Fundacja Polska – Europa-Polonia
- organizator Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków”    
www.warszawa.mazowsze.pl
w związku z zaprzysiężeniem nowego prezydenta USA – Donalda Trumpa
oraz rozpoczęciem w Polsce Roku Tadeusza Kościuszki poleca:

Poniedziałek 16 stycznia   - Spotkanie Klubu Ronina ul. Foksal 3/5 Warszawa
19.00 – Przegląd Tygodnia
20.00 – Eugeniusz  Starky prezentuje swój film o pierwszych Polakach w Ameryce

 
        -----

POLONIANS - BOHATEROWIE Z JAMESTOWN (TRUE HEROES OF JAMESTOWN)
POLONIANS  - AMERYKAŃSCY  BOHATEROWIE Z POLSKI (28’)    https://www.youtube.com/watch?v=08IwDlLH7eo
Film ukazuje niezwykle ważną, jednocześnie odkrywczą rolę Polaków w narodzinach Stanów Zjednoczonych. Kiedy pierwsza angielska osada w Ameryce Północnej, Jamestown, chyliła się ku upadkowi, na pomoc
wezwano  Polaków. To dzięki nim ta osada przetrwała, a z nią późniejsze Stany Zjednoczone Ameryki.
Ci pierwsi Polacy, jak również  następni, przyczynili się w ogromnej mierze do budowy amerykańskiej państwowości. Powinni o tym wiedzieć nie  tylko Amerykanie, ale reszta  świata również..
Scenariusz i realizacja Eugeniusz Starky, muzyka: Edd Winddancer, Ilustracje: V. Gavron, Sidnet E. King
Polacy w historii Stanów Zjednoczonych kojarzą nam się z Tadeuszem Kościuszko i Kazimierzem Pułaskim. Niewiele wiemy o naszych rodakach, którzy ponad 400 lat temu, 1 października 1608 roku na pokładzie statku „Mary and Margaret” przybyli do Ameryki Północnej za sprawą kapitana Johna Smitha, zarządcy pierwszej osady angielskiej JAMESTOWN nad rzeką James w Wirginii, która dzięki Polakom przetrwała, wbrew niezliczonym trudnościom, zagrożeniom i klęskom. Dwie poprzednie próby osadnictwa anglosaskiego na kontynencie amerykańskim zakończyły się niepowodzeniem. Kapitan Smith znał Rzeczpospolitą i jej mieszkańców. Jako sierota opuścił rodzinną Anglię i przez wiele lat wędrował po Europie w poszukiwaniu przygód. Brał udział w wojnie węgiersko-tureckiej podczas której trafił do tatarskiej niewoli. Udana ucieczka z Krymu zaprowadziła go do Rzeczypospolitej, gdzie otrzymał gościnę i pomoc. W swoich wspomnieniach opisuje Polaków jako ludzi otwartych i życzliwych, oddanych przyjaciół, umiejących nawiązać współpracę z innymi. Zapamiętał, jakim szacunkiem darzą pracę. Dzięki staraniom Kapitana Smitha londyńska „Virginia Company” ściągnęła do Jamestown pięciu pierwszych osadników dwoje szlachty, Michała Łowickiego z Londynu i Jana Bogdana z Kołomyi oraz rzemieślników – Zbigniewa Stefańskiego, Stanisława Sadowskiego i Jana (Jura) Matę To ci ludzie zbudowali tam pierwsze studnie, dzięki czemu uniknięto częstych wcześniej epidemii, zagrażających istnieniu osady. Oni zbudowali pierwszy piec hutniczy do wyrobu szkła. Była to pierwsza fabryka w Ameryce, a jej wyroby pierwszymi towarami eksportowymi do Europy. Polacy produkowali smołę i dziegieć, niezbędne do budowy i remontu statków. Wznosili domy i fortyfikacje. W Jamestown w ciągu XVII stulecia mieszkało blisko 50 Polaków. Ciężką pracą i poświęceniem uratowali tę pierwszą kolonię przed upadkiem. A gdyby Jamestown nie przetrwała, Hiszpania i Francja podzieliłyby Amerykę między siebie i Stany Zjednoczone być może, nigdy by nie powstały. Pierwsi polscy emigranci w Ameryce zorganizowali także pierwszy strajk na tym kontynencie. Jako obcokrajowcy nie posiadali tych praw, które mieli podani króla Anglii. Strajk, zorganizowany w 1619 roku o pełnię praw obywatelskich i politycznych był skuteczny, ponieważ dzięki temu Polacy stali się równoprawnymi uczestnikami życia społecznego w kolonii. Prezydent Gerald Ford w roku 1973 napisał: „Historia o tym, jak polscy emigranci pomagali w założeniu osady w Jamestown jest niezwykle barwna. Pomysłowość i kwalifikacje, jakie aprezentowali (...) napawają wszystkich Amerykanów polskiego pochodzenia dumą. Te właśnie cechy uczyniły Amerykę wielkim krajem”. W ten oto sposób Polacy zbudowali zręby nie tylko amerykańskiej gospodarki, ale przyczynili się do rozwoju demokracji i wolności na kontynencie, w którym przez następne 400 lat przybysze ze wszystkich zakątków globu widzieli Ziemię Obiecaną.
  
EUGENIUSZ STARKY   Absolwent Cum Laude City University of New York - Produkcja  Filmów . Tam produkuje swoj pierwszy film: "Walizka Emigranta", o emigracji solidarnościowej w USA. Przez wiele lat prowadzi w USA
 i Kanadzie działalność impresaryjna. W roku 2000 wrócił do filmu. Jak dotąd wyprodukował 12 filmów dokumentalnych, m.in. „Korespondent Bryan”. . Cztery ostatnie to "Walcząc o Honor" film o Powstaniu Warszawskim, "Amerykański Korespondent", film o oblężeniu Warszawy we wrześniu 1939, "Giotto - Historia Zbawienia", oraz "Pierwsi Polacy w Ameryce". Obecnie pisze scenariusze do filmów fabularnych: "Amerykanka", "Eleanor", o Eleonorze  Roosevelt oraz o Eskadrze Kościuszki. Filmy Eugeniusza  Starky’ego otrzymały  nagrody (w tym Grand Prix) organizowanego przez Fundację Polska-Europa-Polonia Polonijnego Festiwalu „Polskie Ojczyzny” i Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów.
Filmy Eugeniusza Starky będzie można nabyć na  DVD podczas spotkania w poniedziałek 16 stycznia
2017..

 

 

I