FILMY I PROGRAMY TELEWIZYJNE
POLONIJNY FESTIWAL MULTIMEDIALNY „POLSKIE  OJCZYZNY 2014”

9F001  Połączył nas papież  Dokum. – 62’ 37”    Autor:  Krzysztof Tadej
producent / dystrybutor Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP S. A. dla Redakcji Audycji Katolickich TVP 

Film dokumentalny „Połączył nas papież” to opowieść o tym, w jaki sposób Jan Paweł II wpłynął na ludzi Telewizji Polskiej – dziennikarzy, operatorów, realizatorów.  To również film o wyjątkowych programach Telewizji Polskiej w Watykanie z udziałem Ojca Świętego i o stosunku papieża do polskich dziennikarzy. Autorzy transmisji i programów opowiadają o tym, co działo się poza telewizyjnymi kamerami.  Rozmówcy opowiadają m. in. O dramatycznych momentach w czasie pielgrzymek papieskich, a także wyjątkowych, śmiesznych sytuacjach związanych z praca dziennikarską. Duża część filmu poświęcona jest historycznej, pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny. Film podzielony jest na kilka części: medialny papież, pielgrzymki papieskie, wydarzenia medialne, śmierć Jana Pawła II, Benedykt XVI, papież Franciszek.

Krzysztof  Tadej  (ur. w 1971 r.) – dziennikarz TVP, autor reportaży i filmów dokumentalnych, wydawca   telewizyjnych, wydawca programów i transmisji telewizyjnych. Absolwent Instytutu Dziennikarstwa UW i Instytutu Historycznego UW. Autor książek o Janie Pawle II.   Organizował, przygotowywał i realizował wiele programów w Watykanie. Laureat  I nagrody w kategorii programów telewizyjnych w 2014 r. i 2010 r. podczas Międzynarodowego Katolickim Festiwalu Filmów w Niepokalanowie. 

===================================================================

9F002  Tumult nad Łodzią  Dokum. - 42’ Leszek Ciechoński  dystrybucja: Fundacja Tumult

Film zmontowany prawie w całości z archiwalnych materiałów dwudziestoletniej historii festiwalu Camerimage, z telewizyjnych newsów i amatorskich zdjęć. Ten swoisty konglomerat dał w sumie dramatyczną i pełną emocji opowieść o losach budowy Nowego Centrum Łodzi, o wspaniałych artystycznych planach, zniszczonych przez intrygi polityczne, doraźność decydentów i wreszcie przez zwykłą pazerność i chciwość. To także film o walce w obronie honoru, godności, o narastaniu nienawiści i... o wielkiej sile, jaką jest sztuka na najwyższym poziomie.

Leszek Ciechoński – jest reportażystą, filmowcem, dziennikarzem. Od 1989 roku realizuje własne projekty filmowe i dziennikarskie. W 1994 zadebiutował w telewizyjnym „Ekspresie Reporterów”, który od tego czasu wyemitował blisko 200 jego kolaudowanych reportaży. Jest także autorem 15 filmów dokumentalnych, z których kilka („Chłopcy”, „Tajemnica Parowego Młyna” i „Przyspieszony Przemyśl-Szczecin”) mogli obejrzeć widzowie Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  Otrzymał wiele nagród dziennikarskich (SDP, nominacja do Grand Press) oraz filmowych - na festiwalach w Szczecinie, Częstochowie i Poznaniu.
==================================================================

9F003 Świadectwo Dokum. - 40’ Autor .Aleksandra Fudala

25 lat temu , dzięki dotacji Jana Pawła II powstała w Katowicach Fundacja Światło - Życie. Jej fundatorem został  ks. Henryk Bolczyk-dawny kapelan górników Kopalni Wujek. Zadaniem Fundacji było przede wszystkim wspieranie Ruchu Światło- Życie, ale nie tylko. Fundacja działa wszędzie tam, gdzie jest pomysł i potrzeba pomocy- uzależnionym, ubogim, dzieciom ulicy…Po 25 latach Fundacja dysponuje 20 ośrodkami w całej Polsce. Film „Świadectwo” jest …świadectwem wielu działań Fundacji

Aleksandra Fudala  – dziennikarka  przez 20 lat związana z TVP Katowice, autorka filmów reportaży i filmów dokumentalnych  realizowanych dla TVP 1 , TVP Historia i TVP Katowice. Za zrealizowane filmy nagrodzona m.in. dwukrotnie na  Międzynarodowym Festiwalu Multimedialnym  w Częstochowie /w 2010 i 2011 r/  oraz trzykrotnie  wyróżnieniem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2010  i 2011 i  2012 roku  r. za popularyzację wiedzy, uhonorowana także nagrodą dla najlepszego wydawcy programów informacyjnych w 2005 roku na Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP. Od  2011 – wydawca serwisu kulturalnego „Kulturalny Śląsk” oraz wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 

========================================================

9F004   Paprykarz węgierski po szczecińsku dokum. – 21’  Autor Mariusz G. Brzostek

Film odwołuje się do  3 obchodów Dni Węgierskich w Szczecinie w 2014 roku. Podczas których na zlecenie Miasta Szczecina  autor dokumentował wydarzenie.  Cykl imprez jakie towarzyszyły  obchodom dał  asumpt do podstawowego pytania: Jaki związek ma rewolucja 1848 roku z obecnym Szczecinem? Jego mieszkańcami. Ku zaskoczeniu  okazało  się, że łączy nas nie tylko paprykarz.

Mariusz G. Brzostek Politolog., pisarz, filozof. Autor książek: 'Społeczeństwo zniewolone” i „Tajemnica świnoujskiego  tunelu”.. Autor filmu „My”. Ur. w Szczecinie  09.04.1965 roku.

===================================================================

9F005  Ozero... polski...Jezioro..... .Dokum  - 55’ Natalia Kandudina (Rosja)

Jedyną nadzieją  dla polskich zesłańców w małej wiosce Kazachstanu była modlitwa różańcowa przez którą Matka Boża przyszła na pomoc i pomaga nadal. Jedyną nadzieją  dla polskich zesłańców w małej wiosce Kazachstanu była modlitwa różańcowa przez którą Matka Boża przyszła na pomoc i pomaga nadal

===================================================================

9F006   Rio – 2..- cykl MY WY ONI  Dokum. Pr TV – 25’  Krzysztof Żurowski

Młodzi Polacy ewangelizują podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii. Polacy opisują co w sobie odkryli i co się w nich zmieniło w ich życiu po spotkaniu z bezdomnymi,  narkomanów i gejami oraz po Drodze Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w Rio de Janeiro

Krzysztof Żurowski –scenarzysta , reżyser i autor zdjęć. Uczeń  Kieślowskiego i Zanussiego Mieszka w Warszawie.

 


9F007 
Śledztwo w sprawie Miłosierdzia Bożego – Jan Paweł II w Polsce  - 49’50”.  Krzysztof Żurowski
Bohaterem filmu jest obraz Miłosierdzia Bożego z napisem ‘Jezu Ufam Tobie’,.  Film jest próbą dochodzenia w kwestii czym jest i jak się objawiło Miłosierdzie Boże w życiu kilku znanych i nie znanych ludzi w Polsce i na świecie. W sierpniu 2002 roku w trakcie trwania wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce, spotykamy tych ludzi i słuchamy  ich świadectw. Są to między innymi byli członkowie sekty, która przygotowywała zamach na Jana Pawła II w roku 2002, pielęgniarka z USA, która ratowała ludzi dotkniętych skutkami zamachu terrorystycznego 11 września 2001, pielgrzymi z Koreii,  niewieżący fotoreporter z Francji, znani aktorzy polscy, którzy występuja w spektaklu o Miłosierdziu Bożym  oraz więźniowie, bezdomny, biznesmen, niedoszła samobójczyni z grupy hip-hopowej, pustelnik i alkoholik, Każdy z nich opowiada o tym jakie zmiany w jego życiu spowodowało Miłosierdzie Boże.

Krzysztof Żurowski – scenarzysta, reżyser ,  operator filmowy. Uczeń Kieślowskiego i Zanussiego. Mieszka w Warszawie

========================================================

9F008 Zdjęcie z Papieżem odc. 5 Kto śpiewa- dwa razy się modli  Dokum. – 23’ 03” Tomasz Bardorsch  Telewizja Religia
Wydany w 2003 r. Tryptyk Rzymski – zbiór poetyckich medytacji pióra Jana Pawła II zainspirował Stanisława Soykę do napisania muzyki. Artysta wspomina, ze w trakcie komponowania był prowadzony przez Ducha św. Muzyk wykonał Tryptyk Rzymski przed Janem Pawłem II w Auli Pawła VI  w czasie obchodów 25-lecia pontyfikatu Papież Polaka. Nagranie z tego występu stało się ilustracją teledysku do medytacji „Omnia nuda et aperta”.

Tomasz Bardorsch – absolwent Państwowej Wy ższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych : Dwóch Przyjaciół , Jedno Marzenie (2009), Czwarte Pieto (2010), Ty? On? JA? (2011)  NAGRODZONY NA Praskim festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z Duszą” ), Śmierć ich połączyła. Kapelani Katyńscy (2013). Asystent reżysera filmu wojennego „Katyń” Andrzeja Wajdy.

=========================================================

9F009 ŚWIADECTWO  - 7’   Andrzej Winiarz

Dokument ilustrujący wspomnienia osobiste o Św. Janie Pawle II

 

9F010 TOTUS TUUS  - 7’ Andrzej Winiarz

Dokument o wystawie autora poświęconej pamięci Św. Jana Pawła II

.

9F011 Klaudia - 11’05” Henryk Latusek AKF „NURT 58” ŁAZISKA 

Pogotowie Opiekuńcze dla dzieci.

To nie miało prawa się stać. Opowieść o dziewczynce, która miała nie chodzić

Filmowiec amator (od kilkudziesięciu lat).

==============================================================

9F012 Wojciech Kilar.Credo  - 59’ reż.  Zdzisław Sowiński i Viola Rotter-Kozera 

Wojciech Kilar. Credo” to próba przybliżenia duchowości wybitnego kompozytora muzyki poważnej i filmowej – w oparciu o jego szczere wyznania w Jasnogórskim Sanktuarium, gdzie mówił o świadomych wyborach życiowych i twórczych, ze swoistą dla niego swadą i gdzie Jasna Góra ma zasadnicze znaczenie w jego doczesności i twórczości. Wojciecha poznajemy od najmłodszych lat (Lwów) poprzez wędrówki po świecie i jego dom na Śląsku.

Zdzisław Sowiński - absolwent  PWSTviT w Łodzi; operator filmowy, reżyser, artysta fotografik. Brał czynny udział w projektach Grupy Formy Filmowej “Warsztat”. Szefował Redakcji Częstochowskiej TVP Katowice. Najwięcej uwagi w swej twórczości poświęca Jasnej Górze. Znaczące miejsce w życiu autora zajmuje kompozytor Wojciech Kilar. Dzięki tej przyjaźni powstał cykl fotografii  (zwieńczone wystawami) poświęconej Jego osobie oraz film wspólnie zrealizowany z V. Rotter-Kozerą, pt. “Wojciech Kilar. Credo”.

Violetta Rotter-Kozera - dokumentalistka, publicystka TVP Katowice, pianistka, kompozytorka, absolwentka Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji w Zakładzie Reżyserii Filmowo-Telewizyjnej oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, członek Rady Programowej Filharmonii Śląskiej, autorka filmów dokumentalnych, reportaży, widowisk telewizyjnych, koncertów, programów studyjnych realizowanych „na żywo”.

===============================================================

9F013 Joto Giotto Dimitrow  - 29’  Zdzisław Siwik

Portret polskiego rzeźbiarza pochodzenia macedońskiego, który wspomina swoje dramatyczne wywiezienie z ojczyzny w wieku 9 lat, na skutek wojny domowej w Grecji. Polska stała się jego drugą ojczyzną. W wieku lat 75 tworzy cykl rzeźb "Święci macedońscy" na znak buntu przeciwko marginalizowaniu przez Greków historii i kultury macedońskiej

Zdzisław Siwik - Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Reżyser i montażysta filmów dokumentalnych. Filmografia reżyserska: 1.         Spotkanie, dok. 2003 2.  Tajne Stowarzyszenie Abstynentów, dok. 2004 3.       Moje pięć minut, dok. 2010  4.        Joto Giotto Dimitrow, dok. 2014

 

9F014 Stanisław  Czernik. Pisarz autentyczny  - 44’17Andrzej Moś , Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916 w Ostrzeszowie
Film biograficzny poświęcony Stanisławowi Czernikowi (1899-1969), poecie, pisarzowi, wydawcy i nauczycielowi, którego bogata i skomplikowana biografia odzwierciedla los przedwojennego inteligenta o chłopskich korzeniach. W latach 30-tych Czernik zasłynął jako twórca i wydawca miesięcznika „Okolice Poetów”, wydawanego w Ostrzeszowie i propagator „autentyzmu”, ambitnego kierunku w polskiej poezji. Po powrocie z wojennej tułaczki osiedlił się na stałeę w Łodzi, poświęcił się wyłącznie pracy twórczej i wydawniczej. W filmie wykorzystano fragmenty wierszy Stanisława Czernika i jego autobiografii „Dom pod wierzbami”.

Andrzej Moś urodzony w Ostrowie Wielkopolskim w 1952 – absolwent wydz. Prawa UAM w Poznaniu i Wyższego Studium Organizacji Produkcji Filmowej w PWSFTiTV w Łodzi. Scenarzysta, reżyser i operator wielu filmów dokumentalnych poświęconych tematyce regionalnej i etnograficznej. Jako pracownik Konińskiego Domu Kultury, od 1988 r organizator Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty”, opiekun artystyczny AKF Muza, jednego z najstarszych klubów filmowych w Polsce.

=================================================================

9F015 Osadnicy 1945  - 25’ Maciej Makowski, realizacja: Przemysław Snopek  Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”

Firm zrealizowany w formie reportażu, przedstawia pracę grupy ponad stu rekonstruktorów, członków Stowarzyszenia S.G.O. „Pomorze” nad właściwym wykonaniem inscenizacji historyczno-patriotycznej. Zarejestrowane zostały także - zwykle ulotne – sceny z samego widowiska przedstawiającego przybycie pierwszych powojennych osadników na teren Żuław. Inscenizacja trwała cztery godziny i odbywała się równocześnie na nieczynnym dworcu kolejowym oraz w centrum Nowego Dworu Gdańskiego. Do rekonstruktorów, w marszu z dworca do centrum miasta, przyłączyli się także mieszkańcy.

Maciej Makowski jest wiceprezesem Stowarzyszenia Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”. Od siedmiu lat, realizuje w ramach działań Stowarzyszenia widowiska plenerowe przedstawiające wydarzenia z okresu II wojny światowej. Związani z Tczewem, najwięcej inscenizacji historyczno-patriotycznych wykonali w związku z bohaterską obroną mostów na Wiśle w Tczewie i jej obrońcami, żołnierzami 2 Batalionu Strzelców.

==================================================================

9F016 Bard - 90’ reż. Katarzyna Kościelak  Media Kontakt i TVP SA

Film opowiada o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego - poety i pieśniarza,  nazywanego często bardem Solidarności, choć on sam starał się od tego odcinać. Teksty jego piosenek  -  pełne aluzji i odniesień do politycznej i społecznej rzeczywistości  kształtowały światopogląd i wrażliwość dwóch pokoleń.  Jego liryka - obierana przede wszystkim jako protest-songi, rozpowszechniana w tzw. drugim obiegu kojarzona z okresem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym, znacznie wykracza poza opozycyjny stereotyp, zawiera wiele treści bardzo uniwersalnych, aktualnych w każdym czasie.

           Sam Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, pełną sprzeczności. Jeszcze za życia nazywany był Mistrzem. Zdaniem najbliższych przyjaciół – twarzy miał wiele. Z jednej strony charyzmatyczny, porywający tłumy, ujmujący swą otwartością i serdecznością, z drugiej – skupiony na sobie, targany namiętnościami, trudny jako partner, zaniedbujący najbliższych –  te dwa skrajnie róże portrety wyłaniają się z relacji osób związanych z Jackiem Kaczmarskim.

          Film „Bard” jest próbą rekonstrukcji obiektywnego, złożonego i prawdziwego portretu tego wybitnego barda

Katarzyna Kościelak - absolwentka Filologii Włoskiej UW. Tłumacz literatury włoskiej, dziennikarz. Od 1995 r. związana z TVP. Autorka publicystycznych cykli programowych, reportaży, filmów dokumentalnych, m.in. „Szafa polska 45-89”, „ Żyła złota”, „Historia jednego stadionu”, „Magazyn zadowolonych klientów”, „Rozmowy przy stole - Kuchnia polska”, „Listy Gończe”

===================================================================

9F017 Mój przyjaciel wróg  55’ Wanda Kościa Grupa Filmowa

W puste pola dzisiejszego Wołynia, jada fury.  Polscy bohaterowie filmu odwiedzają tereny, które ich rodziny były zmuszone opuścić 70 lat temu, wypędzeni i wymordowani przez Ukraińskich nacjonalistów. 

Kiedyś były tu Polskie wsie, teraz nie ma po nich żadnego śladu, nie ma już nic.

Film opowiada o sąsiadach: Polakach i Ukraińcach, o historii strasznych rzezi które miały miejsce w 1943, ale również o Ukraińcach, którzy ratowali Polskich sąsiadów, wbrew swoim pobratymcom.  Po 70 latach byli sąsiedzi się spotykają, wspominają i upamiętniają.


Urodzona w Londynie z polskich rodziców, Wanda Kościa od ponad 20 lat pracuje przy produkcji filmów dokumentalnych dla brytyjskiej TV, głównie na tematy związane ze współczesną historią. Miedzy innymi współpracowała przy produkcji głośnych serii: "The Struggles for Poland" („Zmagania o Polskę” - historia Polski w XX wieku) (1985), "The Other Europe" („Ta druga Europa” - seria o Europie Centralnej leżącej za ówczesną Żelazną Kurtyną) (1988). Pracowała także przy serii na temat stalinizmu, "The Hand of Stalin" („Ręka Stalina”) (1989) oraz przy produkcji głośnej serii na temat rozpadu Jugosławii "Death of Yugoslavia" (1995). W 1990 była producentką odcinka na temat Polski (wraz z Teresą Torańską) w ramach serii powstałej w rocznicę upadku muru berlińskiego "The Walls Came Tumbling Down” a także dwóch programów w serii "Tourists of the Revolution" (“Turyści Rewolucji”) (1998) oraz ponad 3 godziny filmów dokumentalnych "Dunkirk". Przez sześć lat pracowała w dziale programów historycznych w BBC przy renomowanym cyklu "Timewatch". Jej wywiady złożone w film "Soldiers' Story" („Opowieść Żołnierska”), który wygrał nagrodę Griersona w 2004. Po odejściu z BBC pracowała przy serii na temat błędów wywiadu: "Why Intelligence Fails" (2004). W 2005 zrobiła film o Powstaniu Warszawskim "Bitwa o Warszawę", który był pokazany w Europie, Polsce i w BBC.

 

9F018 Zaufany Piłsudskiego 55’   Jolanta Kessler   Media Kontakt

Film poświecony dziejom życia człowieka niezwykłego – Jana Henryka Józewskiego.

Był politykiem, szpiegiem, artystą i filozofem. Urodził się w Kijowie w ostatnich latach dziewiętnastego wieku.

Studiował matematykę, grał na fortepianie, malował. Już przed wybuchem wojny światowej związał się z Piłsudskim i został wierny ideom Komendanta aż do śmierci. Prowadził działalność wywiadowczą w zajętym przez bolszewików Kijowie. Był członkiem rządu ukraińskiego Pelury. Ukrywał Atamana, gdy ten znalazł się w opałach po zawarciu Pokoju Ryskiego. Po wojnie zajął się działalnością artystyczną, tworzył z Jerzym Stempowskim grupę twórców awangardowych. Był ofiarą kilku zamachów; w czasie okupacji niemieckiej dokonanego przez polskich komunistów. Po wojnie bezpieka przez blisko dziesięć lat szukała „kulawego malarza”. Po wyjściu z więzienia zajął się malarstwem i spisał pamiętnik.

Film otwierają i zamykają obrazy poświęcone działalności artystycznej bohatera. W niej szukał harmonii między swoją naturą czynną  a pragnieniem zrozumienia świata.

Ważną rolę w filmie spełnia wątek przyjaźni bohatera z wybitną polską pisarką Marią Dąbrowską

Jolanta Kessler-Chojecka reżyserowała wiele filmów dokumentalnych dla Telewizji Polskiej S.A. i telewizji francuskich a także filmów edukacyjnych, wykorzystywanych następnie podczas lekcji w szkołach. W przeszłości realizowała ponadto filmy historyczne, które po zmianach politycznych mogą być pokazywane w Polsce. Wiele z tych filmów było emitowanych przez satelitarną telewizję Polonia. Były także pokazywane w sieciach telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych. Była wykładowcą na wydziale filmu dokumentalnego w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.

Jej zainteresowanie historią wynika między innymi z faktu, że lata 1980 – 1989 spędziła za granicą, pracując dla Radia Wolna Europa (najpierw w Nowym Jorku, później w Paryżu). Współpracowała wówczas z prasą emigracyjną zaś doświadczenia reżysera zdobywała w telewizji francuskiej.

========================================================

9F019  Granatowy zeszyt 70’ Natasza Ziółkowska- Kurczuk AURUM FILM

Film powstał w oparciu o notes, kompozytora, gdzie zapisywał prywatne opinie i refleksje na tematy związane z muzyką i sztuka, jak również rolą artysty w świecie. Przewodnikiem po świecie kompozytora jest  Leszek Możdżer, jednocześnie autor opracowania muzycznego do filmu. Lutosławskiego wspominają: osoby z rodziny oraz Krystian Zimerman, Anne - Sophie Mutter, Steven Stucky, Krzysztof Jakowicz, Julia Hartwig, Krzysztof Zanussi.

Reżyser, scenarzystka, nauczyciel akademicki, dziennikarz. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany w zakresie sztuki filmowej. Współpracuje z TVP i producentami prywatnymi. Filmy:  „GRANATOWY ZESZYT” 2013, „TWARZE NIEISTNIEJĄCEGO MIASTA” 2013, "KOMEDA, KOMEDA…” 2012, "SZEŚĆ POSTACI" 2011, "W NOWICY NA KOŃCU ŚWIATA" 2009, WUJEK" 2001, „MAGICZNE MIASTO” 2000„NASZA MAMA CZAROFDZIEJKA” 1995

===================================================================

9F020 Komeda, Komeda…” - 70’ Natasza Ziółkowska- Kurczuk  STOWARZYSZENIE TELEWIZJA REGIONALNA STOWARZYSZENIE EUROPEJSKIE

Film o wybitnym kompozytorze muzyki filmowej. W obrazie znalazły się materiały archiwalne, fragmenty filmów z muzyką Komedy, a także oryginalne sekwencje animowane autorstwa Piotra Dumały. W filmie bohatera wspominają: Roman Polański, Andrzej Wajda, Edward Etler, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Milian, Michał Urbaniak, Jan Byrczek, siostra kompozytora - Irena Orłowska, a także koledzy  z czasów szkolnych i studenckich

Reżyser, scenarzystka, nauczyciel akademicki, dziennikarz. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany w zakresie sztuki filmowej. Współpracuje z TVP i producentami prywatnymi. Filmy:  „GRANATOWY ZESZYT” 2013, „TWARZE NIEISTNIEJĄCEGO MIASTA” 2013, "KOMEDA, KOMEDA…” 2012, "SZEŚĆ POSTACI" 2011, "W NOWICY NA KOŃCU ŚWIATA" 2009, WUJEK" 2001, „MAGICZNE MIASTO” 2000„NASZA MAMA CZAROFDZIEJKA” 1995

 

9F021 Święty Stanisław  50’ Natasza Ziółkowska- Kurczuk TVP Lublin

Film opowiada o kulcie św. Stanisława ze Szczepanowa, którego biografia i męczeństwo odczytane zostały przez pryzmat poematu „Stanisław”  i innych wierszy Jana Pawła II.

Reżyser, scenarzystka, nauczyciel akademicki, dziennikarz. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany w zakresie sztuki filmowej. Współpracuje z TVP i producentami prywatnymi. Filmy:  „GRANATOWY ZESZYT” 2013, „TWARZE NIEISTNIEJĄCEGO MIASTA” 2013, "KOMEDA, KOMEDA…” 2012, "SZEŚĆ POSTACI" 2011, "W NOWICY NA KOŃCU ŚWIATA" 2009, WUJEK" 2001, MAGICZNE MIASTO” 2000„NASZA MAMA CZARODZIEJKA” 1995
=======================================================================

9F022 Twarze nieistniejącego miasta - 25’ Natasza Ziółkowska- Kurczuk Alter Ego Telewizyjna Agencja Producencka

Inspiracją do powstania filmu "Twarze nieistniejącego miasta" była kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w kamienicy przy Rynku 4 i w czerwcu 2012 roku przekazana do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. W filmie wykorzystano odbitki wykonane z ponad 60 wybranych negatywów oraz ponad 800 płyt szklanych. Bohaterami opowieści są utrwaleni na fotografiach dawni mieszkańcy miasta.

Reżyser, scenarzystka, nauczyciel akademicki, dziennikarz. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany w zakresie sztuki filmowej. Współpracuje z TVP i producentami prywatnymi. Filmy:  „GRANATOWY ZESZYT” 2013, „TWARZE NIEISTNIEJĄCEGO MIASTA” 2013, "KOMEDA, KOMEDA…” 2012, "SZEŚĆ POSTACI" 2011, "W NOWICY NA KOŃCU ŚWIATA" 2009, WUJEK" 2001, „MAGICZNE MIASTO” 2000„NASZA MAMA CZAROFDZIEJKA” 1995

=================================================================================

9F023 Wujek („Ks. Karol Wojtyła – Nasz wujek  30’  Natasza Ziółkowska- Kurczuk

Unikalny zapis wspólnej drogi życia grupy przyjaciół, których duchowym przywódcą i Przyjacielem był ks. Karol Wojtyła. Pierwsze wyjazdy w góry i konieczność pewnej dyskrecji, zrodziły pomysł zwracania się do księdza "Wujku". Ten film przedstawia wiele wzruszających opowieści, radosnych  i dramatycznych.  To obraz ukazujący prywatne, często nieznane, epizody z życia Jana Pawła II życia.

Reżyser, scenarzystka, nauczyciel akademicki, dziennikarz. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Doktor habilitowany w zakresie sztuki filmowej. Współpracuje z TVP i producentami prywatnymi. Filmy:  „GRANATOWY ZESZYT” 2013, „TWARZE NIEISTNIEJĄCEGO MIASTA” 2013, "KOMEDA, KOMEDA…” 2012, "SZEŚĆ POSTACI" 2011, "W NOWICY NA KOŃCU ŚWIATA" 2009, WUJEK" 2001, „MAGICZNE MIASTO” 2000„NASZA MAMA CZAROFDZIEJKA” 1995

===========================================================

9F024  Koncert „Nie lękajcie się iść pod prąd” 2014  1:37:38  reż. Halina Przebinda ,  dystrybutor  TOProduction 

Koncert „Nie lękajcie się iść pod prąd", który odbył się 25 kwietnia 2014 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji kanonizacji Papieża - Polaka, Jana Pawła II. W koncercie wzięli udział między innymi tacy artyści jak: Kasia Kowalska, Mela Koteluk, Urszula, T. Love, Zakopower, Raz Dwa Trzy i inni. Koncert został zrealizowany na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II. Koncert został zrealizowany na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II.

Halina Przebinda - Menadżer kultury, scenarzysta, reżyser, producent programów i widowisk artystycznych oraz festiwali. Na swoim koncie ma liczne produkcje telewizyjne: od filmów dokumentalnych po duże widowiska muzyczne. Jej realizacje były wielokrotnie nominowane oraz nagradzane na prestiżowych przeglądach i festiwalach. Jest zwolenniczką niestandardowych rozwiązań – w swoich widowiskach łącząc koncerty z grafiką i animacją. Polski prekursor rejestracji programów muzycznych i koncertów w technice 3D.

===========================================================

9F025   Czternaście godzin. Pierwsi w walce 90’  reż. Wiesław H. Kwapisz  prod. FILM POLAND - Zespół Realizatorów Filmowych

Zapomniana Karta Historii – obrona Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku w dniu 01 września 1939 Obok żołnierzy Westerplatte, polscy pocztowcy bronili polskiego symbolu w tym mieście. W pierwszym dniu II Wojny Światowej dali dowód wielkiego bohaterstwa i patriotyzmu. Gmach Poczty Polskiej stanowił dla nich małą Ojczyznę – Polskę. Możemy być z NICH bezwzględnie dumni. Takie były wówczas wzorce godne naśladowania i wychowanie polskiego społeczeństwa, których tak brakuje współczesnym ludziom.  Dokument fabularyzowany – po 75 latach przywołujący tę kartę historii „Małej Ojczyzny ludzi”. Pojawiają się świadkowie tamtych dni, zdjęcia dotychczas niepublikowane. Film ilustrowany żywym obrazem, scenami wojskowymi, sekwencjami ataku i obrony, po epilog, który rozegrał się ok. godziny 19.00   Przez czternaście godzin bronili polskiego symbolu.  Przy Bogu i Ojczyźnie trwali do końca!

Wiesław H. Kwapisz  Reżyser filmowy, dokumentalista. Cały czas przy scenariuszach, kamerze itd. A reszta o sobie -  niechętnie. Jest bowiem rzeka tematów filmowych, wartych ekranizacji

============================================================================================================================

9F026 XVI Parafiada Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Wileńskiej - 10’14” reż. Patrycja Michońska-Dynek, Sławomir Dynek  prod. Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza

PARAFIADA jest autorskim programem Zakonu Pijarów stworzonym  w 1988 r. z inicjatywy śp. o. Józefa Jońca (który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku). Od 16 lat ruch parafiadowy rozwija się również na Wileńszczyźnie. Parafiada Archidiecezji Wileńskiej to jedyna impreza o takim charakterze która integruje Polonię i Polaków zamieszkałych na Litwie. W Parafiadzie uczestniczy  co roku od 12-do 20 parafii z całej Archidiecezji. Film "XVI PARAFIADA ARCHIDIECEZJI WILEŃSKIEJ" przedstawia istotę parafiadowego ruchu i jego rozwój wśród Polonii na Wschodzie.

Patrycja Michońska-Dynek - dziennikarka z 20-letnim doświadczeniem pracy w radiu, telewizji oraz prasie. Współpracowała m.in. z Polskim Radiem (Trójka) TVP1 i TV Puls. Obecnie - Dyrektor Programowy Radia PLUS Warszawa.  Sławomir Dynek – dziennikarz, fotograf z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy w radiu i prasie. Współpracował m.in. z Radiem Plus, Wawa, Eska, Życiem Warszawy, Życiem oraz Dziennikiem. Wspólnie są autorami publikacji albumowych i książkowych poświęconych Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI oraz  papieżowi Franciszkowi.

 

==============================================================================

9F027 Sen o morzach i koloniach – 40’16” reż. Tomasz Rudomino (Francja) prod. TVP Historia

Film dokumentalny przypominający o jednym z mało znanych elementów polskiej polityki w dwudziestoleciu międzywojennym polskich starań o ekspansję kolonialną. Prezentuje tło historyczne, które sprawiło, że część polskiej opinii publicznej zaczęła domagać się udziału w kolonialnym podziale świata. Autorzy filmu pokazują jak powściągliwa była polityka polskiego rządu w kwestiach kolonialnych, a jednocześnie docierają do miejsc gdzie miały powstawać polskie osady na Madagaskar i tam gdzie kolonialny sen niemal udało się zrealizować czyli do położonej w Argentynie Wandy. Rozmowy z potomkami polskich osadników, wizyta w stworzonym przez Polaków miasteczku to poruszająca relacja o wielkiej polityce, która przełożyła się na zwykłe życie zwykłych ludzi.

Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Był dziennikarzem tygodnika "Kultura". Publikował w "Polityce, Sztuce", "Literaturze", "Projekcie", Życiu Warszawy", "Pani", "Voyage", "Podróżach". Był redaktorem naczelnym miesięcznika "Sztuka Polska", tygodnika "Kobieta i Życie oraz miesięcznika "Pani". Był również redaktorem naczelnym miesięcznika "Tour Express". Od 1995 związany z rynkiem telewizyjnym. Szef Redakcji Programów Własnych w Nasza TV. Twórca programów telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych, m.in.: Kenia moja miłość, Zdarzyło się w Mafekingu, Sapieha książę buszu, Śladami króla Czaki, Cubismo, Tsavo, Mexico Mexicas, Tenochtitlan, Kiepiela z Durbanu, Gauguin w Paryżu. Jest współtwórcą i autorem zdjęć do cyklu programów pt. Podróżnik na antenie Programu 1 Telewizji Polskiej. Ponadto zrealizował inne cykle programów o charakterze turystycznym, np. Tam Tam, Szczęśliwej Podróży, Klub 1001 Podróży, a także Gary odkrywa Polskę (TVP3 Regionalna, nagroda im. W. Orłowicza). Laureat konkursu festiwalu podróżniczego w Katalonii za film dokumentalny zrealizowany z okazji stulecia urodzin Salvadora Dali.

=================================================================================

9F028 Święty Jan Paweł II z serii AUREOLA – od Stanisława do Karola – 15’ reż. – ks. Andrzej Mulka prod. Wydawnictwo PROMYCZEK i TVP Kraków

Seria filmów „AUREOLA - od Stanisława do Karola”,
to pierwsza w historii polskiej kinematografii realizacji 13 filmów dla dzieci o najbardziej znanych polskich świętych w formie widowiska teatralno studyjnego. Bohaterami serii są zakonni, w rolę którego wcielił się Tadeusz Chudecki oraz dwie lalki mimiczne autorstwa Elżbiety Bień, animowane przez aktorów teatru Groteska z Krakowa i papuga – pacynka

Ks. Andrzej Mulka, autor projektu jest pomysłodawcą i redaktorem naczelnym miesięcznika „Promyczek Dobra”, twórcą zespołu dziecięcego „Promyczki Dobra z Nowego Sącza” oraz pomysłodawcą „Filmoteki Promyczka”, która gromadzi religijne filmy dla dzieci

============================================================================

9F029 Argentyńska Lekcja – 59’ reż. Wojciech Staroń

Argentyńska lekcja. To poruszająca,opowiedziana pięknym filmowym językiem, Historia wyjątkowej przyjaźni. Kamera Wojciecha Staronia (zdobywcy Srebrnego Niedź́wiedzia na 61 Berlinale) obserwuje życie polskiej rodziny w Argentynie. Przewodnikiem 9--‐letniego Janka w nieznanym świecie staje się 11-letnia

Marcia,Argentynka o polskich korzeniach. Dziewczynka z determinacją walczy o przetrwanie swojej rodziny.

Urodzony w 1973 r. operator filmowy i reżyser Wojciech Staroń jest autorem wielu filmów dokumentalnych

i fabularnych. Absolwent szkoły filmowej w Łodzi, zadebiutował w 1998r . dokumentem „Syberyjska lekcja”, za który został nagrodzony m.in. na festiwalach wAmsterdamie(IDFA),Krakowie i Cinema du Reel w Paryżu. Za zdjęcia do filmu „ElPremio” reż. P. Markovitch został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem na 61 Berlinale.

===============================================================================

9F030 Droga do wolności – 25’ Zuzanna Parczewska prod. aleria ZUZIAM & parchefsky studio

W filmie występuje Barbara Harrold - córka polskiego lotnika z czasów II wojny światowej. Bohaterka opowiada o wojennych i po wojennych losach swojej rodziny. Ojcu, który służył w lotnictwie polskim przed wojna, a podczas wojny walczył w Wielkiej Brytanii. Mamie, która po zakończeniu wojny - z kilkuletnią Basia - szła przez pół Europy do męża w Anglii. Pierwsze lata powojennej emigracji, szkoła, rodzina, etc.

Zuzanna Parczewska - rocznik 2002, uczennica szkoły Rye St. Antony School for Girls w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii; korespondentka z Oxfordu dla Polskiego Radia 1030am w Chicago - jej audycje można odsłuchać na stronie internetowej Radia Wnet - galeria ZUZIAM; miłośniczka książek i sztuk plastycznych, najstarsza siostra i ukochana córka.

===========================================================================

9F031 Byłem wszędzie. Olgierd Budrewicz - 39’12”  reż. Artur Mościcki prod. TVP Historia

Filmowa biografia Olgierda Budrewicza, jednego z niewielu ludzi, którzy łączyli ze sobą epoki odległe o całe lata świetlne: świat przedwojennej warszawskiej inteligencji, bohaterów  Powstania Warszawskiego, lata terroru stalinowskiego i odbudowy stolicy i  wreszcie czas podróży -  odkrywania świata przez   człowieka, który jak mówi tytuł jednej z jego 79 książek – „był wszędzie”.

Podróżnik epoki dziennikarstwa, w którym nie powielało się na papierze kolejnych wypisów internetowych, gdy każda podróż była niezapomnianą przygodą, przeżywaniem prawdziwych dziennikarskich i ludzkich wzruszeń. Budrewicz odbył ich tysiące, odwiedził ponad 130 krajów.

Reżyser i operator.  Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, UCLA w Los Angeles i American Film Institute w Hollywood. Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, widowisk i programów telewizyjnych  m.in.  „SPRAWY LUDZKIE” (Wyróżnienie na festiwalu w Bilbao, nagroda im Bruno Winawera), „SPRAWA SZERYFA” (Brązowy Lajkonik - Krakowski Festiwal Filmowy,
Syrena Warszawska - Nagroda Klubu Krytyki Filmowej) , HISTORIA POLSKICH FILMÓW KOSTIUMOWYCH (serial dokumentalny dla TVN STYLE)

==================================================================================

9F032  Fundacja - 8’ 30” reż.  Artur Broncel     prod. Olkafilm
film opowiada o nowo powstałej fundacji dla życia i rodziny,która zajmuje się pracą z młodzieżą,dziećmi oraz pomocą ich rodzinom.

Artur Broncel - nauczyciel muzyki, filmowiec-amator,  ale zamiłowany do tej sztuki, na co dzień prowadzi pracuje w kilku częstochowskich szkołach.

========================================================================================

9F033 Zamach na Królową – 4’06”. reż.  Artur Broncel    prod. Olkafilm

film opowiada o haniebnej profanacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze,złoczyńca szuka usprawiedliwienia swego czynu w konfesjonale

Artur Broncel  Nauczyciel muzyki, filmowiec-amator, ale zamiłowany do tej sztuki, na co dzień prowadzi pracuje w kilku częstochowskich szkołach

==========================================================================================

9F034 Orłem być… 20’  Anna Pietraszek

===========================================================================================

9F035 Przyjaciele na 33 obroty – 57’   reż. Grzegorz Brzozowicz, Fundacja Spectrum

Film opowiada historię przyjaźni światowej sławy grafików, Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego (rocznik 1933). Wspólnie studiowali, należą do przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu. W latach 60. wyemigrowali i zdobyli światowa sławę jako projektanci okładek płyt największych gwiazd jazzu, rocka czy muzyki klasycznej. Zagórski był wykładowcą na Akademii w Filadelfii, projektował okładki magazyny Time i współpracował ze słynnym Pushpin studio. Szaybo przez 14 lat był art directorem w wytwórni płytowej CBS Londyn

Dziennikarz popkulturowy współpracował z Gazeta Wyborcza (5 lat), założył Machinę, pisywał do większości pism zajmujących się kultura, wydał 4 książki, zrealizował 3 filmy dokumentalne, przez 7 lat występował w programie Tygodnik Kulturalny (TVP Kultura), animator muzyczny jest producentem 5 płyt pod nazwa Yugoton/Yugopolis

===========================================================================================

9F036 Ostatni Korespondent – 43’  reż. Eugeniusz Starky

Unikalny dokument o tym jak wiele historia zawdzięcza odwadze i szlachetności jednostek wplątanych w jej tryby.

Ofiara i poświęcenie zarówno ludności i obrońców Warszawy we wrześniu 1939 roku, jak i samotnego korespondenta, Juliena Bryana, który odważnie stoczył
swoją prywatną wojnę z ogromną niemiecką machiną propagandową, przyczyniło się do zwycięstwa demokracji na świecie
.

 

===========================================================================================

9F037  Zanim stąd odejdę proszę was..." reż. Alina Czerniakowska

===========================================================================================

9F038 Papież Polak  reż. Alina Czerniakowska

============================================================================================

9F039 Sursum Corda reż. Alina Czerniakowska

==============================================================================================

9F040  Radosław  - 43’ reż. Małgorzata Brama  Fundacja Artystyczna Erinab
===============================================================================================

9F041 Moskwa Jana Pawła II – 26’39”  reż. ks. Kazimierz Sowa  TV Religia
==========================================================================================================

9F042  Skarby Opactwa w Krzeszowie  rez. Zdzisław Cozac  TVP Historia

 

==================================================================================================================================

9F043 Papieski ślad na Gorlickiej Ziemi – 23’ 51”   reż. Marek Trybus   Regionalna telewizja Gorlicka ======================================================================================================================================

9F044  O człowieku i jego diabelskim wspólniku – 3’40”  rez. Joanna Polak   Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów – Sejny

========================================================================================================================================

9F045  Bracia nie zasypiajmy sprawy – ks. Stanisław Brzóska – 33’58”  rez. Leszek Wiśniewski  Telewizja Polska Lublin

 

9F046  O rosnących kamieniach – 2’13”   rez. Joanna Polak    Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur, narodów – Sejny

=========================================================================================================================================