawach, które nie są zarezerwowane wyłącznej kompetencji Zgromadzenia Generalnego, (artykuł 9.1.1.) Punkty następne są statutowo w szczególności powierzone kompetencji Zgromadzenia Delegatów.
9.4.1. Przyjmowanie nowych członków lub stowarzyszonych.
9.4.2. Rozpoznawanie istnienia i formacji grup regionalnych i ich prawa do mianowania delegatów na Zgromadzenie Delegatów.
9.4.3. Zatwierdzanie rocznych rachunków i budżetów oraz rozliczanie Administratorów.
9.4.4. Wybór Prezydenta na okres czterech lat. Może być on ponownie wybrany na drugi, czteroletni mandat.
9.4.5. Wybór, na czteroletni mandat, dwóch Wiceprezydentów, którzy są ponownie wybierani tylko na drugi, czteroletni mandat.
9.4.6. Zatwierdzanie, na okres czterech lat, członków Rady Administracyjnej. Członkowie Rady Administracyjnej są ponownie wybierani tylko na drugi, czteroletni mandat.
9.4.7. Zatwierdzanie raportów działalności Rady Administracyjnej i Sekretariatu Generalnego od czasu poprzedniego Zgromadzenie Delegatów.
9.4.8. Kierowanie działaniami Rady Administracyjnej oraz pracą różnych komitetów powołanych przez Zgromadzenie Delegatów i/lub Radę.
9.4.9. Zatwierdzanie i/lub modyfikowanie Statutów, z wyjątkiem określonym w artykule 9.1, który wymaga głosowania wstępnego ogółu członków.
9.4.10. Zatwierdzanie i/lub modyfikowanie Przepisów wewnętrznych Stowarzyszenia uchwałą 2/3 głosów delegatów, obecnych bądź reprezentowanych.
9.4.11. Ustalanie na bazie zdania Rady Administracyjnej oraz w powiązaniu z Przepisami wewnętrznymi wysokości składek członków oraz udziału finansowego stowarzyszonych.
9.5. Decyzje i Postanowienia
9.5.1. Z wyjątkiem szczególnych przypadków przewidzianych w obecnych Statutach, decyzje Zgromadzenia Delegatów są podejmowane zwykłą większością głosów delegatów, obecnych bądź reprezentowanych.
9.5.2. Nie może być ustanowiony przedmiot, który nie jest włączony w porządek obrad, z wyjątkiem wyniku głosowania większości 2/3 delegatów, obecnych bądź reprezentowanych. Wszystkie propozycje podpisane przez 20% członków lub delegatów i pisemnie zanotowane przez Radę Administracyjną na siedem miesięcy przed Zgromadzeniem Delegatów, muszą zostać włączone w porządek obrad.
9.5.3. Postanowienia Zgromadzenia Delegatów są zapisywane w rejestrze podpisanym przez Prezydenta i Sekretariat Generalny i zachowywane przez Sekretariat Generalny do dyspozycji członków.
9.6. Zwołanie Zgromadzenia Delegatów
Zgromadzenie Delegatów zbiera się na pełnych prawach raz na dwa lata w miejscu swej siedziby socjalnej lub w miejscu wskazanym przez Sekretariat Generalny, na conajmniej sześć miesięcy przed ustaloną datą. Porządek obrad musi być przedstawiony w wezwaniu. Należy je przesłać pisemnie do wszystkich członków na trzy miesiące przed określoną datą.
9.7. Zebrania nadzwyczajne
Zebrania nadzwyczajne Zgromadzenia Delegatów są możliwe na wezwanie Prezydenta lub z  inicjatywy Rady Administracyjnej lub wreszcie w przypadku, gdy 1/5 delegatów zwróci się z pisemną prośbą, wskazując Prezydentowi lub Sekretariatowi Generalnemu punkty, które pragną włączyć do porządku obrad.
Art. 10 : RADA ADMINISTRACYJNA
SKŁAD
10.1. Stowarzyszenie jest administrowane przez Radę złożoną z:
a) Prezydenta stowarzyszenia
b) dwóch Wiceprezydentów
c) dwóch delegatów każdej grupy regionalnej lub ich zastępców; pierwszy będący prezydentem regionalnym, zaś drugi wybranym przez grupę regionalną
d) dwóch delegatów Instytucji Międzynarodowych lub ich zastępców, pierwszy będący prezydentem wspólnoty organizacji międzynarodowych, zaś drugi wybranym przez organizacje międzynarodowe
e) Sekretarza Generalnego, który jednakże nie ma prawa głosu
f) Skarbnika Generalnego, który nie ma prawa głosu, z wyjątkiem jeśli ta funkcja jest wykonywana przez wybranego członka lub delegata Rady .
10.2. Członek Rady nie podejmuje swych funkcji, wcześniej niż po potwierdzeniu jego wyboru przez Zgromadzenie Delegatów, na okres czterech lat.
10.3. Podczas ostatniego spotkania Rady przed Zgromadzeniem Delegatów, grupy regionalne i reprezentanci Instytutów Międzynarodowych wybierają po raz pierwszy lub kolejny, swych delegatów oraz ich zastępców (jeden zastępca na jednego delegata) do Zgromadzenia Delegatów.
Wskazują na ich Prezydenta i delegata, który będzie ich reprezentował w Radzie.
Dalej, ci delegaci są proponowani Zgromadzeniu Delegatów, które zatwierdza ich jako oficjalnych członków Rady Administracyjnej, na czteroletni mandat.
10.4. Rada Administracyjna nominuje Sekretarza Generalnego na odnawialny okres czterech lat. Jeżeli sekretarz generalny jest związany ze stowarzyszeniem kontraktem zatrudniającym na czas nieokreślony, to kontrakt ten nie może zostać zerwany inaczej niż przez wspólną zgodę lub za pomocą wypowiedzenia złożonego stosownie do rozporządzeń prawnych, dających się zastosować w kraju, gdzie kontrakt był wykonywany.
10.5.1. Rada Administracyjna nominuje Skarbnika Generalnego na odnawialny okres czterech lat. Jego mandat zaczyna się i kończy jeden rok po Zgromadzeniu Delegatów.
10.5.2. Sekretarz Generalny jest odpowiedzialny za prowadzenie rachunków, przygotowywanie raportów finansowych, bilansów i budżetów, które zostają poddawane do zatwierdzenia Zgromadzeniu Delegatów oraz corocznie Radzie Administracyjnej.
10.6. Rada Administracyjna może powołać komisje „ad tempus“ lub „ad opus“, które podejmią zadania im powierzone. Nominowanie Prezydenta i zastępcy każdej komisji lub komitetu jest w gestii Rady Administracyjnej.
10.7. Rada zbiera się przynajmniej dwa razy w przerwie między dwoma Zgromadzeniami Delegatów. Wymagane kworum to 50% osób uprawnionych do głosowania. Członkowie nieobecni mogą udzielić pełnomocnictwa; lecz jeden obecny członek nie może posiadać więcej niż jednego pełnomocnictwa. Głos Prezydenta jest rozstrzygający.
10.8. Rada Administracyjna zbiera się na wezwanie Prezydenta lub dwóch Administratorów. Sekretarz Generalny może zaproponować Prezydentowi zebranie Rady za każdym razem gdy interes Stowarzyszenia tego wymaga. Wszystkie inne zebrania Rady mogą być zwoływane na prośbę absolutnej większości członków Rady.
10.9. Postanowienia Rady są zapisywane w rejestrze podpisanym przez Prezydenta i Sekretariat Generalny i zachowywane przez Sekretariat Generalny do dyspozycji członków.
10.10. Rada ma wszelką władzę w zarządzaniu i administrowaniu z zastrzeżeniem kompetencji Zgromadzenia Generalnego i Zgromadzenia Delegatów. Może ona delegować zarządzanie codzienne swemu Prezydentowi lub Sekretariatowi Generalnemu.
Rada Administracyjna cieszy się najszerzej rozumianą władzą w kwestii administracji i zarządzania Stowarzyszeniem, jak również w realizowaniu jego celu. Może ona prowadzić następującą działalność: wykonywać i przyjmować wszystkie płatności, egzekwować je i wystawiać pokwitowania, składać i przyjmować wszelkie depozyty, nabywać, zmieniać lub sprzedawać jak również brać i odstępować w dzierżawę, nawet na dłuższą niż dziewięć lat, wszelkie ruchomości i nieruchomości; akceptować i przyjmować wszelkie spuścizny i dary, przyjmować i zawierać wszelkie kontrakty, transakcje i przedsięwzięcia, zaciągać wszelkie pożyczki z  lub bez poręczenia, przyjmować i akceptować wszelkie podstawienia i poręczenia, hipotekować nieruchomości socjalne, zaciągać i wypłacać wszekie pożyczki i zaliczki, zrzekać się wszelkich praw obowiązkowych lub realnych, jak również wszelkich zabezpieczeń rzeczowych lub osobowych; uchylać, przed lub po zapłaceniu, wszelkie zapisy uprzywilejowane lub hipotetyczne, zaksięgowywania, konfiskaty i inne przeszkody; procesować się jako pozywający bądź broniąc się, przed wszystkimi sądami i wykonywać lub domagać się wykonania wszelkich wyroków, zawierać zgodę, odwoływać się. Rada Administracyjna może delegować lub udzielić władzy specjalnej i ograniczonej, co do jej przedmiotu i trwania, jednemu lub kilku swym członkom, lub nawet osobom trzecim, stowarzyszonym lub nie, z  lub bez praw do swych pełnomocnictw delegowanych, do zastąpienia. Ustala się, że istnieje ich numeracja.
10.11. Wszystkie akty, które zobowiązują Stowarzyszenie są, z wyjątkiem pełnomocnictw specjalnych, podpisywane przez dwóch Administratorów, którzy nie muszą przedkładać dowodów swej władzy przed osobami trzecimi. Akty władzy codziennej, korespondencja codzienna, opłaty i pokwitowania związane z administracją, poczta, telegraf i inne środki komunikacji, mogą mieć tylko jeden podpis Administratora delegowanego w tym celu z Sekretariatu Generalnego lub  urzędnika upoważnionego przez Radę Administracyjną.
10.12. Działania sądowe, roszczeniowe czy obronne, są prowadzone przez Radę reprezentowaną przez Prezydenta lub Administratora, wyznaczonego przez niego w tym celu. Wszystkie dzialania sądowe muszą być przedstawiane przed Trybunałami Rady Stowarzyszenia, bądź Trybunałami zwykłymi Kantonu Fribourg (Szwajcaria). Jako jedyni są oni kompetentni w ich rozpoznaniu, z zastrzeżeniem odwołania się do Trybunału federalnego i  zastosowania prawa szwajcarskiego.
10.13. Członek Rady Administracyjnej może utracić swój mandat na skutek decyzji Zgromadzenia Delegatów rozstrzygających większością 2/3 głosów delegatów, obecnych bądź reprezentowanych.
10.14. Członkowie Rady są odpowiedzialni jedynie za wypełnianie swoich mandatów. Nie ponoszą w związku z ich władzą żadnego zobowiązania osobistego, relatywnego do zaangażowania stowarzyszenia . Mandaty członków Rady są dobrowolne i nie mogą przynosić żadnego dochodu.
Art. 11 : MODYFIKACJE W STATUTACH
11.1. Statuty Stowarzyszenia mogą być modyfikowane przez Zgromadzenie Delegatów, z wyjątkiem przedmiotów wymienionych w artykule 9.1, kiedy wymagane jest głosownie członków Stowarzyszenia zebranych na Zgromadzeniu Generalnym.
11.2. Wszystkie propozycje mające na celu modyfikację Statutów Stowarzyszenia muszą wypływać z Rady Administracyjnej bądź od conajmniej 1/3 członków Stowarzyszenia.
11.3. W przypadku propozycji modyfikacji Statutów, Rada musi umożliwić członkom Stowarzyszenia zapoznanie się z nimi, przynajmniej na trzy miesiące wcześniej od daty Zgromadzenia Generalnego (dla przedmiotów wymienionych w artykule 9.1) lub Zgromadzenia Delegatów, które rozstrzygnie o rzeczonych propozycjach.
11.4. To Zgromadzenie Generalne lub Zgromadzenie Delegatów nie może ważnie obradować, jeśli nie zgromadzi 2/3 głosujących, obecnych bądź reprezentowanych.
11.5. Jednakże, jeśli to Zgromadzenie Generalne lub Zgromadzenie Delegatów nie gromadzi 2/3 głosujących, to nowe Zgromadzenie zostanie zwołane, według tych samych rozporządzeń co te ustanowione powyżej i to Zgromadzenie rozstrzygnie definitywnie i ważnie propozycje, bez względu na liczbę głosujących, obecnych bądź reprezentowanych.
11.6. Decyzja o modyfikacji Statutów wymieniona w artykule 9.1 będzie ważna tylko wtedy, jeśli większość członków z jednej strony oraz większość delegatów, obecnych bądź reprezentowanych na Zgromadzeniu Delegatów z drugiej strony, zatwierdzi proponowane zmiany.
Art. 12 : ROZWIĄZANIE
12.1. Propozycja rozwiązania SIGNIS musi zostać przedłożona wszystkim członkom stowarzyszenia, którzy mają prawo głosu.
12.2. Wszystkie propozycje mające na celu rozwiązanie Stowarzyszenia muszą wypływać z Rady Administracyjnej bądź od conajmniej 1/3 członków Stowarzyszenia.
12.3. W przypadku propozycji rozwiązania, Rada musi umożliwić członkom Stowarzyszenia zapoznanie się z nimi, przynajmniej trzy miesiące wcześniej od daty Zgromadzenia Generalnego, które rozstrzygnie o rzeczonych propozycjach.
12.4. To Zgromadzenie Generalne nie może ważnie obradować, jeśli nie zgromadzi 2/3 członków mających prawo głosu, obecnych bądź reprezentowanych.
12.5. Jednakże, jeśli to Zgromadzenie Generalne nie zgromadzi 2/3 delegatów Stowarzyszenia, to nowe Zgromadzenie Generalne zostanie zwołane, według tych samych rozporządzeń co te ustanowione powyżej; ono rozstrzygnie definitywnie i ważnie propozycję rozwiązania, bez względu na liczbę delegowanych, obecnych bądź reprezentowanych.
12.6. Decyzja o rozwiązaniu będzie ważna tylko wtedy, jeśli większość członków z jednej strony oraz większość delegatów, obecnych bądź reprezentowanych na Zgromadzeniu Delegatów z drugiej strony, przegłosuje tą decyzję.
12.7. Jeśli wynik głosowania członków jest różny od wyniku głosowania Zgromadzenia Delegatów, zostanie zwołane nadzwyczajne Zgromadzenie Generalne. Większość 2/3 głosów jest tu wymagana.
12.8. W przypadku rozwiązania dobrowolnego, Zgromadzenie Generalne nominuje jednego lub kilku likwidatorów i określi zakres ich władzy. Aktywa Stowarzyszenia zostaną przeznaczone dla Międzynarodowej Organizacji Katolickiej, uznanej przez Watykan.
Art. 13 : ODNIESIENIA PRAWNE I WYBORY MIEJSCA ZAMIESZKANIA
13.1. To wszystko co nie jest przewidziane w obecnych Statutach jest uregulowane odpowiednio w Przepisach wewnętrznych przyjętych przez Zgromadzenie Delegatów oraz w artykule 60 i następnych szwajcarskiego kodeksu cywilnego.
13.2. Tekst francuski obecnych Statutów stanowi podstawę prawną.
13.3. Członkowie nie mieszkający, ani nie rezydujący pod adresem Siedziby Socjalnej lub Biura Administracyjnego, są zobowiązani do podania miejsca zamieszkania stałego do Biura Administracyjnego w Brukseli. Na podany adres będą oficjalnie składane im wszelkie zawiadomienia i dokumenty.
Art. 14 : ROZPORZĄDZENIA TYMCZASOWE
14.1. Wszyscy członkowie OCIC lub Unda, którzy złożyli odpowiednią prośbę (data, warunki) o zostanie członkiem SIGNIS i wypełniają warunki wymagane w artykule 4.1.1. statutów, stają się członkiem fundatorem SIGNIS. W tym przypadku nie potrzeba poddawać się wymaganiom artykułu 2.3.2. Przepisów wewnętrznych.
14.2. Wszyscy członkowie OCIC lub Unda, którzy złożyli odpowiednią prośbę (data, warunki) o zostanie członkiem SIGNIS a nie wypełniają warunków wymaganych w artykule 4.1.1. statutów, stają się stowarzyszonymi z SIGNIS. W momencie gdy stowarzyszony wypełni warunki wymagane w artykule 4.1.1, stanie się członkiem stowarzyszenia i skorzysta z przywileju statutu przewidzianego w tym artykule.
14.3. Wszyscy stowarzyszeni OCIC lub Unda, którzy złożyli odpowiednią prośbę (data, warunki) o zostanie stowarzyszonymi z SIGNIS i wypełniają warunki wymagane w artykule 4.1.2. statutów, są stowarzyszonymi z SIGNIS. W tym przypadku nie potrzeba poddawać się wymaganiom artykułu 2.3.2. przepisów wewnętrznych.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Powyzszy Statut zatwierdzono podczas Zgromadzenia Generalnego, które odbyło się 
w dniu 26 listopada 2001 roku w Rzymie.  Zostali wybrani jak niżej:

Prezydent - Peter Malone (Australia)
Wiceprezydent - Augustine Loorthusamy (Malazja)
Wiceprezydent - Gaye Ortiz (Wielka Brytania)

Członkowie Zarządu:

Afryka  -  Achille Kouawo,   Bernado Suate
Azja -  Cyril Gamini Fernando,  Siriwan Santisakultarm
Europa  -  Reinhold Jacobi,  Jim McDonnell
Ameryka Łacinska  -  Ronaldo Calle, Pedro Schanchez Coronel
Ameryka Północna  -  Franc Morock, Bertrand Quellet
Pacyfik  -  Viliami Falekaono, Ambrose Pereira
Organizacje Międzynarodowe  -  Jude Botelho, Scott Hults

Podczas spotkania w Rzymie 26 listopada 2001 zostali nominowani przez Zarząd::
Robert Molhant (Belgia) jako Sekretarz Generalny
Casimir Galtier (Francja) jako Skarbnik Generalny

Zarząd nominował ponadto:
Jean-Paul Guillet (Kanada) jako Dyrektora SIGNIS Service w Rzymie, Palazzo San Calisto, 00120 Watykan (Piazza San Calisto 16, 00153 Rzym)
Jean-Francois Galtier (Francja) jako Asystenta Dyrektora SIGNIS Service

Podpisali:
Peter Malone - prezydent
Robert Molhant - Sekretr\arz Genrralny