II OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD KATOLICKICH PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH I RADIOWYCH 2004

“Znaki Nadziei”

Organizator: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy

Honorowi patroni: JE ks. abp Metropolita Łódzki Władysław Ziółek

prezes Telewizji Polskiej S.A. – Jan Dworak

miejsce – DA “Węzeł”, Kościół Świętej Teresy, róg ul. Pomorskiej i ul. Kopcińskiego, Łódź.

Przeglądowi towarzyszą wystawy plastyczne: grafiki dzieci pracujących pod kierunkiem Urszuli Issajew (Bałucki Ośrodek Kultury LUTNIA) oraz malarstwa Marii Sadowskiej i Sylwestra Kaliskiego

a także wystawa wydawnictw Golgoty Wschodu z inspiracji ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego.

aranżacja przestrzeni: Enwer Erol

dźwięk: Jacek Bąk

obsługa techniczna: Łódzki Ośrodek Telewizji

PROGRAM

17 września - piątek

(Wszystkich uczestników prosimy o podpisanie listy obecności przed mszą świętą, zaś tych, którzy dojadą nieco później o jak najszybsze uzupełnienie wpisu, co pomoże organizatorom usprawnić przebieg całości Przeglądu)

9,00 - Msza święta – ks. abp Władysław Ziółek

10,00 – Uroczyste rozpoczęcie Przeglądu

10,30 – 13,15 – Pięć Tajemnic – scenariusz, realizacja, produkcja: Izabela Drobotowicz-Orkisz, Kraków, zdjęcia: Marian Kraczkowski, montaż: Rafał Śmierzchalski, Izabela Drobotowicz-Orkisz, opracowanie dźwięku: Jarosław Ziembla, Studio Amadeusz, muzyka: Paweł Orkisz, czas: 37,20.

Pięć Tajemnic jest pierwszym z czterech dokumentów artystycznych ukazujących ludzki los przez pryzmat Różańca Świętego. Bohaterką jest Wanda Tarasiewicz, której wojenne losy zostały podzielone w sekwencje bolesnych tajemnic Różańca. Film miał uroczystą premierę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Izabela Drobotowicz-Orkisz – aktorka i niezależny reżyser filmowy, absolwentka krakowskiej PWST. Laureatka I nagrody w kat. filmu fabularnego na XIII MFFK w Niepokalanowie (1998 r.) – “Zamieszkać z Tobą” wg “Dziejów duszy” Św. Teresy z Lisieux. Scenarzysta i reżyser pakietu 10. filmów edukacyjnych Człowiek-Miłość-Rodzina (zalecane przez MEN) – I nagroda w swojej kategorii na XV MKFFiM w Niepokalanowie – 2000 r.

Królikiewicza wg. scenariusza Krystyny Wilczkowskiej i Grzegorza Królikiewicza, dla programu 2 TVP 2000, [56 min], Studio “N”, Łódź. Spektakl jest analizą sumień Rosjan, którzy są uwikłani w zbrodnię popełnioną na polskich oficerach wiosną 1940 roku w więzieniach NKWD w Kalininie oraz w Charkowie. W 1991 roku dwaj oficerowie wymiaru sprawiedliwości ZSRR przesłuchali byłego szefa NKWD w Kalininie oraz byłego dozorcę więziennego z Charkowa. Postawa przesłuchujących, ujawniająca się w pauzach, przejęzyczeniach, niekonsekwencjach i kłamstwach, wskazuje na przyzwolenie na zło przedstawicieli prawa...

Grzegorz Królikiewicz – reżyser telewizyjny i filmowy, profesor PWSFTviT w Łodzi, Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie, laureat licznych nagród.

Radio Józef, Warszawa. Audycja radiowa, w której Kasia Supeł i Ryszard Kęska zapraszają na wędrówkę po polskich sanktuariach, łącząc walory edukacyjno-historyczne, z ciekawostkami, konkursami oraz instrukcją dotarcia bądź dojazdu.

Polaków w Wolnym mieście Gdańsku w reżyserii Lecha Kujawskiego, TVP Gdańsk (Westerplatte), [25,12 min]

Lech Kujawski – ur. 12 sierpnia 1939 r. w Gdyni. W Gdańskim ośrodku TVP pracował do stanu wojennego, później relegowany. Od 14 lat redaguje i realizuje program katolicki w TV Gdańsk. Jego zainteresowania sztuką i nauką również znajdują swoje ujęcie na antenie telewizyjnej. Najwięcej prac poświęcił Gdańskiemu Magazynowi Katolickiemu “ETOS”

dyskusję poprowadzi dr Małgorzata Bartyzel

13,15 – 13,30 – przerwa na kawę

13,30 – 16,00 – Podróże z Caritas Polska – reżyseria i realizacja Anna T. Pietraszek TVP S.A. 2003. Prezentowane będą 3 odcinki [3x25min] z różnych obszarów kulturowych: Mongolii, Konga/Rwandy, Afganistanu. Unikatowe zdjęcia.

Anna Teresa Pietraszek – realizatorka, reżyser, autorka scenariuszy filmowych i komentarzy, operator filmów dokumentalnych, dziennikarz, także absolwentka Akademii Obrony Narodowej – Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego, doktorantka tej uczelni, ukończyła również kursy i szkolenia NATO, kursy liturgiczne Kurii Metropolitarnej dla filmowców i in. Autorka ponad 50 filmów oraz reportaży filmowych i fotograficznych, laureatka licznych nagród krajowych i międzynarodowych.

- Zakony Kontemplacyjne – malownicza i żywa opowieść o sensie i radościach życia konsekrowanego, w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego TVP SA. [19,23]

Krzysztof Żurowski – autor licznych filmów katolickich, laureat wielu nagród w tym poprzedniego Przeglądu.

(słuchowisko poetyckie) Kraków w wykonaniu Izabeli Drobotowicz-Orkisz i Jacka Lenczara z muzyką Wiktora Chorobika [ czas 42,37]. Zawiera celtyckie modlitwy z okresu V – X w. po Chr. Słuchowisko prezentuje historię dwojga młodych ludzi od nawrócenia do ziemskiego rozstania.

dyskusję poprowadzi red. Marcin Grzesiak

16,00 – 17,00 – obiad

17,00 – 19,30 - My, Wy, Oni – Urszula Sujka, Krzysztof Żurowski, TVP, magazyn rodzinny poświęcony ochronie życia [25,5min]

[26,38min]

Dramatyczna, wzruszająca i budująca historia rodziny ... [14,55 min]

Została wyemitowana na antenie pr I Polskiego Radia 26 x 2003 r. o 23,45 w cyklu “Moja i Twoja nadzieja”. Jest to zapis wyjazdu do Rzymu kilkunastu poetów polskich, którzy pragnęli wręczyć Ojcu Świętemu na jubileusz 25 – lecia Jego Pontyfikatu antologię Cud, który trwa.

Marcin Wittan – historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego; od 10 lat jest dziennikarzem Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia S.A., laureat wyróżnienia na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu filmów i multimediów w Niepokalanowie za reportaż “Most miłości”

krótkie 5 minutowe formy radiowe pomocne w odkrywaniu cnót i wad. Niezwykle pożyteczny poradnik dla tych, którzy rozleniwili ducha, ale chcą wrócić do olimpijskiej formy.

Rafał J. Porzeziński – od początku pracy zawodowej związany z radiem. Autor programów radiowych i współautor cykli telewizyjnych m.in. satyrycznego Policjanci z kanału, dokumentalnego Widzialne i niewidzialne. W Radiu Archidiecezji Warszawskiej Józef od 2,5 roku prowadzący poranne pasmo ewangelizacyjne Kto rano wstaje. Autor i redaktor cyklu radiowego Tajemnica Tajemnic – rozważania różańcowe, a także redaktor książki pod tym tytułem. Od października 2002 redaktor prowadzący Naszą Antenę codzienny program familijno-publicystyczny w TV PULS

dyskusję poprowadzi red. Janusz Janyst

20,00 – 23,00 spotkanie w Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 2, połączone ze zwiedzaniem, projekcjami najlepszych filmów z poprzedniego Przeglądu.

18 września – sobota

9,00 – 11,45 – Żołnierz Kościoła – Piotr Zarębski, prod.Marta Tv&F, TVP 1 – produkcja 2003 [57 min] . Bohaterem filmu jest misjonarz Werbista o. Jerzy Palka SVD, który pracował na misjach w Angoli i Paragwaju. W Afryce i Ameryce Południowej występował w obronie ludzi biednych i pokrzywdzonych. Obrońca prawdy, wielokrotnie więziony przez lokalne władze . Współpracował z mediami – radiem i prasą. Między innymi w Paragwaju odkrył fałszerstwo związane ze śmiercią Mengele. Za swoją działalność otrzymał honorowy tytuł Człowieka Roku Ameryki Łacińskiej.

Film jest ostatnim zapisem jego wspomnień. Zdjęcia realizowane w Polsce, Angoli, Paragwaju.

Piotr Zarębski – urodzony w Łodzi w 1956 r., absolwent Łódzkiej Filmówki, reżyser m.in.:1980 – solidarność 1990- - 10 lat później; By nie zapomnieć mowy ojców; Pistolet do wynajęcia czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza; Nie oplataj mnie; Wrócę do nich po śmierci; autor scenariuszy, producent, specjalizuje się w dokumencie artystycznym – blisko 30 filmów, autor reportaży telewizyjnych. Laureat licznych nagród i wyróżnień.

Film prezentuje ostatni tomik wierszy księdza Jana Twardowskiego [9,10min]

opowiada o życiu bezdomnego odnajdującego sens w pisaniu wierszy [14,38]

Jadwiga i Marek Kamińscy – łódzcy twórcy licznych programów katolickich dla telewizji Toya, współpracownicy wielu redakcji, także prasowych, w tym “Niedzieli”

audycja, której gośćmi są poeci i ich przyjaciele, a rozmawiają o poezji metafizycznej. Tytuł audycji jest pomysłem Ernesta Brylla. Bohaterką prezentowanej w trakcie Przeglądu – żona innego, zmarłego już poety.

to audycja pomyślana jako wspólne poszukiwanie odpowiedzi na problemy związane z najogólniej pojętą tematyką religijną. Radiosłuchacze nadsyłają pytania i mają w studio swojego “rzecznika” – Pawła Krzemińskiego, który pilnuje, by odpowiedzi były pełne i klarowne. Na pytania odpowiada ksiądz – autor audycji

dyskusję poprowadzi red. Małgorzata Warzecha

11,45 - 12,00 – przerwa na kawę

12,00 – 14,45 – Źródło – Danuta Kaszewska, ks. Cezary Kuciński, TVP Poznań, magazyn katolicki [19,5 min]

Multimedia Bank Sp. z. o. o. [49 min]. Film jest historią ksiedza Jerzego Rasiaka, rocznik 1941, który od 1963 r. filmuje życie kościoła na terenie diecezji wrocławskiej i w Polsce. Przypadek sprawił, że jednym z głównych tematów filmowych był, emanujący wielką charyzmą... biskup krakowski Karol Wojtyła.

Pawłowska – OTV Białystok 2004 [27,30 min], Opowieść o ks. Michale Sopoćko

dyskusję poprowadzi red. Bogusław Olszonowicz

14,45 – 15,45 obiad

15,45 – 18,45 – Serce Warszawy – Paweł Kęska, Radio Józef, pod tym tytułem zrealizowano cykl poświęcony ludziom biorącym udział w Powstaniu Warszawskim. W cyklu wykorzystane są wypowiedzi powstańców i komentarze historyków z IPN. Całość składa się z kilku tematycznych części poświęconych m.in.: Chłopakom, dziewczynom, harcerstwu, kościołowi, ludności cywilnej, służbie medycznej. Ideą jest pokazanie pokazanie rzeczywistości i uczuć szeregowych uczestników Powstania Warszawskiego. W audycji zderzono głosy współcześnie żyjących osób w wieku i miejscu zamieszkania bliskim tych z opowieści powstańców. Podczas Przeglądu – prezentacja odcinka o dziewczynach...

dynamiczna opowieść o księdzu Stanisławie z perspektywy spotkania z Ojcem Świętym podczas Światowego Dnia Młodzieży w Toronto [30 min]; z cyklu “Życie bez fikcji”

Jerzy Krasicki, pisarz i podróżnik opowiada o Świętach Wielkiej Nocy, które na zawsze zapadły mu w pamięć. Ślub brał 53 lata temu w Tatrach w poniedziałek wielkanocny, na który jechali z przyszłą żoną na nartach. Potem dużo czasu spędzali w podróżach. Spośród Wielkanocy spędzonych w odległych krajach, największe znaczenie mają Indie i Izrael. Są to miejsca, do których nie jeździ się turystycznie, a do których się pielgrzymuje... Audycja ta poprzedzała w Programie I Polskiego Radia transmisję Mszy Świętej w Poniedziałek Wielkanocny 2004.

Krzysztof Wyrzykowski zajmuje się reportażem radiowym od 1979 roku. Interesują go problemy społeczne i niezwykłe powikłania ludzkiego losu. Ma w swoim dorobku szereg audycji dokumentalnych o tematyce historycznej. Jest laureatem wielu nagród w ogólnopolskich konkursach reporterskich. W latach 1992-1998 kierował Redakcją Reportaży w Programie I Polskiego Radia . Obecnie pracuje w studiu Reportażu i Dokumentu PR. Jego prace kilkakrotnie reprezentowały polską radiofonię na międzynarodowych konkursach i festiwalach.

dyskusję poprowadzi red. Anna T. Pietraszek

18,45 – 19,00 – przerwa na kawę

19,00 – 21,30 – Ogród duszy – Izabela Dobrotowicz-Orkisz (słuchowisko), program poetycki oparty na twórczości S. Marii od Jezusa, Karmelitanki Bosej [29,23 min] Obraz dojrzewania ludzkiej duszy. Zachwyt miłosierną miłością Boga i światem w wierszach, zmarłej w tragicznym wypadku, klauzurowej zakonnicy. Metafora, detal, wnikliwość obserwacji.

cykl 9 felietonów obrazujących 25 – lecie I Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, wpisujący tę Pielgrzymkę w ciąg historii polski powojennej, zestawiający ówczesne oficjalne relacje ze stanem rzeczywistym. /Multimedia/; [5x9 –45 min]

TVP – próba uwrażliwienia ludzi na problemy ludzi słabych, niepełnosprawnych, bezdomnych, starych, zagubionych, żyjących niekiedy na obrzeżach życia. Chodzi o kształtowanie dojrzałego chrześcijaństwa poprzez ukazywanie jak można uczestniczyć we wspólnocie i misji Kościoła.

Jolanta Matras – absolwentka Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej dawnej ATK w Warszawie, studia podyplomowe we Francji, dziennikarz TVP związana z Redakcją Programów Katolickich od 1990 roku. Życiowa pasja to reportaże, podróże, spotkania.

Wiesław Bednarz – aktor, reżyser, dziennikarz. “Zaistniał” jako prowadzący pierwszą edycję programu “Raj”. Od 1996 współpracuje z tym programem.

Grzegorz Karbowski – Ur. w 1965 r. w Suwałkach, ukończył dziennikarstwo na UW w 1989, dziennikarz, korespondent Wiadomości, Teleexpressu i Panoramy Dnia w OTW w Gdańsku, potem w prywatnej telewizji Elgaz, dalej Video Studio Gdańsk – szef reportażu, reż. filmów i reklam telewizyjnych i równolegle – samodzielna działalność gospodarcza menadżersko-dziennkarsko-szkoleniowa, wydawca TVN “Fakty Północ”.

dyskusję poprowadzi red. Marcin Paszkowski

19 września – niedziela

9,30 – 10,30 – msza święta w Bazylice Archikatedralnej na Niedzielę Środków Społecznego Komunikowania – ks.bp. Adam Lepa

11,00- 14,15 – Kamilianie- Sylwester Latkowski TVP 2 [30 min]

Robert Tekieli – Ur. w 1961 r., absolwent geografii UJ. Poeta, wydawca, redaktor, producent telewizyjny. Były przewodniczący rady programowej TVP, były dyrektor programowy warszawskiego Radia Józef. Autor esejów, tomu poezji Niebyt, programów radiowych i telewizyjnych. Uczestnik wspólnoty modlitwa, media, współpraca.

Multimedia, program dokumentalny o ks. profesorze Stanisławie Nagym, przybliżający sylwetkę poprzez relacje otoczenia i niecodzienna nominacja – podniesienie do godności kardynalskiej diecezjalnego księdza. [27 min]

dyskusję poprowadzi red. Eugeniusz Zdanowicz

14,15-14,30 – przerwa na kawę

14,30 – 16,00 – Zamieszkać z Tobą – Izabela Drobotowicz-Orkisz, monodram, słuchowisko wg “Dziejów duszy” św. Teresy od Dzieciątka Jezus i od Najświętszego Oblicza, muzyka: Janusz Witko, wykonanie: Jarosław Ziembla, Amadeusz Studio [52,25]

19 X 1997 r. w Rzymie Jan Paweł II ogłosił św. Teresę z Lisieux, Karmelitankę Bosą, 33 im Doktorem Kościoła. W tej liczbie jest to trzecia kobieta w dwutysięcznej historii Kościoła Powszechnego. Ten autorski monodram jest owocem wielkiej fascynacji duchowością Karmelu.

dyskusja podsumowująca – poprowadzi dr Małgorzata Bartyzel, prezes KSD

16,00-18,00 – obiad i spacer po mieście

18,00 – 19,00 – ogłoszenie wyników Przeglądu, podsumowanie, wręczenie nagród, zamknięcie Przeglądu