PROGRAMY RADIOWE
 POLONIJNY FESTIWAL MULTIMEDIALNY „POLSKIE  OJCZYZNY 2014”

 

 

9R001 Wierzę w Boga, jestem Polakiem.
 (Rozmowy z Poloniš; cykl wywiadów z Polakami mieszkajšcymi poza Ojczyznš w USA, Niemczech, Anglii)
 
- 240 minut ks. Mariusz Sokołowski SChr (Chrystusowiec - Niemcy)

. „Wierzę w Boga, jestem Polakiem” to cykl 18 wywiadów przeprowadzonych w 3 krajach: USA, Niemczech i Anglii poœród mieszkajšcych tam Polaków a także jeden w samolocie i jeden w autokarze. To rozmowy o życiu na obczyŸnie, Polsce, patriotyzmie, Bogu teraŸniejszoœci i przyszłoœci. Mówiš dzieci, młodzież, doroœli. Wywiady nagrał ks. Mariusz Sokołowski –chrystusowiec, gdy odwiedzał różne wspólnoty polonijne głoszšc tam rekolekcje czy podejmujšc się zastępstwa lokalnego duszpasterza w jego posłudze kapłańskiej.

 Ks. Mariusz Sokołowski SChr ur.1979 roku, wyœwięcony na kapłana w 2005 r w Poznaniu w Zgromadzeniu Księży Chrystusowców. Od diakonatu zwišzany z radiem Emaus  w Poznaniu a potem rozwijajšc  pasję pracy z mikrofonem jako duszpasterz powołań Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej podjšł stałš współpracę z radiem Jasna Góra i Radiem Szczecin (sekcja katolickš) będšc swego rodzaju „korespondentem zagranicznym”. W 2014 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów katolickich w Niepokalanowie za cykl „NA SERIO O POWOŁANIU” otrzymał II nagrodę w kategorii program radiowy. Obecnie jest duszpasterzem Polonii w Niemczech, w Bochum, w Zagłębiu Ruhry.

=========================================================================================================================================

9R002 Spotkanie w Genewie  58:27  Marysia Thiele (Australia)

Po rozstaniu w 1823 roku, Pawła Strzeleckiego i Adynę Turno łšczyły miłosne listy do roku 1865. Spotkanie w Genewie wywołało euforię, ukazujšc też rysy na ich miłoœci. Podsumowujš więc wydarzenia i ich skutki na obopólne uczucie, by pogodzić się  z  niszczšcym miłoœć czasem.  Sir Paul Strzelecki i Adyna Turno rozstali się  bez pożegnania, skracajšc wspólny tydzień do trzech dni.

 

Maria Thiele - Od 1987r w Australii; surdopedagog i surdologopeda; praca: 17.5 lat w Polsce, 16.5 lat w Adelaide.  Od 1996r  redaktor, komentator i prezenter  Radia Polonia PBAFM, członek redakcji miesięcznika „Panorama”.  Artykuły i wiersze publikowane sš we wszystkich polonijnych czasopismach Australii i na Pulsie Polonii.  2013r  medal  H.Cegielskiego: „LABOR OMNIA VINCIT”.

 

=============================================================================================================================================

 

9R003 Arcydzieła literatury polskiej  na antenie Radia 3ZZZ w Melbourne.
Częœć IV „W pustyni i w puszczy” - 56’23”    Józef Rogala
Troska o zachowanie języka polskiego, ukazywanie jego piekna oraz przypominanie ważnych, stale aktualnych w swej treœci arcydzieł kultury polskiej, to cele przyœwiecajšce autorowi tego cyklu. Do tej pory ukazały się „Lalka”, Krzyżacy”, W pustyni i w puszczy”. W krótce „Faraon”
Józef Rogala i jego córka Joanna, którzy mieszkajš w Australii, to pracujšcy społecznie radiowcy-amatorzy, którzy nagrań dokonujš w domu, korzystajšc tylko z laptopa i mikrofonu. On opracowuje i prezentuje teksty, ona zajmuje się stronš technicznš – nagranie i montaż. Wspólnie przygotowali dla Radia 3ZZZ ponad sto programów o Krakwoie oraz pięć w cyklu prezentacji arcydzieł literatury polskiej.

============================================================================================================================================

9R004 Słowo polskie w Ejszyszkach 17'45" Marta Rebzda (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)

Pani Lucyna Jundo wraz z mężem prowadzi w Ejszyszkach, na Litwie, jedynš w całym powiecie polskš księgarnię. Co ciekawe pomysł założenia tej księgarni zrodził się w sytuacji trwajšcego przez 10 lat bezrobocia, i był ich sposobem na wyjœcie z impasu, w którym tkwili, jako rodzina, po upadku ZSRR  i po likwidacji miejscowego kołchozu, który dla nich, jak i dla większoœci mieszkańców, był jedynym Ÿródłem utrzymania. Ta audycja to opowieœć o zwykłych ludziach, którzy niosš słowo polskie w Ejszyszkach
Marta Rebzda, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Poiltycznych UW oraz Instytutu Literatury Polskiej na kierunku "Współczesne teksty kultury" UW. Od przeszło trzech lat zwišzana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Wczeœniej z "Reporterem Polskim" i Eksresem Reporterów" TVP 2 oraz Wizjerem TVN. ===================================================================================================================================================

9R005 Przymusowy emigrant  - 31’   Grażyna Preder  (Polskie Radio Koszalin)

Jan Ćwikliński był pierwszym powojennym kapitanem ms. Batory. W obawie przed aresztowaniem, w 1953 roku zszedł ze statku w angielskim porcie i poprosił o azyl polityczny.Nigdy już do Polski nie powrócił. Zmarł w 1976 roku. Pochowany jest na cmentarzu Doleystown, zwanym „polskš Częstochowš w Ameryce”. 

Dziennikarz-publicysta.Od poczštku pracy zawodowej- w  Polskim Radiu Koszalin....Ma w swoim dorobku liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w konkursie „Pogranicze’, „Melchiory”, „Grand PiK” i Polonijnym  Festiwalu Multimedialnym
========================================================================================================

--9R006   „Prawda utracona   32’ 36”   Patrycja Gruszyńska-Ruman  (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia)
                                                                i Waldemar Kasperczak   (Fundacja ”Głos Ewangelii”)

Zbliża się 30 rocznica męczeńskiej œmierci księdza Jerzego Popiełuszki, a prawdy o tym kto stała za zamachem na Jego życie nadal di końca nie wiemy. Waldemar Chrostowski – kierowca i zarazem jedna z najbardziej zaufanych osób księdza Jerzego, to dla jednych bohater, a dla innych zdrajca. Wcišż mimo upływu czasu, w pewnych œrodowiskach, jest to tematem sporów.  Reportaż nie próbuje znaleŸć odpowiedŸ na to trudne pytanie, a jedynie przybliżyć, zawłaszcza młodemu pokoleniu to wydarzenie i zarazem pobudzić do refleksji nad utratš o nim prawdy

Patrycja Gruszyńska-Ruman i Waldemar Kasperczak przez kilka lat wspólnie tworzyli reportaże w ramach Fundacji „Głos Ewangelii”. Majš na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Obecnie Patrycja jest zwišzana ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, to jednak nie przeszkadza aby wspólnie od czasu do czas razem coœ nadal stworzyli.

========================================================================

9R007  „Tysišc metrów epopei 23”15  Magdalena Balcerak   (Fundacja ”Głos Ewangelii”)

Kilka lat temu œwiatem filmowym wstrzšsnęła wiadomoœć o odnalezieniu we Wrocławiu dotšd nieznanych fragmentów niemego filmu "Pan Tadeusz" z 1928 w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Filmoteka Narodowa rozpoczęła pracę nad rekonstrukcjš dzieła. Wraz z pracami nad rekonstrukcjš film odsłaniał swoje niezwykłe tajemnice.   9 listopada  2012 w warszawskim kinie Iluzjon, w Wilnie i Paryżu, oraz kinach studyjnych na terenie całej Polski, odbyła się repremiera filmu z muzykš na żywo w kompozycji Tadeusza WoŸniaka. Obecnie istnieje możliwoœć nabycia filmu tylko w Filmotece Narodowej.  14 lutego 2014 roku mija 180 lat od momentu oddania przez Adama Mickiewicza epopei „Pan Tadeuszh do druku, a w czerwcu 180 lat, kiedy wyszedł jej pierwszy nakład.

 Od 2001 roku reportażystka i realizatorka radiowa w Fundacji „Głos Ewangelii”. Od 2004 roku współpracuje ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.W 2006 roku reportaż  „Dogonić marzenia”, zrealizowany wspólnie z Waldemarem Kasperczakiem, został wyróżniony w konkursie o Grand PiK Radia Pomorza i Kujaw. Kilkuletnia współpraca realizatorska z Patrycjš Gruszyńskš-Ruman zaowocowała pierwszym współautorskim reportażem „Dopóki jestem”, który zdobył nagrodę Srebrnego Melchira, to najwyższe wyróżnienie w kategorii „Premiera Roku”, na IX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2013". Reportaż ten również znalazł się w œcisłej czołówce takich międzynarodowych konkursów jak „Prix Italia 2013”, czy „Prix Bohemia 2013”. Za jeden z ważniejszych w swoim dorobku, autorka uważa reportaż „Tysišc metrów epopei”. Przez wiele tygodni œledziła proces rekonstrukcji i odkrywania historii taœm filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku, odnalezionych w niezwykłych okolicznoœciach.

 

9R008 Reportaż z fotografiš: LAXTON HALL - œwięto rodzin w Anglii  29’   Dariusz Parczewski

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii od czterech lat obchodzi Œwięto Rodzin w Niedzielę Zesłania Ducha Œwiętego. Do Laxton Hall - oœrodka prowadzonego przez polskie zakonnice - zjeżdżajš się polskie rodziny z Anglii i Walii. Wspólnie modlš się, grillujš i bawiš przy chrzeœcijańskiej muzyce. Zapraszamy do wysłuchania reportażu z tegorocznego Œwięta Rodzin w Laxton Hall. 

 

Dariusz Parczewski - ur. w 1973 w Białej Podlaskiej. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zwišzany z filmem niezależnym, teatrem i sztukš pisania… Wyróżniony na Festiwalu w Niepokalanowie - 2013 i nagrodzony Złotym Kotem na Festiwalu Teledysków w Lublinie. Udziela się w mediach społecznoœciowych, np. w Radiu Wnet. Żonaty, ma czworo dzieci.
================================================================================

9R009  Zadwórze – polskie Termopile 6.4”  Piotr Sobota 

Co roku w Zadwórzu koło Lwowa pod koniec sierpnia odbywajš się uroczystoœci w rocznicę bitwy nazywanej „polskimi Termopilami” z uwagi na heroicznš postawę polskich żołnierzy. Było to starcie w ramach wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajšczkowskiego a siłami bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. W walce zginęło 318 polskich żołnierzy, kilku dostało się do niewoli. Obrona Zadwórza zaangażowała znaczne siły bolszewickie, co dało czas oddziałom polskim na umocnienie pozycji na przedpolu Lwowa

Dziennikarz radiowy i prasowy. Współpracownik audycji „Na lwowskiej fali” Radia Katowice i Polskiego Radia Lwów, autor kilkudziesięciu relacji dŸwiękowych, reportaży i wywiadów w Polskim Radiu Rzeszów. Autor publikacji prasowych poœwięconych sprawom relacji polsko-ukraińskich w gazecie Supernowoœci”. Poeta. Fotografik

 =============================================================================================

9R010  Wnet Wywiad: Czesław Maryszczak o Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii.  48 ’  Dariusz Parczewski

Czesław Maryszczak prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów - Federacja Œwiatowa wspomina rodzinę, wojnę, zesłanie i uwolnienie oraz pierwsze lata po zakończeniu wojny... Zapraszamy! Wywiad został przeprowadzony w Cheltenham 13. lipca 2014 r.      

Dariusz Parczewski - ur. w 1973 w Białej Podlaskiej. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zwišzany z filmem niezależnym, teatrem i sztukš pisania… Wyróżniony na Festiwalu w Niepokalanowie - 2013 i nagrodzony Złotym Kotem na Festiwalu Teledysków w Lublinie. Udziela się w mediach społecznoœciowych, np. w Radiu Wnet. Żonaty, ma czworo dzieci.

9R011 Ja jestem Żyd z Wesela  - 37’ Mirosław Kuszner  Teatr Studio Miniatur im. J. Szaniawskiego z Melbourne (Australia)

=====================================================================================================================