Zygmunt Gutowski Warszawa 28 lutego 2005

prezes Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego (członek Signis)
ul. Barska 2; 02-315 Warszawa tel. kom. 0 602 126 206
e-mail
gutowski@waw.org.pl; www.warszawa.org.pl/ksf

 

Propozycje Programu Działania Mediów Katolickich w Polsce na lata 2005 - 2007

1/ Pilne ustanowienie stałych kontaktów i w miarę możliwości regularnej współpracy
twórców różnorodnych mediów katolickich w Polsce oraz katechetów i duszpasterzy, zwłaszcza pracujących z młodzieżą. Wymiana planów i pomysłów poprzez regularne spotkania, wspólne rekolekcje, wymian listów, e-maili, forum dyskusyjne, chaty. Powrót do spotkań po każdym spotkaniu Konferencji Episkopatu Polski i ustalanie wspólnych akcji medialnych wynikających z wydarzeń roku liturgicznego, z dokumentów kościoła i innych wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce i na świecie. Obecna sytuacja społeczno-polityczna i gospodarcza w naszym kraju oraz nasilające się ostatnio próby skłócania ze sobą środowisk mediów katolickich (niestety częściowo udane w przypadku ataku na Radio Maryja) wymagają większej aktywności na tym polu zarówno kapłanów jak i katolików świeckich oraz otoczenia szczególną opieką -zarówno duszpasterską, jak i merytoryczną oraz materialną twórców mediów katolickich.
Proponuję wykorzystanie XX Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie (23-29 maja 2005), Kongresu Ruchów Katolickich (11-12 czerwca 2005) oraz Przeglądu Programów Radiowych i Telewizyjnych w Łodzi (we wrześniu - w Dniach Środków Społecznego Przekazu w Polsce) do dyskusji na te tematy.

2/ Ostateczne utworzenie - po trzech latach prób i błędów - ogólnokrajowego katolickiego stowarzyszenia komunikacji społecznej w mediach audiowizualnych SIGNIS POLSKA.
Mimo zaakceptowania stowarzyszenia przez Konferencję Episkopatu Polski w początkach roku 2004 oraz usilnych starań m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego czy Radia Warszawa-Praga - nie udało się jak dotychczas doprowadzic do powstania tej organizacji w skali kraju.
Stowarzyszenie Signis Polska winno nawiązac ścisłą współpracę z organizacją dziennikarską UCIP reprezentowana w Polsce przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Pilna potrzeba w tym zakresie oparta na wieloletnich doświadczeniach Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego, które jest od roku 1994 członkiem tej organizacji (utworzonej z OCIC i UNDA, których Polska była członkiem-założycielem od roku 1931), wynika m.in. z faktu konieczności aktywnego udziału przedstawicieli Polski w planowanym w początku czerwca br zjeździe Signis Europa i wyborze nowych władz oraz organizowanym w listopadzie br II Kongresie Signis International.

3/ Proponuję w końcu kwietnia br ostateczne zwołanie Walnego Zgromadzenia Signis Polska,
wybór Zarządu i powołanie komisji tematycznych (radio, telewizja, film, internet, multimedia edukacja ) prowadzonych przez wyznaczonych członków Zarządu - opracowanie szczegółowego programu działania na najbliższe lata. Konieczne jest utworzenie Biura Signis Polska – lokal, telefon, internet, sekretariat , pozyskanie funduszy w kraju i zagranicą – wpisowe, składki, dotacje, rozbudowa stron www.warszawa.org.pl/signis – własna domena www.signis.pl , nawiązanie stałej współpracy z Signis International i EuroSignis www.signis.net , aktywny udział w festiwalach, seminariach i imprezach międzynarodowych , zapraszanie członków
Signis z innych krajów na imprezy do Polski, poszukiwanie międzynarodowych funduszy na działalność i produkcję, pozyskiwanie pomocy Signis International w zakupach sprzętu i programów, koprodukcja międzynarodowa, sprzedaż polskich programów zagranicę,

Radio

Stała współpraca wszystkich rozgłośni katolickich - redakcji katolickich w rozgłośniach Polskiego Radia, rozgłośni diecezjalnych, Radia Maryja, rozgłośni zrzeszonych w sieci Radia Plus, odzyskanie pełnego wpływu na rozgłośnie pracujące na częstotliwościach przyznanych Kościołowi i starania o kolejne koncesje, tworzenie rozgłośni radiowych zakonnych i parafialnych w internecie. Wymiana krajowa i międzynarodowa programów, w tym szeroka współpraca z twórcami polonijnymi - uczestnikami Polonijnego Przeglądu Multimedialnego, pozyskiwanie nagrań i audycji, udział w imprezach międzynarodowych, rozwój i promocja przeglądu programów radiowych w ramach Festiwalu Niepokalanów, rozwój wydawnictw audiowizualnych oraz rozwój przekazów radiowych w internecie

Telewizja

Nawiązanie współpracy istniejących telewizji katolickich - TV Puls i TV Trwam oraz redakcji katolickich w Ośrodkach Telewizji Polskiej SA, a także - redakcji w telewizjach komercyjnych. Współpraca ta winna by przede wszystkim oparta na stworzeniu silnych ośrodków diecezjalnych i zakonnych produkujących filmy i programy telewizyjne, sprzedawane lub wymieniane na zasadach barterowych w kraju i zagranicą. Konieczne są dynamiczne kontakty międzynarodowe m.in. poprzez wykorzystanie posiadającego już 20-letnie doświadczenie Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów, corocznego Przeglądu Programów Radiowych i Telewizyjnych organizowanego we wrzeŚniu przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, udział w innych festiwalach w kraju i zagranicą. Podjęcie dyskusji o przyszłości katolickich telewizji w Polsce i na świecie, opracowywanie kryteriów oceny programów – promocja najciekawszych w katolickich pismach, radiu, internecie.

Rozwój telewizji w internecie w oparciu o doświadczenia ATVN www.atvn.pl i TV TRWAM

Film

Wsparcie organizacji corocznego Festiwalu w Niepokalanowie z udziałem międzynarodowego Jury Signis International, szersza współpraca międzynarodowa, udział w Jury Festiwali w innych krajach. Wymiana doświadczeń celem organizacji podobnych festiwali katolickich w innych krajach - Białoruś w czerwcu, Bangkok i Sankt Petersburg w październiku. Wymiana doświadczeń i miedzy twórcami i podjęcie koprodukcji filmów z pomocą m.in. funduszy europejskich. Rozwój krytyki filmowej w seminariach i wśród młodzieży – dyskusja, seminaria, książki. Promocja kryteriów oceny filmów w katolickich pismach, radiu, telewizji i internecie

Multimedia

Tworzenie Multimedialnych Klubów Edukacja 2000 na bazie kilkunastoletnich doświadczeń ponad 300 parafialnych i lokalnych Klubów Video Edukacja 2000. Wypożyczenie i dystrybucja kaset audio i video oraz płyt CD, CD ROM, DVD, VCD - sprzedaż polskich wydawnictw audiowizualnych w kraju i zagranicą (środowiska polonijne). Poszukiwanie nowych form twórczości komputerowej i multimedialnej - edukacyjne i ewangelizacyjne gry komputerowe – własne i licencje międzynarodowe.

Internet

Promocja katolickich stron internetowych m.in. poprzez organizowany podczas Festiwalu w Niepokalanowie przegląd katolickich ewangelizacyjnych stron www i wykorzystanie dotychczasowych doświadczeń portalu Opoka w tym zakresie. Rozwój forum dyskusyjnych, sympozja, chaty pisemne i głosowe oraz przy użyciu kamer webcam z szerokim udziałem środowisk polonijnych oraz w językach obcych. Udział w inicjatywach międzynarodowych. Sprzęt i programy – wspólne pozyskiwanie ze zniżką, wymiana doświadczeń, promocja oprogramowania otwartego, śledzenie nowych rozwiązań i szersze wykorzystywanie internetu w e-learningu (zdalne nauczanie) i tele-pracy. Kontakty z webmasterami stron Signis na świecie, udział we wspólnych imprezach, rozwój radia i telewizji w internecie. Tworzenie klubów internetowych w ramach Multimedialnych Klubów Edukacja 2000.

Przedstawiając skrótowo z konieczności propozycje różnych form działania mediów katolickich w Polsce - byłbym wdzięczny za podjęcie dyskusji na te tematy oraz za wszelkie uwagi, propozycje i informacje inicjatyw w tym zakresie, które mogłyby by przedstawione
w internecie na stronach www.warszawa.org.pl/signis . Szczęśc Boże!

Zygmunt Gutowski
KSF ul. Barska 2; 02315 Warszawa; tel. 0-602 126 206 email: gutowski@waw.org.pl