Radio Maryja 21.05 Korespondencja 6
Szczęść Boże!

Drugi dzień Festiwalu tj. czwartek 20 maja zakończył "Wieczór Maryjny". Prezentowane były związane z kultem Maryjnym w Polsce i w świecie. Pierwszy pokazano film ks. Leszka Surmy " Madonna z lipowego drewna" przedstawiający historię figury Matki Bożej Kębelskiej i Sanktuarium w Wąwolnicy oraz pielgrzymkę zdążającą do tego sanktuarium. Następnie wyświetlono amerykański film o Instytucie Maryjnym w Dayton w Stanach Zjednoczonych "Wszystkie pokolenia będą zwać Ją błogosławioną". Biblioteka tego Instytutu zbiera z całego świata teksty, rejestracje filmowe, kopie obrazów i rzeżb oraz inne przedmioty związane z kultem Maryjnym. Po filmie odbyło się spotkanie z ks. Antonim Nadbrzeżnym KUL-u piszącym doktorat z mariologii współczesnej i w związku z tym współpracującym z Instytutem.Występował on w imieniu Michaela Duricy z Dayton, który niemógł przybyć na Festiwal. Po spotkaniu zaprezentowano filmy o pielgrzymkach do sanltuariów maryjnych - polski amatorski . "Wojskowa pielgrzymka na Jasną Górę".i brazylijski "Pielgrzymka motocyklowa" . Wieczór zakończył amerykański film o misterium bożonarodzeniowym w San Antonio w Teksasie zwanym "La Grad Posada" - Wielka Gospoda.

Trzeci dzień Festiwalu wypełnia temat "Ludzie wielcy i zwyczajni". Pierwsza postać to Babcia Krycha (lekarz Laryngolog Krystyna Jakubowski z Koła) prowadząca od lat program w telewizji kablowej. Edycja ubiegłoroczna była zatytułowana " Do Europy z kuferkiem Babci Krychy" W kuferku jest to co Polacy katolicy powinni wnieśc do Europy. Program jest katechezą, elementarzem zachowań itd itp czyli jak mówi autorka "Ora et labora" i "Sursum corda". Trudno omówić wszystkie filmy, prawie każdy dostarcza emocji i wzruszeń.

Film Dariusza Walusiaka "Mała Warszawa" (tak nazywany jest Gródek Podolski)- to opieweść o księdzu z pochodzenia Łotyszu odbuduwującym polskie kościoły na Podolu. Praca i poświęcenie polskiego werbisty o. Mariana Żelazka opiekującego się trędowatymi w Puri w Indiach - pokazana jest w filmie Anny Pietraszek "Głód Miłóści". Film Bożeny Garus_Hockuba "Moja droga do Prawdy" prezentuje sylwetkę prof.Władysława Fijałkowskiego, ginekologa i piłożnika, twórcy szkoły rodzenia, obrońcy zycia nienarodzonych - człowieka głębokiej wiary. Film "Żebraczej drogi ciąg dalszy" Hanny Kraczmaruk ukazuje Zofię Langowską, której upór i wiara w Boga i ludzką życzliwość zaowocowały przemianą ruiny pałacowej w szkołę rzemiosł artystycznych. Wiele wzruszeń przyniósł film Andrzeja Pankiewicza "Nieśmiała opowieść o dzielnych niewiastach". Bohaterka tego filmu Alina Topolska sprowadziła ,mimo wielu trudności administracyjnych, swoich krewnych - wnuków zesłańca aż z Ewenii na morzem Beringa. Film pokazuje ich asimilację w polskich warunkach i poszukiwanie wiary w Boga.

W sobotę będą obradowały odrębne Jury oceniające słuchowiska radiowe i nagrania muzyczne oraz strony internetowe. Nadesłano 10 słuchowisk radiowych i 10 nagrań muzycznych.

Szczęść Boże!
Z Niepokalanowa-Lasku mówił Andrzej Januszewski - wicedyrektor Festiwalu.


Radio Maryja 20.05 Korespondencja 5
Szczęść Boże!

W pierwszym dniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Niepokalanowie Lasku w godzinach popołudniowych w pierwszej części bloku tematycznego "Współcześni misjonarze" - duże zainteresowanie uczestników wzbudził film "Ewangelia według George'a" jako autentyczna i bardzo poruszająca historia amerykańskiego pielgrzyma - katolickiego zakonnika, którego droga do Jerozolimy biegła m.in. przez Białoruś. Obecny na festiwalu reżyser Jurij Goriulow chętnie odpowiadał na pytania o tym jak powstał film. Drugim był amerykański program telewizyjny o misjach w Tanzani "Odległe Pole - Shinyanga". Uwagę przyciągały piękne afrykańskie krajobrazy, z którymi kontrastuje trud codziennego życia Tanzańczyków.Ukazano jak pomaga im wiara w Jezusa i jak ją przeżywają.

W pamięci widzów na pewno pozostanie program telewizji poznańskiej "A w niedzielę w Kicinie..." gdzie autorka Danuta Kaszewska pokazała żywą, autentyczną wiarę, która przejawiła się w spontanicznie zrealizowanym misterium Męki Paschalnej. Podobny wydźwięk miał dokument "Lednica 2000 - Noc Ducha Świętego" o zeszłorocznym misterium światła, soli i zapachu.

Wieczór filmowy zakończono brazylijskim filmem fabularnym "On żyje" pokazującym rodzenie się kościoła - zdarzenia od zmartwychwstania Jezusa do Zesłania Ducha Świętego.

Czwartek, 20 maja, drugi dzień festiwalu obejmował filmy w grupach tematycznych: "Problemy ludzkiego życia", "Nasz Ojciec Święty" oraz filmy o tematyce Maryjnej.

W godzinach porannych przedstawiono filmy dotyczące problemów alkoholizmu, bezdomności i aborcji. Trzy pierwsze programy: "Nadzieja Trzeźwości", "W świątecznym nastroju" oraz "Wzwyż - Bezdomni Domownicy" przedstawiały świadectwa ludzi ogarniętych chorobą alkoholową, jej przyczyny, skutki, a także drogę ku trzeźwości. Kolejny film "Nie ma dla nich miejsca" to krótka, dwuminutowa animacja, będąca swoistym rachunkiem sumienia ludzi uwikłanych w problemy aborcyjne. Posiada on ogromny ładunek emocjonalny .W końcowej sekwencji odbiorcę porusza obraz godła Polski, na którym orzeł płacze krwawymi łzami. Następnie widzowie obejrzeli amatorski dokument edukacyjny "Czy warto czekać?", odnoszący się do czystości przedmałżeńskiej.
Poza konkursem pokazano program "Dramat aborcji" jeden z cyklu dziesięciu filmów będących pomocami dydaktycznymi z "Wychowania do życia w rodzinie". Producentem tej serii jest Zakład Wychowawca Fundacji Źródło z Krakowa. Autorka tego cyklu Izabela Drobotowicz-Orkisz nagrodzona zostałą na ubiegłorocznym Festiwalu za film fabularny "Zamieszkać z Tobą" o św. Teresie od Dzieciątka Jezus
Drugi dzień festiwalowy uświetnił swą obecnością bp Władysław Miziołek. Podczas homilii Mszy Świętej, której przewodniczył podkreślił doniosłość roli twórców w przekazywaniu Prawdy, Dobra i Piękna. Uczestniczył również w emisji filmu pt. "Cały dla Ciebie", który otworzył serię poświęconą Ojcu Świętemu. Po projekcji tego filmu reżyser Tadeusz Szyma opowiadał o okolicznościach powstania filmu. W tym dokumentalnym cyklu prezentowane były także filmy o pielgrzymmce papieskiej na Kubę: "Kubańskie oczekiwania" Nadine i Grzegorza Tomczaków oraz "Pielgrzym Prawdy i Nadziei" - Doroty Warakomskiej i Jarosława Szczepańskiego. Filmowi towarzyszy książka tych autorów pt. "Ostatnia wyspa komunizmu. Jan Paweł II na Kubie".
W programie Festiwalu przewidziano także codziennie Czas na refleksje takie festiwalowe rekolekcje prowadzone przez o. Stanisława Piętkę, których tematem jest przygotowanie do Wielkiego Jubileuszu wg wskazań Ojca Świętego w "Tertio millenio adveniente" dotyczące roku Boga Ojca.
O pozostałych filmach opowiem w następnej korespondencji. Szczęść Boże! Z Niepokalanowa-Lasku mówił Andrzej Januszewski - wicedyrektor Festiwalu.


Radio Maryja 19.05 Korespondencja 4
Szczęść Boże!

19 maja 1999 roku. o godz. 11.00 Mszą Świętą inauguracyjną, odprawianą przez o. Stanisława Piętkę - przełożonego Ośrodka Formacyjnego Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie-Lasku rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich i Multimediów. We wprowadzeniu o. Stanisław nawiązał do słów i misji św. Maksymiliana Marii Kolbego, których kontynuacją jest ten Festiwal. To św. Maksymilian podkreślał rolę mediów w ewangelizowaniu świata. W homilii uczestnicy festiwalu mogli usłyszeć o roli twórców w przekazywaniu najwyższych wartości: prawdy, dobra, i piękna. W ostatnim roku przygotowań do Wielkiego Jubileuszu, będącego wigilią nowego tysiąclecia, działalność artystyczna ma szczególne znaczenie. Ojciec Święty w liście do artystów zachęca do dialogu i współpracy z Kościołem. Jan Paweł II głosi także pogłębioną refleksję teologiczno -filozoficzną , która powinna stać się przedmiotem wnikliwej analizy współczesnego świata kultury, gdyż obok humanizmu ukształtowała się inna jego forma, bez obecności Boga. Jest pewne podobieństwo, między artystą, a Stwórcą. Artysta nie powołuje do istnienia z nicości, w swym akcie twórczym - wykorzystuje jedynie to, co istnieje. Najistotniejsze jest to by pracę artystyczną opierać na najwyższych wartościach etycznych. Pokazać ludziom to, co prowadzi do Prawdy, Dobra i Piękna. Wartości te stanowią filary Festiwalu.

Po mszy świętej odbyło się otwarcie festiwalu prowadzone przez dyrektora Zygmunta Gutowskiego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in.:- Senator Krystyna Czuba - przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu; Stanisław Sułowski - przedstawiciel Prezesa TVP S.A. Witold Graboś, Jan Sęk i Jan Czarzasty - członkowie Krajowej Rady RTV, Jan Kardasiewicz- przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, Jerzy Schonborn z Komitetu Kinematografii, Maciej Gielecki- radny

Sejmiku Województwa Mazowieckiego, prezes Instytutu "Nasza Warszawa", Mieczysław Głuchowski - przewodniczący Rady powiatu sochaczewskiego oraz inni przedstawiciele władz lokalnych.

W pierwszym dniu Festiwalu po południu pokazano filmy o których wspominałem we wczorajszej korespondencji oraz film białoruski Ewangelia wg George'a o wędrującym do Jerozolimy zakonniku amerykańskim, autorstwa zeszłorocznego laureata Grand Prix Jurija Goruliowa, który współpracuje z polskimi werbistami.
O wieczornych projekcjach opowiem w następnej korespondencji.

Szczęść Boże!
Z Niepokalanow