Sprawozdanie ze spotkanie informacyjnego na temat powołania do życia
SIGNIS-POLSKA – 22 czerwca 2002 roku.

                W sobotę 22 czerwca przy Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie powołania do życia SIGNIS-POLSKA. SIGNIS to nowe, bo powstałe w listopadzie ubiegłego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Katolickie obejmujące wszystkie rodzaje mediów audiowizualnych: kino, telewizje, video, radio, internet. Jedyne uznawane przez Stolicę Apostolską, podległe Papieskiej Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu. Powstało ono z połączenia dwóch organizacji istniejących wcześniej: Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Radia i Telewizji (UNDA) i Międzynarodowej Organizacji Katolickiej Filmu i Audiowizji (OCIC). Powstanie tego Stowarzyszenia w Polsce jest potrzebą chwili: wynika to z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze media audiowizualne decydują dzisiaj o kształcie życia społecznego. Postęp technologiczny, komercjalizacja, koncentracja mediów w multimedia rodzi wyzwanie, by obejmować te procesy wspólną refleksją ludzi Kościoła pracujących w różnych typach mediów i środowiskach byśmy chrześcijańskie ideały czynili obecnymi na współczesnym areopagu oraz nie zostali w tyle za przyspieszeniem kulturowym. Kto jak nie ludzie Kościoła działający razem mają go wspomagać w edukacji do odbioru mediów, w ich konstruktywnej ocenie, oraz w dialogu z różnymi środowiskami tworzącymi współczesny przekaz audiowizualny. To dzieło nie może być podejmowane jedynie przez działających samodzielnie i często bez wsparcia zapaleńców, ale ma być solidarnie wspomagane przez wszystkich profesjonalnie zajmujących się mediami w jedności z całym Kościołem lokalnym i powszechnym. Ta myśl przyświecała byłemu przewodniczącemu Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu śp. Biskupowi Janowi Chrapkowi, oraz obecnemu Bp. Sławojowi Leszkowi Głodziowi.
                  Tymczasowym przewodniczącym, do czasu pierwszego zjazdu SIGNIS-POLSKA został Ks. Krzysztof Ołdakowski SJ, który dotychczas pełnił obowiązki szefa UNDA-POLSKA. Wiceprzewodniczącym został Pan Zygmunt Gutowski, dotychczasowy szef OCIC-POLSKA, Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego. Im jako naturalnym spadkobiercom UNDA i OCIC została w szczególny sposób powierzona odpowiedzialność za utworzenie SIGNIS-POLSKA. Oprócz nich na spotkaniu w Warszawie obecni byli:

1. Pani Lidia Dutkiewicz – Tygodnik Katolicki „Niedziela”
2. Ks. Marek Brzeziński – Katolickie Radio Archidiecezji Warszawskiej „Św. Józef”
3. Ks. Maciej Chibowski – Radio Warszawa-Praga
4. Ks. Cezary Chwilczyński – Radio Rodzina
5. Pan Andrzej Januszewski – Katolickie Stowarzyszenie Filmowe
6. Ks. Prof. Antoni Lewek – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
7. Ks. Marek Lis – Uniwersytet Opolski
8. Pan Rafał Łączny – Radio „Jasna Góra”
9. Pan Marcin Przeciszewski _ Katolicka Agencja Informacyjna
10. Pan Krzysztof Sielicki – Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia
11. Ks. Ireneusz Skubiś – Tygodnik Katolicki „Niedziela”
12. Ks. Leszek Szura SDS – Serwer Katolik.pl
13. Ks. Rafał Sztejka SJ – Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia
14. o. Jacek Suhak OFM Conv – Telewizja Puls i Telewizja Niepokalanów II
15. Pani Julita Świercz-Wieczyńska – Focus Producers
16. Pan Rafał Wieczyński – Focus Producers

              W czasach kiedy rodziły się UNDA i OCIC, czyli prawie przed 75-ciu laty kinematografia i radiofonia nie miały ze sobą wiele wspólnego. Ale dzisiaj kiedy wszystkie media łączą się ze sobą, następuje konwergencja, która prowadzi do powstania multimediów, walne zgromadzenie UNDA i OCIC obradujące w Montrealu w 1998 roku podjęło decyzję o utworzeniu jednego stowarzyszenia, gromadzącego wszystkie osoby i instytucje działające w obszarze Kościoła pracujących w świecie mediów audiowizualnych. Okres przejściowy trwał 4 lata i pod koniec listopada 2001 roku powstało SIGNIS. Nowe Stowarzyszenie będzie podtrzymywało dotychczasowe sprawdzone formy działalności, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy ekumenicznej i międzyreligijnej, dialogu pomiędzy twórcami nt. wyraźnej obecności porządku duchowego i moralnego, prawdziwie profesjonalnego zaangażowania w mediach ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem sprawiedliwości i praw człowieka. Intencją Stolicy Apostolskiej jest, aby SIGNIS była organizacją medialną skupiającą środowiska medialne w danym kraju, ale by była to organizacja operatywna dla Kościoła, mająca autorytet w środowiskach medialnych danego kraju (nie tylko katolickich; autorytet zwłaszcza w kontaktach ze środowiskiem mediów publicznych, ale i komercyjnych). Te są bowiem szczególnie ważne dla Stolicy Apostolskiej. Wspierane, gdyż stanowią istotny element modelu demokratycznego społeczeństwa i jako takie są zobowiązane do prezentowania informacji z życia Kościoła, stanowiska Kościoła w sprawach kulturowych, społecznych itp., ale i wobec nich Kościół zgłasza szczególne wymagania, pełnienia misji publicznej. Potrzebny jest autorytet profesjonalny i autorytet płynący z oparcia o prawdziwie uniwersalny, katolicki punkt widzenia – a nie partykularny, uwikłany w partykularne interesy i grupy w poszczególnych krajach. SIGNIS ma być swoistym „reprezentantem” stanowiska Kościoła powszechnego i Stolicy Apostolskiej w środowisku medialnym danego kraju. Cele SIGNIS określone w Statutach można osobiście przejrzeć na stronach www.signis.net lub w wersji polskiej na www.warszawa.org.pl/signis.
Zgromadzenie Generalne na zjeździe założycielskim pod koniec listopada 2001 roku w Rzymie wybrało władze Stowarzyszenia. Nowym przewodniczącym SIGNIS został Ojciec Peter Malone, australijski misjonarz ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wiceprzewodniczącymi zostali Augustine Loorthusamy z Malezji oraz Brytyjka Gaye Ortiz. Sekretarzem Generalnym SIGNIS został Robert Molhant.
                 Stowarzyszenia narodowe grupują się na bazie regionalnej. Każda grupa regionalna jest reprezentowana na Zgromadzeniu Delegatów przez sześciu delegatów wybranych podczas Zgromadzenia regionalnego. Najbliższe Europejskie Zgromadzenie Regionalne odbędzie się w dniach od 31października do 3 listopada 2002 roku w Rzymie.
Istnieje duża dowolność w zakresie tworzenia struktur narodowych i międzynarodowych SIGNIS, bo jak mówią Statuty organizacja wewnętrzna Stowarzyszenia Narodowego jest w gestii jego członków.
                Proponuję, aby SIGNIS-POLSKA tworzyły organizacje i instytucje medialne, które byłyby skupione w grupach branżowych. Każda z grup wybierałby swojego przedstawiciela do Zarządu, a więc miałaby prawo do jednego lub dwóch głosów podczas walnych zgromadzeń na naszym narodowym poziomie: chodzi o wybór zarządu, następnie zarząd wybiera przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, skarbnika, komisję rewizyjną. Chodzi o zapewnienie maksymalnej reprezentatywności różnych środowisk i rodzajów mediów audiowizualnych. Do zarządu powinno wejść po jednym przedstawicielu każdej z typów organizacji medialnych w Polsce związanych z Kościołem: stowarzyszenia twórców, niezależne firmy producenckie, radiowe rozgłośnie katolickie (należy rozważyć czy np. nie dwóch reprezentantów uwzględniając bogactwo rynku radiowego w Polsce), portale internetowe, redakcje programów katolickich w mediach publicznych, placówki naukowe i formacyjne. Proponuję, by utworzyć siedmioosobowy zarząd SIGNIS-POLSKA. Oczywiście do SIGNIS-POLSKA mogą przynależeć także osoby indywidualne. Z pomocą radców prawnych w najbliższym czasie postaram się przygotować projekt Statutów SIGNIS-POLSKA. Będzie on wzorowany na istniejących statutach SIGNIS jako organizacji światowej. Prześlę go oczywiście do konsultacji ze wszystkimi, którzy złożyli akces do nowej organizacji. Postaram się uczynić to jak najszybciej. Poczynię także niezbędne kroki, aby rozpocząć proces rejestracji naszego Stowarzyszenia i spełnić inne wymogi formalno-prawne, aby mogło rozpocząć swoją działalność.
                Oczywiście przynależność do różnych Stowarzyszeń kosztuje każdego z jej członków, bo z czegoś muszą się one utrzymać. Opłaty są zróżnicowane w zależności od zamożności kraju, którego struktura narodowa przynależy do Stowarzyszenia regionalnego i światowego. Wiceprzewodniczący SIGNIS-EUROPE Reinhold Jacobi zaproponował cztery poziomy opłat. Dla SIGNIS-POLSKA opłata za rok 2002 wynosi 550 USD lub 604 EURO. Każda organizacja medialna, która złoży swój akces do SIGNIS-POLSKA powinna zostać poproszona o opodatkowanie się na rzecz SIGNIS-EUROPE w zależności od wielkości i zamożności biorąc także pod uwagę wydatki, które powinny pokryć naszą działalność na szczeblu lokalnym. Do czasu zjazdu założycielskiego w listopadzie każdy z członków otrzyma propozycje wielkości opłaty. Podtrzymuję propozycje, aby pierwszy zjazd SIGNIS-POLSKA odbył się w sobotę, dnia 16 listopada 2002 roku w Warszawie.

                                                                                             Szczęść Boże

                                                                                                                     Krzysztof Ołdakowski SJ